Wymiarowanie linii ze względu na wytrzymałość cieplną
Prądy zwarciowe w liniach napowietrznych zależą głównie od parametrów oraz typu całego systemu elektroenergetycznego. Dlatego też i właściwości powinny określać przedsiębiorstwa sieciowe. Ze względu na tak zwany rozpływ prądu doziemienia pomiędzy elementy układu uziemiającego każdy z tych elementów wymiaruje się, uwzględniając jedynie część prądu, która przez niego przepływa.
- Data: 29.07.2021
Eksperci odpowiadają na pytania Czytelników: O audycie energetycznym przedsiębiorstwa mówi ustawa o efektywności energetycznej
PYTANIE: Dostałem zapytanie o wycenę wykonania audytu energetycznego (konkretnie chodzi o sklep w galerii handlowej). Pytający wypunktował, że powinny być wykonane pomiary elektryczne, podane rezultaty i rekomendację, wykonana dokumentacja oraz zawiadomienie do URE. Nie widzę sensu robienia czegoś takiego dla sklepów o powierzchni około 100 m kw. Większość z nich już przeszła na oświetlenie ledowe (może klika jeszcze pracuje na metalohalogenach), a takie urządzenia jak pompy ciepła/ klimatyzacja przeważnie są „zalecane” z góry przez galerię. Proszę o informację, czy taki audyt ma sens, kto może go wykonać (jakie uprawnienia) i w razie możliwości o jakiś konkretny przykład lub wzór do wglądu. ODPOWIEDŹ: Prawdopodobnie chodzi o audyt energetyczny przedsiębiorstwa w myśl ustawy z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 831) – tak wynika z zapytania, ponieważ pisze Pan o konieczności zgłoszenia do URE. Kolejna sprawa to zakres prac. Audytem objęte są duże przedsiębiorstwa spełniające któreś z kryteriów:
- Data: 28.07.2021
Rodzaje enkoderów (przetworników położenia) i ich zastosowania
Enkodery to przetworniki obrotowo-impulsowe lub liniowe umożliwiające precyzyjne określenie położenia części maszyny, kąta jej obrotu, prędkości obrotowej, przyspieszenia, kierunku ruchu oraz, w ruchu liniowym, odległości. Enkodery przekształcają ruch mechaniczny (obrotowy lub liniowy) na sygnały elektryczne i przesyłają informacje zwrotne do układu sterowania maszyny lub do licznika. Pozwalają na określenie pozycji względnej przez zliczanie impulsów.
- Data: 28.07.2021
Rodzaje enkoderów (przetworników położenia) i ich zastosowania – część 2
Enkodery to przetworniki obrotowo-impulsowe lub liniowe umożliwiające precyzyjne określenie położenia części maszyny, kąta jej obrotu, prędkości obrotowej, przyspieszenia, kierunku ruchu oraz, w ruchu liniowym, odległości.
- Data: 27.07.2021
Czym się różni „strefa ochronna” od „pasa technologicznego” linii energetycznych?
„Strefa ochronna” to obszar znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie linii energetycznej zwany inaczej pasem ochronnym lub czasem pasem technologicznym. Jego powierzchnia jest z reguły znacznie większa niż powierzchnia pasa energetycznego leżącego bezpośrednio pod napowietrzną linią elektroenergetyczną.
- Data: 23.07.2021
Dźwigi przeznaczone do transportu osób i towarów. Kontynuacja omawiania tematyki normy EN 81-20:2014
Niniejszy artykuł kontynuuje serię poświęconą normie EN 81-20:2014 Przepisy bezpieczeństwa dotyczące budowy i instalowania dźwigów. Dźwigi przeznaczone do transportu osób i towarów, część 20: Dźwigi osobowe i dźwigi towarowo-osobowe. Zawiera on zarazem kontynuację omówienia rozdziału 5.3 tegoż dokumentu, który poświęcony jest całkowicie problematyce bezpieczeństwa związanej z projektowaniem i użytkowaniem drzwi przystankowych i kabinowych.
- Data: 23.07.2021
EN 81-20:2014 Cięgna nośne, cięgna kompensacyjne i odpowiednie środki zabezpieczające
Analizowana Norma EN 81-20:2014 określa, że kabiny, przeciwwagi lub masy równoważące powinny być zawieszone na linach stalowych lub łańcuchach stalowych sworzniowych z ogniwami równoległymi – typu Galla – lub łańcuchach rolkowych. Sprawia to, że każdy z mechanizmów musi posiadać odpowiednie zabezpieczenie elektryczne, aby kwestie bezpieczeństwa nie zostały zachwiane.
- Data: 23.07.2021
EN 81-20:2014 Projektowanie i użytkowanie kabin, przeciwwagi oraz masy równoważącej dźwigów osobowych
Niniejszy artykuł kontynuuje serię poświęconą normie EN 81-20:2014 Przepisy bezpieczeństwa dotyczące budowy i instalowania dźwigów. Dźwigi przeznaczone do transportu osób i towarów, część 20: Dźwigi osobowe i dźwigi towarowo-osobowe. Zawiera on zarazem omówienie rozdziału 5.4 tegoż dokumentu, który poświęcony jest całkowicie problematyce bezpieczeństwa związanej z projektowaniem i użytkowaniem kabiny, przeciwwagi i masy równoważącej.
- Data: 23.07.2021
EN 81-20:2014 Przepisy bezpieczeństwa dotyczące budowy i instalowania dźwigów
Niniejszy artykuł, czwarty z serii poświęconej normie EN 81-20:2014 Przepisy bezpieczeństwa dotyczące budowy i instalowania dźwigów. Dźwigi przeznaczone do transportu osób i towarów, część 20: Dźwigi osobowe i dźwigi towarowo-osobowe poświęcony jest w całości omówieniem rozdziału 5.3 tegoż dokumentu. Rozdział ten poświęcony został całkowicie problematyce bezpieczeństwa związanej z projektowaniem i użytkowaniem drzwi przystankowych i kabinowych. Z racji obszerności unormowań, które znalazły się w tym rozdziale, artykuł został podzielony na 2 części. Zaleca się jednak traktowanie go jako pewnej zwartej całości.
- Data: 23.07.2021
Linie napowietrzne czy linie kablowe? Które z linii wysokiego napięcia opłaca się budować?
W wielu państwach można obserwować bardzo dynamiczny rozwój sieci elektroenergetycznej. W niektórych krajach rozwój ten ma szczególnie szybkie tempo, a inwestycje energetyczne budzą wręcz zachwyt. Dotyczy to zarówno budowy coraz dłuższych linii napowietrznych, jak i linii kablowych charakteryzujących się coraz wyższymi zdolnościami przesyłowymi.
- Data: 23.07.2021
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »