
Czy cała instalacja musi być chroniona wyłącznikami różnicowoprądowymi?
PYTANIE: Czy podłączenie jednej różnicówki do obwodu 3-fazowego (indukcja), drugiej jednofazowej do 5 obwodów gniazd, trzeciej jednofazowej do 5 obwodów gniazd, z całkowitym pominięciem oświetlenia i rolet w domu jednorodzinnym jest dobrym rozwiązaniem?
- Data: 25.05.2022

Zabezpieczanie przewodów ppoż w strefach zagrożenia
W poprzednich artykułach zostały omówione już istniejące przepisy dotyczące instalacji przeciwpożarowych oraz ich przykładowe rodzaje i sposób użytkowania, a także przybliżone zostało działanie przeciwpożarowego wyłącznika prądu. Stosowanie wszystkich istniejących przepisów ma za zadanie zapewnienie dostarczenia energii elektrycznej o odpowiednich parametrach do odbiorników, ochronę przed porażeniami, przepięciami, pożarem, czy wybuchem oraz prawidłowe działanie instalacji i urządzeń zasilających urządzenia przeciwpożarowe, oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne. Takie instalacje nie mogłyby istnieć i poprawnie funkcjonować bez kabli wraz z systemami nośnymi. Ich zadaniem jest dostarczenie energii do źródeł zasilania urządzeń przeciwpożarowych. Bardzo istotne jest więc bezpieczeństwo takich kabli, szczególnie w strefach zagrożonych pożarem.
- Data: 26.04.2022

Obwody pomiarowe
Norma PN-EN IEC 61010-2-030 Wymagania bezpieczeństwa dotyczące elektrycznych przyrządów pomiarowych, automatyki i urządzeń laboratoryjnych m a status Polskiej Normy. Ta część standardu IEC 61010 określa wymagania bezpieczeństwa dla sprzętu posiadającego obwody testujące lub pomiarowe, które są podłączone w celach testowych lub pomiarowych do urządzeń lub obwodów poza samym sprzętem pomiarowym. Należą do nich obwody pomiarowe, które są częścią elektrycznego sprzętu testowego i pomiarowego, sprzętu laboratoryjnego lub sprzętu do kontroli procesu. Istnienie tych obwodów w sprzęcie wymaga dodatkowych środków ochronnych pomiędzy obwodem, a operatorem.
- Data: 22.04.2022

Projektowanie, montaż oraz sprawdzanie instalacji elektrycznych
Polska Norma PN-HD 60364-1:2010 podaje podstawowe wymagania dotyczące projektowania i montażu oraz sprawdzania instalacji elektrycznych. Jest przywołana do § 98 ust. 2 rozporządzenia w w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
- Data: 29.03.2022

Instalacje domofonowe cz. 2. Okablowanie
Wszystkie rodzaje instalacji domofonowej wymagają przygotowania odpowiedniego okablowania. Ważne jest aby przewidzieć miejsce na poszczególne urządzenia, a także przygotować odpowiednie przewody i dobrać ich długości. Te elementy pozwolą na bezproblemową pracę urządzenia przez długi okres czasu, a także wpłyną pozytywnie na sprawność i szybkość ich pracy.
- Data: 25.03.2022

Ocena zagrożeń powodowanych przez pola elektromagnetyczne w miejscach pracy
Według obecnych przepisów użytkownik (pracodawca) odpowiada za rozpoznanie źródeł pola elektromagnetycznego, ocenę zagrożeń czy wyznaczenie zasięgów stref ochronnych. Akredytowane laboratorium tylko mu w tym pomaga.
- Data: 24.03.2022

Nowa generacja łączników i gniazd elektrycznych
W tworzeniu nowej serii gniazd i łączników główną inspiracją były współczesne trendy aranżacji wnętrz. Osprzęt Sedna Design & Elements to wyjątkowy wzór, wysokiej jakości wykończenie i przystępna cena. Prezentowane rozwiązanie jest doceniane przez instalatorów za łatwość i bezpieczeństwo instalacji, szeroką i nowoczesną funkcjonalność. Atutem jest również wsparcie systemów Smart Home.
- Data: 02.03.2022

Inteligentny dom – sterowanie urządzeniami za pomocą pilotów
Nowoczesna technologia opanowuje niemal wszystkie dziedziny naszego życia. Dzięki innowacyjnym urządzeniom możemy pracować z każdego miejsca na ziemi, pozostawać w ciągłym kontakcie z bliskimi czy ułatwiać sobie codzienne obowiązki domowe. Rozwój zaawansowanych systemów automatyki budynkowej otworzył nowy rozdział w architekturze.
- Data: 22.02.2022

Okablowanie w instalacjach inteligentnych
Instalacje inteligentne do sprawnego i niezawodnego działania potrzebują odpowiedniego okablowania. Jest ono podstawą działania wszystkich systemów, zarówno przewodowych jak i, co warto podkreślić również bezprzewodowych, ponieważ aby ich praca była możliwa niezbędne jest ich stałe zasilanie. Przy chęci wprowadzania rozwiązań inteligentnych możemy mieć do czynienia zasadniczo z dwoma sytuacjami: realizacją rozwiązań w nowopowstających budynkach, gdzie odpowiednie okablowanie może zostać zaplanowane już na etapie projektowania i instalacji oraz z sytuacją, gdzie rozwiązania inteligentne chcemy wprowadzić w istniejącym już budynku, gdzie obecne okablowanie będzie trzeba dostosować do odpowiednich standardów.
- Data: 02.02.2022

Rezerwowe źródła energii w budynkach jednorodzinnych
Budynki jednorodzinne usytuowane poza większymi miastami są dużo częściej narażone na przerwy w dostawie energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznej niż obiekty w dużych aglomeracjach. Jednym ze źródeł awaryjnego zasilania mogą być w takich przypadkach panele fotowoltaiczne i/lub przydomowe elektrownie wiatrowe.
- Data: 24.01.2022
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »