Pompy ciepła. Co o nich wiemy i jak możemy na nich realnie zaoszczędzić?
Pompy ciepła to coraz popularniejsze źródła ogrzewania domów oraz bieżącej wody. Rozwój tej technologii sprawia, że stają się coraz tańsze w eksploatacji oraz w samym zakupie, chociaż ta druga kwestia jeszcze nie do końca spełnia wymogi większości konsumentów. Dobrą praktyką staje się również wspieranie pomp ciepła alternatywnymi źródłami energii, takimi jak panele fotowoltaiczne.
- Data: 26.01.2023
Oświetlenie awaryjne. Badania okresowe - przepisy i wskazania
Oświetlenie awaryjne to jedna z bardziej specyficznych części instalacji elektrycznych. Z jednej strony podlega pod całość instalacji elektrycznej budynku, jednak z drugiej strony stanowi ścisłą część instalacji przeciwpożarowej.
- Data: 03.01.2023
Jakie wymagania powinna spełniać instalacja elektryczna w nowym budownictwie? Porady i przepisy
Często spotykany problem, jaki odnosi się do instalacji elektrycznych, jest taki, że tak naprawdę znają się na nich praktycznie tylko osoby ściśle zajmujące się nimi na budowach - czyli elektrycy. Często bywa również, że nawet osoby odpowiedzialne za budowę nie mają pojęcia o prawidłowym wykonawstwie tejże instalacji. Dodatkowo jest ona przeważnie schowana w zabudowach i pod tynkiem, dlatego też nie mamy możliwości dokładnej jej weryfikacji, chyba że, wykonawca udostępnił jej zdjęcia. Dlatego warto jest znać podstawowe zasady weryfikacji chociażby punktów instalacyjnych oraz możliwie przystępne formy prowadzenia przewodów.
- Data: 23.12.2022
PN-HD 308 S2:2007 Kolorystyczne oznaczanie żył w przewodach
Wielokrotnie w pracy elektryka lub elektromontera spotykamy się z przewodami, w których oznaczenia kolorystyczne żył nie są do końca jasne i klarowne. Pytania o prawidłowe oznaczenie kolorystyczne żył pada często przy tworzeniu oświetlenia za pomocą przewodu 4x1,5 mm2, ponieważ nie ma w nim wyszczególnionej żyły niebieskiej. Czy taki przewodów można stosować? Tą zagwostkę wyjaśnia tytułowa norma.
- Data: 20.12.2022
Jakie wyłączniki nadprądowe powinno się stosować? Czym różnią się od siebie?
Wyłącznik nadprądowy to urządzenie elektryczne, którego stosowanie powinno być obligatoryjne ze względu na swoją wartość przy ochronie instalacje, ale również urządzeń elektrycznych. Ale z jakiego wyłącznika skorzystać? Jaka jest różnica między różnymi charakterystykami tych urządzeń? To pytania, na które warto znać odpowiedzi.
- Data: 19.10.2022
W jakich miejscach obowiązkowe jest zamontowanie oświetlenia awaryjnego?
Często podczas wykonywania prac instalatorskich elektrycy oraz elektromonterzy zastanawiają się nad sensownością instalowania oświetlenia awaryjnego oraz ewakuacyjnego. Dlatego też, warto jest zapoznać się z pewnymi przepisami, a w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oświetleniu awaryjnemu poświęcono obszerny odrębny 181 paragraf.
- Data: 05.10.2022
Wykaz wymagań oświetleniowych
W dokumencie określono wymagania oświetleniowe dla osób w miejscach pracy we wnętrzach, gdzie spotykają się potrzeby komfortu widzenia i wydolności wzrokowej ludzi normalnie widzących. Rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejsc związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia. Dodatkowo podano zalecenia dla dobrej praktyki oświetlenia.
- Data: 16.09.2022
Jaki rodzaj i jakość oświetlenia powinna występować w konkretnym miejscu pracy
W artykule rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejscach związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia. Dodatkowo podano zalecenia dla dobrej praktyki oświetlenia.
- Data: 08.09.2022
Nowe zasady potwierdzania kwalifikacji zawodowych. Co czeka elektryków?
Od lipca 2022 r. zostało wprowadzone nowe rozporządzenie dotyczące świadectw kwalifikacyjnych dla elektryków. Zmianie uległy przede wszystkim warunki, na jakich kandydat mógł się ubiegać o dokument potwierdzający dane kwalifikacje. Jednak to nie jedyna zmiana jaka została wprowadzona.
- Data: 06.09.2022
Instalacje elektryczne w częściach wspólnych budynku. Rodzaje i sposoby instalowania
W skład wyposażenia elektrycznego w częściach wspólnych budynku wielorodzinnego wchodzą elementy zasilania, pomiaru i rozdziału energii oraz instalacje odbiorcze w pomieszczeniach użytkowanych wspólnie oraz lokalach niemieszkalnych. Warto zwrócić szczególną uwagę jakie są to instalacje oraz w jaki sposób należy się z nimi obchodzić.
- Data: 31.08.2022
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »