Jak prawidłowo ustalić odległość od linii energetycznych przy budowie domu
Rozpoczęcie budowy domu w pobliżu linii energetycznych może być atrakcyjne z powodu niższych cen działek, ale wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na przepisy dotyczące odległości od linii wysokiego napięcia. Ten artykuł pomoże ci zrozumieć kluczowe aspekty regulacji i zaplanować inwestycję zgodnie z obowiązującymi normami, tak by zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z prawem.
- Data: 20.05.2024
Czym jest jakość energii elektrycznej i w jaki sposób możemy ją sprawdzić?
Jakość energii elektrycznej bywa często traktowana przez pomiarowców jak wiedza tajemna dostępna dla nielicznych, co oczywiście nie jest prawdą. W artykule przedstawiono podstawowe informacje dotyczące parametrów charakteryzujących w sposób dogłębny jakość energii elektrycznej. Omówiono także zapisy normatywne dla wybranych parametrów, wskazując, jakie obostrzenia mają być spełnione, aby mówić, że sieć zasilająca nie ma problemów z jakością energii elektrycznej.
- Data: 15.05.2024
Jakie obiekty budowlane nie potrzebują świadectwa charakterystyki energetycznej?
W dzisiejszej publikacji skupimy się na zagadnieniu związanym z praktycznym wyjaśnieniem kwestii związanej z określeniem, kiedy nie potrzebujemy przedkładać świadectwa charakterystyki energetycznej. Wyjaśnimy w stosunku do których obiektów budowlanych ten dokument nie jest potrzebny i organ nie może żądać jego przedłożenia.
- Data: 14.05.2024
10 kluczowych zmian w prawie budowlanym w 2024 roku, które koniecznie trzeba poznać
W 2024 roku w Polsce wejdą w życie ważne nowelizacje przepisów prawa budowlanego, które będą miały istotny wpływ na branżę budowlaną oraz prawną. W obliczu dynamicznie zmieniających się realiów urbanistycznych i społecznych, 1 kwietnia 2024 roku stanowi kluczową datę dla wszystkich zainteresowanych tematyką budownictwa, w tym również dla elektryków i elektromonterów.
- Data: 29.02.2024
Walka z patodeweloperką. Jak zmiany w przepisach budowlanych wpłyną na jakość życia mieszkańców?
W ostatnich latach patodeweloperka stała się poważnym problemem w branży budowlanej. Firmy budowlane dążące do maksymalizacji zysków często obniżają standardy budowlane, co ma negatywny wpływ na jakość życia klientów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło stawić czoła tej tendencji poprzez wprowadzenie nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków.
- Data: 28.02.2024
Instalacja w domu parterowym. Jak praktycznie podejść do zagadnienia. Zobacz galerię
Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym, to jedno z lepszych zleceń, jakie może trafić się elektrykowi. Jest to ograniczona przestrzeń, wszystko można logicznie poukładać oraz przeważnie w czasie swoich prac wykonuje się je w spokoju, bez udziału innych ekip. Ale to, co można określić jako jeszcze lepsze, to dom jednorodzinny, ale w zabudowie parterowej.
- Data: 23.02.2024
Ochrona przed hałasem miejsca pracy elektryka
Obowiązkiem pracodawcy zatrudniającym elektryka do wykonywania przez niego powierzonych prac jest ochrona przed hałasem występującym w je go miejscu pracy, jak również w pomieszczeniach przez które przechodzi, aby dojść do swojego miejsca pracy. Sprawa z pozoru błaha, jednak często pomijana w obecnych czasach.
- Data: 13.02.2024
Ogrzewanie i wentylacja w miejscu pracy elektryka. Temat ważny zwłaszcza w zimie
W pomieszczeniach pracy elektryka pracodawca powinien zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej przez niego pracy (stosowanie metody pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 ○C (287 K), chyba że ze względu na dostępną technologię można ją wykonywać bez strat energetycznych i cieplnych. W pomieszczeniu pracy elektryka, w których wykonuje on lekką pracę fizyczną, i w pomieszczeniu biurowym temperatura nie może być niższa niż 18 ○C (291 K).
- Data: 01.02.2024
Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 2
Opublikowany w maju 2022 roku raport bada głównie cyfrowe rozwiązania w zakresie elastyczności, które wykorzystują istniejącą infrastrukturę, natomiast nie obejmuje specjalnie zaprojektowanych, niecyfrowych rozwiązań zapewniających elastyczność, takich jak baterie na skalę przemysłową i elektrownie gazowe.
- Data: 19.01.2024
Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 1
Niniejszy raport, opracowany i napisany przez szereg instytucji i autorów we w spółpracy w ramach Centrum Ekspertyz ds. Transformacji Energetycznej (EnTEC) pod auspicjami Unii Europejskiej skupia się na tematach związanych z transformacją energetyczną i na potencjalnych rozwiązaniach umożliwiających stworzenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, który będzie przede wszystkim – i w możliwie największym stopniu - cyfrowy.
- Data: 17.01.2024
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »