Pas technologiczny - czym jest i jak praktycznie odnieść się do zagadnienia
Tytułem wstępu należy wyjaśnić czym właściwie jest pas technologiczny, który często potocznie nazywany jest strefą ochronną, pasem ochronnym etc. W celach stricte porządkowych wyjaśniamy, że poniższa problematyka będzie analizowana w odniesieniu do zagadnień związanych z szeroko rozumianym prawem w odniesieniu do kwestii energetycznych.
- Data: 05.01.2024
Zasady eksploatacji instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych według prawa
Zgodnie z § 52 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (t. j. Dz. U. Nr 74, poz. 836), instalacje elektryczne w domach jednorodzinnych powinny w okresie ich użytkowania zapewniać wszystkim możliwość do bezpiecznego korzystania z odbiorników energii elektrycznej, które są zgodne z ich przeznaczeniem oraz warunkami , które zostały założone w projekcie instalacji.
- Data: 03.01.2024
Przyłącze, sieć, instalacja – czym są? Które przepisy regulują przedmiotowe pojęcia?
Często spotykamy się z problemem poprawnego wyjaśnienia powszechnie występujących w życiu codziennym terminów (definicji). Przyłącze, sieć i instalacja właśnie do takich definicji z całą pewnością należą. W dalszej części publikacji skupimy się na precyzyjnym wyjaśnieniu tych terminów przez pryzmat obowiązujących przepisów prawa.
- Data: 29.12.2023
Dokumentacja projektowa instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym
Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego, oraz na podstawie przepisów prawa budowlanego dokumentacja projektowa, dokumentacja podwykonawcza, czy też książka obiektu budowlanego stanowią istotne zagadnienia dla wszystkich użytkowników domu jednorodzinnego.
- Data: 18.12.2023
Prowadzenie przewodów elektrycznych na podstawie przepisów prawa
Zgodnie z § 187 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przewody i kable elektryczne elektrycy powinni prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku. Dopuszcza się prowadzenie przewodów elektrycznych wtynkowych, pod warunkiem pokrycia ich warstwą tynku o grubości co najmniej 5 mm.
- Data: 22.11.2023
Szczegółowe zasady stosowania znaków i sygnałów bezpieczeństwa
Pracodawca powinien zapewnić, aby pracownicy w tym elektrycy stosowali znaki lub sygnały bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie nie można zlikwidować zagrożenia środkami ochrony zbiorowej lub innymi środkami stosowanymi w organizacji pracy. Zatem w zależności od rodzaju stosowanego transportu na terenie zakładu pracy w której pracują elektrycy ,powinny być stosowane znaki i sygnały używane w transporcie drogowym, kolejowym, śródlądowym, morskim i powietrznym.
- Data: 24.10.2023
W jakich przypadkach nie należy stosować różnicówek?
Wyłączniki różnicowoprądowe - zwane potocznie różnicówkami - to w obecnych instalacjach bardzo istotne urządzenia. Jednak zdarzają się instalacje, w których zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych nie jest wręcz wskazane. Nie zaleca się stosowania ich w instalacjach, w których niezawodność ciągłości zasilania ma znaczenie priorytetowe.
- Data: 18.10.2023
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »