Prace pod napięciem. Terminologia dotycząca narzędzi, urządzeń i sprzętu
Niniejszy artykuł rozpoczyna omówienie normy PN-EN-60743:2014 „Prace pod napięciem – Terminologia dotycząca narzędzi, urządzeń i sprzętu”. Norma ta dotyczy terminologii i ma na celu ustalenie terminów i definicji dla większości narzędzi, urządzeń i sprzętu stosowanych podczas prac pod napięciem. Zawiera też przykładowe ich ilustracje.
- Data: 17.08.2021
Procedury probiercze. Próby napięcia wytrzymywanego
Rozdział 7.3. normy omawia procedury probiercze. I tak zalecana procedura probiercza zależy od właściwości badanego obiektu. Właściwy Komitet Techniczny powinien określić, którą procedurę należy zastosować. Wskazuje się także, że w opisanych poniżej procedurach A, B i C napięcie doprowadzone do badanego obiektu jest określone wartością znamionowego napięcia wytrzymywanego, natomiast w procedurze D należy doprowadzić napięcie o kilku poziomach wartości. Zarazem autorzy normy zwrócili uwagę, że statystyczna dokładność procedur jest różna, ale dla koordynacji izolacji przyjmuje się, że wynik prób jest równoważny.
- Data: 17.08.2021
Prostowniki układu wzbudzenia maszyn synchronicznych wysokiego napięcia
Rozdział 6.10 niniejszej normy omawia obszar układu wzbudzenia maszyn synchronicznych wysokiego napięcia, gdzie ze względu na sposób wykonania wirnika maszyny synchroniczne można podzielić na maszyny z wirnikiem cylindrycznym (głównie generatory) oraz maszyny z wirnikiem jednobiegunowym (głównie silniki).
- Data: 17.08.2021
Układy urządzeń obwodów głównych o napięciu znamionowym do 1 kV. Układy wzbudzenia maszyn synchronicznych wysokiego napięcia
W powyższym zakresie omawiana norma określa jedynie, że rezystancja izolacji obwodów nie powinna być mniejsza niż 50 MΩ. Pomiar należy zaś wykonać miernikiem rezystancji izolacji o napięciu 1 kV.
- Data: 17.08.2021
Urządzenia o napięciu znamionowym powyżej 1 kV. Łączniki
Obszarem, na którym koncentruje się rozdział 6.3 tej normy, są łączniki. Przypomnijmy zatem na wstępie, że łączniki elektryczne to aparaty elektryczne przeznaczone do załączania lub wyłączania prądu w jednym obwodzie lub większej liczbie obwodów elektrycznych. Łącznik może być przeznaczony do jednej czynności lub obu tych czynności łączeniowych. Przemieszczenie styków ruchomych łącznika z jednego położenia granicznego w drugie położenie graniczne nazywa się przestawieniem. Ogólna definicja łącznika obejmuje wszystkie urządzenia przeznaczone do wykonywania operacji łączeniowych.
- Data: 17.08.2021
Analiza i ochrona dźwigów osobowych przed skutkami defektów elektrycznych
Niniejszy artykuł kontynuuje serię poświęconą Normie EN 81-20:2014. Zawiera on zarazem ciąg dalszy omówienia działu 5.10 tegoż dokumentu, który całkowicie jest poświęcony problematyce instalacji i urządzeń elektrycznych oraz omawia dział 5.11, a zatem zagadnienia ochrony przed skutkami defektów elektrycznych, analizę uszkodzeń i elektryczne urządzenia zabezpieczające.
- Data: 29.07.2021
Działanie w sytuacji awaryjnej dźwigu osobowego
W odniesieniu do układu hamulcowego norma określa jedynie, że dźwig powinien być wyposażony w układ hamulcowy, który działa automatycznie w przypadku zaniku napięcia zasilania oraz napięcia zasilania obwodów sterowania. Ponadto układ hamulcowy powinien mieć hamulec elektromechaniczny (typu ciernego), ale może mieć inne dodatkowe środki hamowania (np. elektryczne).
- Data: 29.07.2021
EN 81-20:2014 Zderzaki w dźwigach osobowych
Przy kontynuacji omawiania zawartych w dziale 5 zagadnień bezpieczeństwa i środków ochronnych w poszczególnych elementach dźwigów, warto pamiętać, że zawiera zarazem dokończenie omówienia rozdziału 5.7 tegoż dokumentu, a zatem problematyki prowadnic, oraz omawia w całości rozdział 5.8 tej normy, który został poświęcony wielu zagadnieniom dotyczącym zderzaków w dźwigach osobowych itp.
- Data: 29.07.2021
EN 81-20:2014 Zespół napędowo-sterujący dźwigu i wyposażenie towarzyszące
Zagadnienia funkcjonowania zespołów napędowo-sterujących dźwigu i wyposażenia towarzyszącego określa rozdział 5.9 niniejszej normy. Na wstępie określa on, iż każdy dźwig powinien mieć co najmniej jeden własny zespół napędowy.
- Data: 29.07.2021
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »