Co oznaczają symbole na bezpiecznikach topikowych?
Na bezpiecznikach topikowych, oprócz nazwy producenta, znajdują się również bardzo istotne dane, które dotyczą bezpośrednio typu bezpieczna oraz jego przeznaczenia. Większość danych cyfrowych jesteśmy w stanie rozpoznać, ale czy każdy z nas wie, co oznaczają znaczniki literowe?
- Data: 03.10.2023
Budowa bezpiecznika nadprądowego typu ES i jego znaczenie w ochronie obwodów
Bezpieczniki nadprądowe typu ES, znane również jako bezpieczniki elektrodynamiczne, stanowią kluczowy element w zapewnieniu bezpieczeństwa w instalacjach elektrycznych. Zrozumienie ich budowy i działania jest niezwykle istotne w dziedzinie elektrotechniki. Przedstawiamy teraz szczegółowy opis budowy bezpiecznika nadprądowego typu ES oraz jego roli w zapobieganiu awariom i uszkodzeniom w obwodach elektrycznych.
- Data: 02.10.2023
Wymagania dla przewodów ochronnych w obwodzie elektrycznym
Przekrój każdego przewodu ochronnego wchodzącego w skład obwodu elektrycznego powinien spełniać warunki, jakie stawia przed nim specyfika jego pracy oraz potrzeba odporności na prąd zwarciowy lub przeciążenia, które mogą mieć miejsce w danym obwodzie elektrycznym.
- Data: 02.10.2023
Instalacje inteligentne. Czym są, z czego się składają oraz co obejmują?
Instalacje inteligentne to przede wszystkim zbiór urządzeń, które współpracują ze sobą i w pełni automatyzują przestrzeń mieszkaniową, czy biurową. Zautomatyzowany może zostać prawie każdy element instalacji elektrycznej: oświetlenie, kamery, system alarmowy, czujniki ruchu, systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, bramy, czy urządzenia AGD. Zarządzanie wszystkimi tymi elementami możliwe jest przez wspólny interfejs, obsługiwany przykładowo przez tablet lub telefon. Zapewnia to użytkownikowi wygodny, nieograniczony dostęp do sterowania i kontroli.
- Data: 26.09.2023
Czym jest światło przeszkadzające? Czy da się go uniknąć?
Światłem przeszkadzającym lub zanieczyszczającym środowisko nazywa się światło sztuczne, emitowane przez jego źródła poza obszar przeznaczenia, co może być szkodliwe dla użytkowników danych pomieszczeń i konkretnych źródeł światła.
- Data: 16.08.2023
W jaki sposób odpowiednio dobierać oprawy oświetleniowe?
W przygotowaniu oświetlenia danego pomieszczenia nie wystarczy jedynie doprowadzić dany przewodów oraz założyć planowane źródło światła. Dodatkowo należy się również zastanowić nad tym, czy wybrana przeze mnie lampa (oprawa oświetleniowa) będzie spełniać wszystkie wymagania, zależne od warunków panujących w tymże pomieszczeniu.
- Data: 07.08.2023
Maty, przewody, taśmy, folie. Co wiemy o elementach elektrycznych grzejnych?
Przewody grzejne (grzewcze) nie stanowią jedynej formy podgrzewania elementów wrażliwych w budownictwie, takich jak instalacje wod-kan., spusty dachowe, podjazdy, czy elementy wewnętrzne mieszkań i domów. To również ogromny wybór mat czy nawet folii grzewczych. Praktycznie każdy z tych elementów posiada swoje odpowiednie zastosowanie.
- Data: 18.07.2023
Układy solarne w budynkach jednorodzinnych. Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kolektorach słonecznych
Układy solarne coraz częściej są wykorzystywane do ogrzewania wody i/lub pomieszczeń. W naszym klimacie powinny jednak być wspomagane odpowiednio dobranym kotłem grzewczym. W takim układzie stanowią bardzo dobre rozwiązanie do wspomagania domu w odnawialne źródła energii.
- Data: 06.07.2023
PN-HD 60364-6 Sprawdzanie instalacji elektrycznych niskiego napięcia
Instalacje elektryczne niskiego napięcia otaczają nas na co dzień i stanowią niezbędny i bardzo istotny element budynku, w tym także budynków mieszkalnych. Instalacja niskiego napięcia to cała infrastruktura, która jest odpowiedzialna za dystrybucję energii elektrycznej do urządzeń zasilanych napięciem 230V lub 400V, będących jej odbiornikami.
- Data: 03.07.2023
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »