N SEP-E-004 Jak zapewnić poprawną komunikację w domu i budynku mieszkalnym. Instalacje domofonowe i wideodomofonowe zgodne z zaleceniami normy
Poprawne wykonanie zasilania oraz sterowania to podstawa prawidłowego działania instalacji domofonowej, wideodomofonowej oraz automatycznego otwierania bram wjazdowych. Część instalacji jesteśmy w stanie wykonać bezpośrednio wewnątrz budynku, ale większość wymaga wyjścia poza obręb murów. Co wówczas możemy zrobić? Rozwiązania przybliżamy w poniższym tekście.
- Data: 01.07.2021
Instalacja oświetlenia sufitowego może być układana pod posadzką wyższej kondygnacji, jeśli wymiana przewodów jest możliwa bez konieczności rozkuwania posadzki
PYTANIE: W mieszkaniu klienta instalacja oświetlenia sufitowego położona jest w podłodze sąsiada mieszkającego wyżej. Analogicznie sąsiad mieszkający pod klientem instalację elektryczną, sufitową ma zabetonowaną w podłodze mieszkania klienta. Instalacji znajdującej się w posadzkach nie można wymienić i/lub naprawić bez mechanicznej ingerencji w podłodze (tj. trzeba kuć). Czy jest to zgodne z prawem? ODPOWIEDŹ: Przewody jednożyłowe lub kabelkowe mogą być układane wewnątrz warstw stropowych, także pod posadzką wyższej kondygnacji, ale zawsze w rurkach ochronnych i pod warunkiem, że promienie gięcia rurek lub zastosowane kształtki umożliwią ewentualną wymianę przewodów bez konieczności rozkuwania stropu w danym pomieszczeniu lub posadzki na wyższej kondygnacji.
- Data: 29.06.2021
Moc zapotrzebowaną można określić, wykorzystując normę N SEP-E-002
PYTANIE: Słyszałem, że istnieje norma dotycząca instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych, według której można określić moc zapotrzebowaną? ODPOWIEDŹ: Wśród dokumentów wydanych przez Polski Komitet Normalizacyjny brak jest normy określającej szczegółowo warunki wykonania instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych zarówno jedno-, jak i wielorodzinnych. Wszystkie normy PKN mają charakter uniwersalny, z konieczności zawierają więc zalecenia o ogólnym charakterze. Natomiast jeszcze w roku 2003 Stowarzyszenie Elektryków Polskich opracowało i wydało normę N SEP-E-002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – Instalacje elektryczne w obiektach mieszkalnych – Podstawy planowania. W roku 2009 ukazała się znowelizowana wersja tej normy, podobnie jak pierwsza opatrzona obszernym komentarzem. W normie tej zawarto bardzo istotne dla doboru rozwiązań wskaźniki umożliwiające określenie mocy zapotrzebowanej zarówno dla budynku jednorodzinnego czy pojedynczego mieszkania, jak i dla wewnętrznych linii zasilających (WLZ) większej liczby lokali lub całych budynków.
- Data: 29.06.2021
Instalacje elektryczne w łazience
Wyposażenie współczesnej łazienki w instalacje elektryczne wymaga nie tylko przestrzegania norm, ale i nieco zdrowego rozsądku. Wiąże się to z dużą liczbą urządzeń elektrycznych użytkowanych w tych pomieszczeniach. Ponadto w rejonie wanny oraz prysznica występują strefy o zwiększonym zagrożeniu porażeniem. W tekście przedstawiono zalecenia dotyczące instalacji elektrycznej w łazience wynikające z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz z Polskich Norm.
- Data: 28.06.2021
Kładziemy instalacje w dobudowanym piętrze domu jednorodzinnego
Dodanie nowej kondygnacji lub przebudowa poddasza domu jednorodzinnego na potrzeby mieszkalne wymaga ułożenia nowej części instalacji elektrycznej i modernizacji tej już istniejącej. W tekście przedstawiono wymogi, które musi spełniać dobudowywana i modernizowana instalacja elektryczna oraz sposób zaplanowania i przeprowadzenia prac, m.in. obliczenia mocy zapotrzebowanej dla całego budynku.
- Data: 28.06.2021
Zasilanie wielorodzinnych budynków mieszkalnych
Zasilanie w energię elektryczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych z zasady odbywa się liniami niskiego napięcia, przy czym w zależności od układu sieci w danym regionie jest to zasilanie z linii napowietrznej lub kablowej. W tekście są przedstawione przepisy regulujące kwestię zasilania w energię elektryczną budynków wielorodzinnych. Autor opisuje używane dotąd rozwiązania zasilania osiedli z ubiegłego wieku oraz rozwiązania, które są dziś projektowane. Szczególną uwagę zwraca na zapewnienie niezawodności dostawy energii.
- Data: 28.06.2021
Instalacje telekomunikacyjne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych
Przepisy nakładają na inwestorów obowiązek wyposażenia wielorodzinnych budynków mieszkalnych w infrastrukturę, która umożliwia każdemu operatorowi telekomunikacyjnemu zaoferowanie usług wszystkim mieszkańcom domu. Oznacza to konieczność wykonania w obiekcie instalacji, którą tworzy kanalizacja telekomunikacyjna, skrzynki przyłączeniowe, infrastruktura światłowodowa budynku, okablowanie i anteny.
- Data: 22.06.2021