PN-HD 60364-7 Elementy składowe mikroinstalacji układu fotowoltaicznego
W poprzednim wydaniu miesięcznika Normy Elektryczne w dość obszerny sposób zajęliśmy się tematyką instalacji fotowoltaicznych (PV). Dla pewnego usystematyzowania tego tematu tym razem w bardziej treściwy sposób przedstawiamy elementy składowe dla najpopularniejszych w Polsce instalacji fotowoltaicznych, głównie wykorzystywanych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.
- Data: 01.07.2021
PN-IEC 61400-02 Przydomowe elektrownie wiatrowe
Zgodnie z przepisami przydomowe elektrownie wiatrowe to urządzenia zaliczane do mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Nie dotyczą ich obostrzenia zawarte w ustawie zwanej „wiatrakową”, która obejmuje rozwiązania z większymi generatorami, zwykle wchodzącymi w skład farm wiatrowych (omówione w poprzedniej aktualizacji „Instalacji elektrycznych w praktyce”). W tekście przedstawiono regulacje prawne dotyczące wznoszenia przydomowych elektrowni wiatrowych. Opisano także wpływ ukształtowania terenu na efektywność takich siłowni i sposób szacowania ilości energii, jaką można uzyskać z przydomowego „wiatraka”. Zaprezentowano stosowane rozwiązania techniczne.
- Data: 01.07.2021
Zagrożenia wynikające z pracy elektromontera
Elektryk podczas swojej pracy jest narażony na zagrożenia związane z warunkami, które panują na terenie prowadzonych robót. Najczęściej spotykanymi urazami są m.in. porażenie prądem elektrycznym, wynikające z charakteru pracy, oraz udary mechaniczne. Ważne jest, aby umieć rozpoznać, z czym mamy do czynienia i jak chronić własne zdrowie, a nawet życie.
- Data: 01.07.2021
Moc zapotrzebowaną można określić, wykorzystując normę N SEP-E-002
PYTANIE: Słyszałem, że istnieje norma dotycząca instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych, według której można określić moc zapotrzebowaną? ODPOWIEDŹ: Wśród dokumentów wydanych przez Polski Komitet Normalizacyjny brak jest normy określającej szczegółowo warunki wykonania instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych zarówno jedno-, jak i wielorodzinnych. Wszystkie normy PKN mają charakter uniwersalny, z konieczności zawierają więc zalecenia o ogólnym charakterze. Natomiast jeszcze w roku 2003 Stowarzyszenie Elektryków Polskich opracowało i wydało normę N SEP-E-002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – Instalacje elektryczne w obiektach mieszkalnych – Podstawy planowania. W roku 2009 ukazała się znowelizowana wersja tej normy, podobnie jak pierwsza opatrzona obszernym komentarzem. W normie tej zawarto bardzo istotne dla doboru rozwiązań wskaźniki umożliwiające określenie mocy zapotrzebowanej zarówno dla budynku jednorodzinnego czy pojedynczego mieszkania, jak i dla wewnętrznych linii zasilających (WLZ) większej liczby lokali lub całych budynków.
- Data: 29.06.2021
EN IEC 61730-1:2018 Ocena bezpieczeństwa modułu fotowoltaicznego. Klasyfikacja, zastosowanie i użytkowanie zgodne z przeznaczeniem
Prezentowany artykuł jest początkiem serii omawiającej treść relatywnie nowej normy EN IEC 61730-1:2018 OCENA BEZPIECZEŃSTWA MODUŁU FOTOWOLTAICZNEGO (PV) – Część 1: Wymagania dotyczące konstrukcji. Niniejszy artykuł omawia dział 4 normy dotyczący klasyfikacji, zastosowania i zgodnego z przeznaczeniem użytkowania modułów fotowoltaicznych oraz rozpoczyna omówienie działu 5, gdzie opisane są z kolei wymagania dotyczące projektowania i konstrukcji
- Data: 24.06.2021
EN IEC 61730 Ochrona przed porażeniem elektrycznym
Rozdział 5.6 niniejszego dokumentów poświęcony został zagadnieniu ochrony przed porażeniem elektrycznym. Usystematyzujmy zatem na wstępie, że ochroną przeciwporażeniową nazywa się cykl działań oraz instalacji mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa człowieka podczas pracy z urządzeniami zasilanymi elektrycznie.
- Data: 22.06.2021
Instalacje telekomunikacyjne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych
Przepisy nakładają na inwestorów obowiązek wyposażenia wielorodzinnych budynków mieszkalnych w infrastrukturę, która umożliwia każdemu operatorowi telekomunikacyjnemu zaoferowanie usług wszystkim mieszkańcom domu. Oznacza to konieczność wykonania w obiekcie instalacji, którą tworzy kanalizacja telekomunikacyjna, skrzynki przyłączeniowe, infrastruktura światłowodowa budynku, okablowanie i anteny.
- Data: 22.06.2021
Wady i zalety hydroenergetyki
Zielona energia pozyskiwana z elektrowni wodnych pozwala zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery, zmniejszyć zużycie topniejących paliw kopalnych i zredukować koszty wytwarzania energii. Jest to źródło 30% energii pozyskiwanej na świecie. W Polsce – zaledwie 2%. Po wojnie doszło bowiem do likwidacji i niszczenia większości z hydroinstalacji na rzecz spalania węgla.
- Data: 01.07.2021