Jakie wymagania musi spełniać instalacja elektryczna?
Najważniejsze wymagania, jakie musi spełnić instalacja elektryczna, czy to w budynkach mieszkalnych czy też użytku publicznego, wynikają z ustawy Prawo budowlane oraz rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Rozszerzają i uszczegóławiają te wymagania normy z serii PN-HD 60364 Instalacje elektryczne niskiego napięcia.
- Data: 03.07.2024
Akty prawne, które musi znać każdy elektryk
Istnieje wiele aktów prawnych, które regulują praktycznie wszystkie dziedziny związane z budownictwem. Nie inaczej jest również z branżą elektryczną, czy energetyczną. Dlatego też bardzo ważne jest aby wiedzieć, które zapisy prawa dotyczą nas bezpośrednią, przed którymi przepisami prawa odpowiadamy oraz, które z nich w razie potrzeby mają nam służyć pomocą.
- Data: 02.07.2024
W jaki sposób prowadzić instalację elektryczną w towarzystwie instalacji gazowej?
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75 z 2002 r. poz. 690 z późn. zm.) nakazuje prowadzić instalację elektryczną i rozmieszczać urządzenia elektryczne w budynku tak, aby zapewnić bezkolizyjność z innymi instalacjami.
- Data: 01.07.2024
Termomodernizacja starego domu jednorodzinnego. Co trzeba wiedzieć i czy to się opłaca?
W dobie transformacji energetycznej naszego kraju każdy z nas zastanawia się nad poprawą stanu własnego portfela, ale również nad tym, w jaki sposób nadążyć nad zmianami, które nas otaczają i bezpośrednio dotykają.
- Data: 30.06.2024
Te zagadnienia musi znać każdy elektryk
Prawo Budowlane to zbiór zagadnień, które w sposób pośredni lub bezpośredni określają właściwość wykonania prac elektrycznych. Specyfika tego prawa związana jest z jego częstym aktualizowaniem, dlatego też wręcz konieczne jest aby być na bieżąco z konkretnymi punktami tychże przepisów.
- Data: 28.06.2024
Czy deweloper może oddać nowo wybudowane domy bez prądu?
Dzisiejsza publikacja będzie miała charakter praktycznych wyjaśnień związanych z zagadnieniem, które dość często występuje w przestrzeni szeroko rozumianych aspektów prawa budowlanego i prawa energetycznego. Chodzi o odpowiedź na pytanie – czy deweloper może oddać nowo wybudowane domy bez prądu?
- Data: 21.06.2024
Problematyczne słupy energetyczny. Co możemy zrobić, gdy na naszej działce lub na działce, której zakupem jesteśmy zainteresowani, znajdują się słupy energetyczne?
W dzisiejszej publikacji poruszymy temat związany z problematycznymi słupami energetycznymi z punktu widzenia praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne w życiu codziennym zarówno inwestora prywatnego oraz inwestora instytucjonalnego (dużego podmiotu działającego na rynku inwestycji budowlanych).
- Data: 20.06.2024
Co powinna zawierać dokumentacja modernizacji instalacji elektrycznej w budynku?
Tytułowe pytanie towarzyszy elektrykom praktycznie za każdym razem, kiedy są proszeni o wykonanie remontu instalacji elektrycznej w danej inwestycji. Poniższa odpowiedź z pewnością pomoże we właściwym przygotowaniu się do rozmów z potencjalnym inwestorem.
- Data: 18.06.2024
Czasookresy sprawdzeń instalacji elektrycznych. Jakich terminów należy pilnować
Terminy przeprowadzania badań okresowych zależą od charakteru instalacji elektrycznych oraz od warunków środowiskowych, w jakich pracują. Część tych czasookresów wynika z przepisów prawa, część jest tylko zalecana. Mimo to każdy elektryk powinien zapoznać się z tymi wytycznymi aby mieć na uwadze to, kiedy i w jaki sposób należy badać konkretne instalacje.
- Data: 11.06.2024
Jakie są podstawowe zasady właściwego wykonywania i użytkowania instalacji elektrycznych?
Głównymi wzorcami prezentującymi właściwe wykonywanie i obsługę instalacji elektrycznych są normy wydawane przez Komitet Normalizacyjny. Jednak można przedstawić kilka ogólnie przyjętych zasad, które powinny być bezwzględnie przestrzegane podczas wykonawstwa oraz korzystania z instalacji i urządzeń elektrycznych.
- Data: 09.06.2024
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »