Instalacje domofonowe cz. 2. Okablowanie
Wszystkie rodzaje instalacji domofonowej wymagają przygotowania odpowiedniego okablowania. Ważne jest aby przewidzieć miejsce na poszczególne urządzenia, a także przygotować odpowiednie przewody i dobrać ich długości. Te elementy pozwolą na bezproblemową pracę urządzenia przez długi okres czasu, a także wpłyną pozytywnie na sprawność i szybkość ich pracy.
- Data: 25.03.2022
Instalacje domofonowe cz.1. Części składowe i charakterystyka
Instalacje domofonowe są powszechnie stosowane w budynkach mieszkalnych, jak i lokalach użytkowych zarówno nowego jak i starego typu. Pierwsze prototypy tego urządzenia pojawiły się w Europie około lat 60 XX wieku, w Polsce urządzenia zaczęły być stosowane na szerszą skalę w latach 80 i 90. Zalążkiem do powstania domofonów w obecnie znanej nam postaci był interkom, który wykorzystując instalację telefoniczną pozwalał na komunikowanie się między sobą specjalnych urządzeń z pominięciem centrali.
- Data: 22.03.2022
Systemy sygnalizacji włamania i napadu. Specyfikacja techniczna
Niniejsze wytyczne stosowania mają na celu pomóc przy projektowaniu, instalowaniu, obsłudze i konserwacji systemu alarmowego sygnalizacji włamania i napadu (I&HAS). Celem omawianego dokumentu jest zaś zapewnienie, na ile jest to praktycznie możliwe, wymaganej efektywności funkcjonowania I&HAS przy minimalnej liczbie niepożądanych alarmów.
- Data: 18.03.2022
Inteligentny dom – sterowanie urządzeniami za pomocą pilotów
Nowoczesna technologia opanowuje niemal wszystkie dziedziny naszego życia. Dzięki innowacyjnym urządzeniom możemy pracować z każdego miejsca na ziemi, pozostawać w ciągłym kontakcie z bliskimi czy ułatwiać sobie codzienne obowiązki domowe. Rozwój zaawansowanych systemów automatyki budynkowej otworzył nowy rozdział w architekturze.
- Data: 22.02.2022
Okablowanie w instalacjach inteligentnych
Instalacje inteligentne do sprawnego i niezawodnego działania potrzebują odpowiedniego okablowania. Jest ono podstawą działania wszystkich systemów, zarówno przewodowych jak i, co warto podkreślić również bezprzewodowych, ponieważ aby ich praca była możliwa niezbędne jest ich stałe zasilanie. Przy chęci wprowadzania rozwiązań inteligentnych możemy mieć do czynienia zasadniczo z dwoma sytuacjami: realizacją rozwiązań w nowopowstających budynkach, gdzie odpowiednie okablowanie może zostać zaplanowane już na etapie projektowania i instalacji oraz z sytuacją, gdzie rozwiązania inteligentne chcemy wprowadzić w istniejącym już budynku, gdzie obecne okablowanie będzie trzeba dostosować do odpowiednich standardów.
- Data: 02.02.2022
Firma Kohler przedstawi osiem nowych produktów dla inteligentnych domów
Firma Kohler, czołowa międzynarodowa marka, zaprezentuje na targach CES 2022 osiem nowych produktów dodanych do swojego portfolio inteligentnego domu z myślą o poprawie komfortu życia i ułatwieniu ludziom odnalezienia spokoju ducha.
- Data: 04.01.2022
Rząd wspiera wymianę sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej
KPRM informuje: Polska będzie jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, który wspiera obywateli w wymianie sprzętu związanej z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Już w marcu przyszłego roku niektóre gospodarstwa domowe mogłyby utracić możliwość odbierania sygnału najpopularniejszych stacji. Przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów ustawa pomoże właścicielom starszych odbiorników w dostosowaniu się do zmian.
- Data: 28.12.2021
Przekaźnik faz. Skuteczna ochrona napędów trójfazowych
Zaawansowane maszyny znajdujące się w zakładach i domach prywatnych powinny być starannie chronione przed wystąpieniem awarii mogących bezpowrotnie uszkodzić ich silnik i zagrażać osobom przebywającym w pobliżu. Jedną z poważniejszych sytuacji jest zanik jednej z faz w silniku trójfazowym (może on prowadzić nawet do spalenia jednostki). Naprawa i przywrócenie stabilnej pracy maszynom wiąże się zazwyczaj z dużymi wydatkami i nakładami pracy.
- Data: 14.12.2021
Inteligentne instalacje domowe
Inteligentne instalacje pozwalają na pełną automatyzację przestrzeni mieszkaniowej – począwszy od zarządzania ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją, przez sterowanie oświetleniem, roletami, bramami i wszystkimi innymi urządzeniami silnikowymi, po bezprzewodową obsługę urządzeń przez bluetooth i GSM. Automatyzacja może objąć praktycznie każdy element instalacji elektrycznej.
- Data: 17.11.2021
Instalacje elektryczne niskiego napięcia
Niniejszy artykuł kontynuuje serię poświęconą omówieniu polskiej normy PN-HD 60364-8-1 Instalacje elektryczne niskiego napięcia Część 8-1: Aspekty funkcjonalne Efektywność energetyczna. Została ona zatwierdzona przez Prezesa PKN w dniu 11 lipca 2019 r., zaś komitetem krajowym odpowiedzialnym za normę i jej tłumaczenie jest KT nr 55 ds. Instalacji Elektrycznych i Ochrony Odgromowej Obiektów Budowlanych. Norma ta wprowadza normy HD 60364-8-1:2019, IDT oraz IEC 60364-8-1:2019, IDT zastępując – z kolei – normę PN-HD 60364-8-1:2015-03. W poprzednich artykułach zawarto omówienie wstępnych fragmentów tego, obszernego dokumentu, w szczególności jego zakres, kwestie definicyjne, powołania normatywne oraz szereg kwestii ogólnych wiążących się z tym dokumentem. Następnie, z racji częstego odsyłania w tej wstępnej części do treści Załącznika B niniejszej normy, odstąpiono od kolejności wyznaczanej przez autorów normy i omówiono także treść tego Załącznika. Poczynając od tematyki wymagań projektowych, niniejszy artykuł kontynuuje omówienie zasadniczej treści rozpatrywanej normy.
- Data: 02.11.2021
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »