Aktualny

Przykładowe rodzaje badań dla sprawdzenia zgodności opraw oświetleniowych

Dodano: 23 lipca 2021
UN-01

W tym artykule zostaną pokrótce przedstawione różne rodzaje badań, które sprawdzają odpowiednie współczynniki bezpieczeństwa dla zawieszenia, mocowania i połączeń mechanicznych opraw oświetleniowych

Badanie 1

Ma zastosowanie do opraw oświetleniowych wiszących lub stałych (sufit-ściana), które bada się z czterokrotnością ciężaru kompletnej oprawy oświetleniowej dodatkowo do jej ciężaru,  oraz do zewnętrznych elementów montowanych na oprawie oświetleniowej (dyfuzor, szkło, odbłyśnik, raster), badane z czterokrotnością ciężaru utrzymywanej części dodatkowo do jej ciężaru.

Nie ma konieczności badania wszystkich elementów zewnętrznych, jeśli zgodność z wymaganiami jest oczywista i da się ją sprawdzić na postawie dostępnych informacji i oględzin. Stałe i równomiernie rozmieszczone obciążenie należy dodać do mocować w normalnym kierunku obciążenia na okres jednej godziny. Po tym czasie nie powinno wystąpić znaczące odkształcenie systemu zawieszania i zamocowania.

Badanie 2

Wykonuje się na sztywno zawieszonych oprawach oświetleniowych. Do opraw oświetleniowych przez okres 1 minuty przykłada się moment obrotowy 2,5 Nm początkowo w kierunku zgodnym z kierunkiem  ruchu wskazówek zegara, a następnie w kierunku przeciwnym. Po przeprowadzeniu tego badania nie powinno być możliwości obrotu oprawy oświetleniowej w stosunku do zamontowanej części więcej niż jeden obrót w każdym kierunku.

Badanie 3

Jest odpowiednie dla sztywno zawieszonych wysięgników. Jeżeli wysięgnik jest silnie obciążony (tak jak na przykład wysięgniki warsztatowe), to do swobodnego końca wysięgnika przykłada się przez okres 1 minuty siłę wynosząca 40 N w różnych kierunkach, przy ramieniu wysięgnika zamocowanym jak do normalnego użytkowania.

Moment zginający podczas tego badania nie powinien być mniejszy od 2,5 Nm. Po wykonaniu badania nie powinno dać się zauważyć na ramieniu wysięgnika odkształcenia w sposób zagrażający bezpieczeństwu, ani trwałego przemieszczenia ramienia. Dla wysięgników lekko obciążonych (na przykład w użytku domowym) w czasie 1 minuty wykonuje się takie samo badanie jak w powyższym przypadku, ale z użyciem siły równej 10 N, a moment zginający wynikający z tego badania powinien wynosić co najmniej 1,0 Nm.

Badanie 4

Wykonywane dla opraw oświetleniowych montowanych na szynoprzewodach. Sprawdza się czy masa oprawy oświetleniowej nie przekracza zalecanej przez producenta szynoprzewodu maksymalnej wartości dopuszczalnego obciążenia, do której dopasowane są urządzenia do zawieszania oprawy oświetleniowej.

Badanie 5

Odpowiednie dla opraw oświetleniowych montowanych klamerkowo. Przez 1 minutę bez szarpnięć wyciąga się przewód w najmniej korzystnym kierunku występującym podczas normalnego użytkowania. Podczas wykonywania tego badania klamerka powinna być zamontowana na standardowych „półkach” probierczych. Powinny być wykonane ze zwykłego szkła okiennego, jedna o grubości nominalnej 10 mm, a druga o maksymalnej grubości na jakiej klamerka może być zamontowana. Półka probiercza o maksymalnej grubości może być wykonana z warstw szkła i drewna pod warunkiem, że powierzchnie zaciskane przez klamerkę będą wykonane ze szkła. W tym badaniu grubość próbki probierczej zwiększa się co 10 mm. Klamerka nie powinna zacząć się poruszać po szkle przy wyciąganiu z siłą 20 N.

Autor: Karolina Dębowska