Czy można dodatkowo zabezpieczać ograniczniki przepięć za pomocą wyłączników nadmiarowo-prądowych?
W instalacji elektrycznej obiektu budowlanego ograniczniki przepięć klasy 1 należy instalować za głównymi zabezpieczeniami nadprądowymi, patrząc od strony zasilania. W takim układzie po zadziałaniu ograniczników, np. w przypadku bezpośredniego wyładowania piorunowego w obiekt lub w instalację elektryczną tego obiektu, przez zabezpieczenie nadprądowe główne popłynie część prądu piorunowego i prąd następczy. Przepływ tych prądów może spowodować zadziałanie, a nawet zniszczenie tych zabezpieczeń (zabezpieczeń głównych). Skutkiem tego będzie pozbawienie obiektu zasilania elektrycznego.
- Data: 26.07.2022
Oddawanie barwy. Oświetlenie miejsc pracy cz. 2
Punkt 4.7.3 normy EN 12464-1:2011 określa, że wydolność wzrokowa, odczuwanie komfortu i dobre samopoczucie wymagają, aby barwy w środowisku, przedmioty i ludzka skóra, były oddawane naturalnie, prawidłowo i w sposób, który nadaje ludziom atrakcyjny i zdrowy wygląd. Stosuje się przy tym obiektywny ogólny wskaźnik oddawania barw źródła światła Ra. Maksymalna wartość Ra wynosi 100.
- Data: 19.07.2022
Wymagania dotyczące tolerancji pojedynczych zakłóceń, dla układu zabezpieczeń przyłącza i łącznika przyłącza
Niniejsza norma określa, że jeżeli w punkcie 4.3.2 jest takie wymaganie, to układ zabezpieczeń przyłącza i łącznik przyłącza powinny spełniać wymagania dotyczące tolerancji pojedynczych zakłóceń. Z kolei pojedyncze zakłócenie nie powinno prowadzić do utraty funkcji bezpieczeństwa.
- Data: 14.07.2022
Kryteria projektowania oświetlenia
W dokumencie określono wymagania oświetleniowe dla osób w miejscach pracy we wnętrzach, gdzie spotykają się potrzeby komfortu widzenia i wydolności wzrokowej ludzi normalnie widzących. Rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejsc związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia.
- Data: 08.07.2022
Oświetlenie miejsc pracy. Część 1
Niniejsza norma została opracowana przez KT nr 4 ds. Techniki Świetlnej i zatwierdzona przez Prezesa PKN dnia 8 listopada 2012 r. Jest tłumaczeniem – bez jakichkolwiek zmian – angielskiej wersji Normy Europejskiej EN 12464-1:2011 i zastępuje normę PN-EN 12464-1:2011. W dokumencie określono wymagania oświetleniowe dla osób w miejscach pracy we wnętrzach, gdzie spotykają się potrzeby komfortu widzenia i wydolności wzrokowej ludzi normalnie widzących. Rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejsc związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia. Dodatkowo podano zalecenia dla dobrej praktyki oświetlenia.
- Data: 28.06.2022
Niestandardowe technologie magazynowania energii w układach zasilania gwarantowanego
Najpowszechniejszym sposobem magazynowania energii w układach zasilania gwarantowanego jest wykorzystanie akumulatorów kwasowo- ołowiowych. Nie zawsze to najlepsze rozwiązanie. Są bowiem sytuacje, które wymagają bardziej kreatywnego wyboru magazynu energii.
- Data: 08.06.2022
Sposoby sterowania oświetleniem
Oświetlenie elektryczne przez lata było włączane i wyłączane ręcznie. Obecnie coraz częściej, również w warunkach domowych, stosuje się inne metody sterowania światłem. Tekst jest przeglądem aktualnie wykorzystywanych sposobów włączania i wyłączania oświetlenia elektrycznego oraz sterowania jego natężeniem.
- Data: 26.05.2022
Czy cała instalacja musi być chroniona wyłącznikami różnicowoprądowymi?
PYTANIE: Czy podłączenie jednej różnicówki do obwodu 3-fazowego (indukcja), drugiej jednofazowej do 5 obwodów gniazd, trzeciej jednofazowej do 5 obwodów gniazd, z całkowitym pominięciem oświetlenia i rolet w domu jednorodzinnym jest dobrym rozwiązaniem?
- Data: 25.05.2022
Zabezpieczanie przewodów ppoż w strefach zagrożenia
W poprzednich artykułach zostały omówione już istniejące przepisy dotyczące instalacji przeciwpożarowych oraz ich przykładowe rodzaje i sposób użytkowania, a także przybliżone zostało działanie przeciwpożarowego wyłącznika prądu. Stosowanie wszystkich istniejących przepisów ma za zadanie zapewnienie dostarczenia energii elektrycznej o odpowiednich parametrach do odbiorników, ochronę przed porażeniami, przepięciami, pożarem, czy wybuchem oraz prawidłowe działanie instalacji i urządzeń zasilających urządzenia przeciwpożarowe, oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne. Takie instalacje nie mogłyby istnieć i poprawnie funkcjonować bez kabli wraz z systemami nośnymi. Ich zadaniem jest dostarczenie energii do źródeł zasilania urządzeń przeciwpożarowych. Bardzo istotne jest więc bezpieczeństwo takich kabli, szczególnie w strefach zagrożonych pożarem.
- Data: 26.04.2022
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »