Rozdzielnice przemysłowe – z czego są wykonane i jak odporne na uszkodzenia
Grupa sterownic i rozdzielnic przemysłowych obejmuje przede wszystkim pulpity sterownicze oraz rozdzielnice szafowe. Szafy mogą być wykonane jako wolnostojące lub przyścienne. Ich obudowy, podobnie jak obudowy pulpitów sterowniczych, z reguły wykonywane są ze stali lub z aluminium. Sposób zabezpieczenia przed korozją zależy od warunków, w których rozdzielnica ma być eksploatowana. Duże szafy oraz pulpity w miarę potrzeby dzielone są na odrębne przedziały. Ma to na celu zapewnienie ochrony przed dotykiem części czynnych w sąsiednim bloku funkcjonalnym.
- Data: 23.07.2021
Systemy zarządzania energią. Wymagania dla jednostek prowadzących audyty i certyfikację systemów zarządzania energią
Norma PN-ISO 50003:2017-01 określa wymagania w odniesieniu do audytów i certyfikacji systemów zarządzania energią (znanych jako SZE) jednostek świadczących te usługi, pod kątem wymagań w zakresie kompetencji, spójności i bezstronności.
- Data: 23.07.2021
PN-HD 60364-5-534 Ochrona przepięciowa w instalacjach elektrycznych nn
Polska Norma PN-HD 60364-5-534:2016-04 w wersji angielskiej oryginalnej zastąpiła edycję z 2012 roku, wprowadzając istotne zmiany techniczne w stosunku do poprzedniego wydania. Szybkie zapoznanie się z nowymi wytycznymi da możliwość zaktualizowania własnej wiedzy i pozwoli na wprowadzanie zmian w nowych inwestycjach.
- Data: 21.07.2021
Zasilanie wielorodzinnych budynków mieszkalnych
Zasilanie w energię elektryczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych z zasady odbywa się liniami niskiego napięcia, przy czym w zależności od układu sieci w danym regionie, jest to zasilanie z linii napowietrznej lub kablowej. Ważne jest, aby zapoznać się, jakie metody były stosowane kiedyś, a jakie obecnie.
- Data: 21.07.2021
Jaki są zasady działania i doboru czujników zbliżeniowych stosowanych w układach automatyki
W automatyce przemysłowej powszechnie stosuje się bezdotykowe czujniki zbliżeniowe. Ich zadaniem ich jest wykrywanie i sygnalizacja obecności różnego rodzaju obiektów: przedmiotów metalowych i niemetalowych, cieczy, gazów i rozdrobnionych ciał stałych. Z tekstu dowiecie się Państwo, jak działają czujniki zbliżeniowe i gdzie stosuje się ich poszczególne rodzaje. Na co zwracać uwagę przy ich doborze.
- Data: 28.06.2021
Urządzenia automatyki elektroenergetycznej przeznaczone do silników indukcyjnych klatkowych
Pomimo prostoty, uniwersalności i niezawodności silnika klatkowego istnieją niebezpieczne stany pracy tej maszyny elektrycznej. W artykule omówiono niebezpieczne stany pracy silnika klatkowego, potencjalne awarie, wpływ silnika na jakość energii elektrycznej oraz wpływ jakości na pracę silnika. Przedstawiono sposoby zabezpieczania silnika przed uszkodzeniem w niebezpiecznych stanach pracy oraz możliwości poprawy negatywnego wpływu tego typu silników na jakość energii elektrycznej w sieci, do której są przyłączane.
- Data: 28.06.2021
Zmiennoobrotowe bezrekuperacyjne układy napędowe z przekształtnikami energoelektronicznymi
Napędy zmiennoobrotowe wykorzystujące przekształtniki energoelektroniczne zrewolucjonizowały przemysł. Dają one możliwość sterowania obrotami silnika eklektycznego przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii w porównaniu ze standardowymi napędami, gdzie regulacja prędkości odbywała się za pomocą środków mechanicznych. W artykule omówiono, czym są i jak działają zmiennoobrotowe układy napędowe bez rekuperacji, wykorzystujące przemienniki częstotliwości. Wskazano przykłady ich zastosowań. Opisano, co oznaczają podawane przez producentów parametry oraz na co zwracać uwagę, dobierając układ napędowy.
- Data: 28.06.2021