
Układy solarne w budynkach jednorodzinnych. Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kolektorach słonecznych
Układy solarne coraz częściej są wykorzystywane do ogrzewania wody i/lub pomieszczeń. W naszym klimacie powinny jednak być wspomagane odpowiednio dobranym kotłem grzewczym. W takim układzie stanowią bardzo dobre rozwiązanie do wspomagania domu w odnawialne źródła energii.
- Data: 06.07.2023

PN-HD 60364-6 Sprawdzanie instalacji elektrycznych niskiego napięcia
Instalacje elektryczne niskiego napięcia otaczają nas na co dzień i stanowią niezbędny i bardzo istotny element budynku, w tym także budynków mieszkalnych. Instalacja niskiego napięcia to cała infrastruktura, która jest odpowiedzialna za dystrybucję energii elektrycznej do urządzeń zasilanych napięciem 230V lub 400V, będących jej odbiornikami.
- Data: 03.07.2023

Jakie wymagania oświetleniowe występują w konkretnych pomieszczeniach i budynkach?
Każde pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, tak samo jak ciągi komunikacyjne w blokach itp. mają swoje konkretne wymagania dotyczące oświetlenia. W każdym z nich musi być zachowana odpowiednia ilość lumenów, promień badania światła oraz rodzaj montowanej oprawy oświetleniowej. W artykule dokładnie opisujemy jak powinno to być wykonane we właściwy sposób.
- Data: 25.05.2023

Nowa instalacja w remontowanym budynku. Ma działać czy wyglądać?
Najlepszym rozwiązaniem podczas wykonywania instalacji elektrycznych, jest rozpoczynanie prac w nowych i świeżych budynkach mieszkaniowych lub użytkowych. To co często potrafi przerosnąć nawet najwytrwalszego i najzdolniejszego elektromontera, to totalny remont instalacji w budynku, który lata swojej świetności ma już wiele dekad za sobą.
- Data: 04.05.2023

Elementy pomp ciepła. Budowa, działanie, zasilanie oraz właściwy montaż
Do podstawowych elementów pompy ciepła należą: sprężarka, parownik, skraplacz oraz zawór dławiący. Między tymi elementami odbywa się transport ciepła przy wykorzystaniu nośnika ciepła, jakim jest czynnik roboczy znajdujący się w przewodzie. Aby lepiej przybliżyć funkcję każdego z tych elementów przygotowany został uproszczony opis działania pompy ciepła. Ciepło z otoczenia jest pobierane z wykorzystaniem czynnika roboczego, który następnie transportuje je do parownika.
- Data: 26.04.2023

Jak dobierać przewody do konkretnych instalacji. Jakich zaleceń się trzymać
Każda wykonywana przez nas instalacja elektryczna musi składać się z konkretnych przewodów. W zależności od tego, do czego będzie służyć dany człon instalacji, tak musimy dobierać przewody, aby spełniały wszystkie wskazane wytyczne, które zawarliśmy w tym tekście.
- Data: 12.04.2023

Pompy ciepła. Co wiemy o tych urządzeniach?
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które wykorzystują zarówno energię pobraną ze środowiska, jak i doprowadzoną do nich energię elektryczną. Głównie wykorzystywane są zasoby naturalne, których procent użycia wynosi około 75%, natomiast pozostałe 25 % stanowi prąd.
- Data: 05.04.2023

Wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym. Do czego się przydają i czym różnią się od zwykłych różnicówek
Wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym (RCBO) służą do zapewnienia bezpieczeństwa, podobnie jak standardowe wyłączniki różnicowoprądowe. Jednakże ich budowa i specyfika działania sprawiają, że stają się coraz popularniejsze przy zabezpieczaniu w tablicach odbiorników wrażliwych, takich jak pompy ciepła, piece gazowe i wiele innych.
- Data: 28.03.2023

Najważniejsze narzędzie każdego elektryka, bez którego żadna praca nie może się obejść
W pracy elektryka potrzebnych i sprawdzonych narzędzi występuje ogromna ilość. Przeważnie korzystamy z narzędzi ręcznych takich jak śrubokręty, ucinaczki, zaciskarki itd., ale również z całej gamy elektronarzędzi, o których już wielokrotnie wspominałem. Jest jednak jedno narzędzie – wręcz niezastąpione – bez którego finalizacja większości prac jest praktycznie niemożliwa.
- Data: 15.03.2023

Instalacja oświetleniowa na poddaszu. Jak powinna wyglądać, w jaki sposób montować przewody
Dla wielu elektryków wykonanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub w budynku wielorodzinnym posiadającym użytkowe poddasze, praktycznie nie sprawia żadnych trudności. Wszystko zależy od doświadczenia zdobytego przez lata pracy w tym zawodzie. Jednak niekiedy nawet doświadczony elektryk potrafi zatrzymać się i zastanowić, w jaki sposób montować przewody tam, gdzie na razie nie ma stropu i sufitu, a konstrukcji pod karton gipsy jeszcze nie ma.
- Data: 02.03.2023
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »