Pomiar charakterystyk prądowo-napięciowych elementów fotowoltaicznych
Niniejsza norma określa w dalszej części, że pomiarów w naturalnym świetle słonecznym dokonuje się tylko wtedy, gdy podczas pomiaru pełnej krzywej I-V–V globalne natężenie promieniowania słonecznego jest stabilne w granicach ±1 %.
- Data: 21.09.2021
Przyrządy pomiarowe i testujące
IEC 61010 określa wymagania bezpieczeństwa dla sprzętu posiadającego obwody testujące lub pomiarowe, które są podłączone w celach testowych lub pomiarowych do urządzeń lub obwodów poza samym sprzętem pomiarowym. Należą do nich obwody pomiarowe, które są częścią elektrycznego sprzętu testowego i pomiarowego, sprzętu laboratoryjnego lub sprzętu do kontroli procesu. Istnienie tych obwodów w sprzęcie wymaga dodatkowych środków ochronnych pomiędzy obwodem, a OPERATORE M.
- Data: 20.09.2021
Kiedy wykonać pomiary elektryczne dla maszyn i elektronarzędzi
W wielu firmach stosowane są różne maszyny i elektronarzędzia. Pracodawcy lub pracownicy służby bhp w takich firmach muszą zadbać, aby użytkowany sprzęt elektryczny utrzymywany był w stanie sprawności technicznej. W związku z tym często rodzi się pytanie: jak ustalić terminy wykonywania pomiarów elektrycznych dla maszyn i elektronarzędzi?
- Data: 17.08.2021
Pomiary oceniające jakości przekształtników energoelektronicznych dla źródeł fotowoltaicznych
Zadaniem przekształtników energoelektronicznych jest optymalne wykorzystanie energii, którą produkują panele fotowoltaiczne, zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodnej współpracy źródła energii z siecią elektroenergetyczną. By upewnić się, że przekształtniki są bezpieczne i wysokiej jakości, warto wykonać pomiary kontrolne.
- Data: 17.08.2021
Unikanie pomyłek przy podłączaniu napięciowych i prądowych sond pomiarowych
W pracy pomiarowców zdarzają się pomyłki łączeniowe podczas przygotowywania układu pomiarowego. W wielu wypadkach prowadzą one do dość znaczących negatywnych skutków. Błędy te związane są często z nieuwagą, ale nierzadko także, niestety, z brakiem wiedzy o możliwościach i bezpiecznym sposobie użycia sond pomiarowych we współpracy z innymi urządzeniami.
- Data: 17.08.2021
Niebezpieczne zaniedbania procedur przy wykonywaniu sprawdzeń
Czynności kontrolno-pomiarowe wiążą się z wysokim ryzykiem, ponieważ zgodnie z Polską Normą PN-HD 60364:6 Pomiary wykonywane są w warunkach zbliżonych do normalnej eksploatacji (czyli urządzenia i instalacje pracują). Trzeba więc zawsze liczyć się z tym, że badana instalacja może być uszkodzona.
- Data: 28.07.2021
Osprzęt oscyloskopowy służący do pomiarów napięcia
Oscyloskop sam w sobie jako urządzenie nie jest w stanie zmierzyć praktycznie niczego. Musimy więc wyposażyć się w osprzęt pozwalający na wykonywanie pomiarów czy to napięcia, czy prądu. W tym artykule zostały omówione urządzenia pozwalające na wykonywanie pomiarów napięcia.
- Data: 28.07.2021
Osprzęt oscyloskopowy służący do pomiarów prądu
Analiza pracy sieci elektrycznych czy urządzeń elektrycznych bez pomiaru prądu jest niemożliwa. Oscyloskop sam w sobie jest urządzeniem do pomiaru napięcia, ale przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń, wykonujących przekształcenie sygnałów prądowych w sygnały napięciowe, można go użyć do mierzenia prądu. Urządzenia te nazywamy sondami prądowymi, ale nie jest to jedyny sprzęt, którego możemy użyć.
- Data: 28.07.2021
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
Obsługa maszyn i urządzeń technicznych przez elektryka
Maszyny i inne urządzenia techniczne, z których korzysta elektryk powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, przez cały okres ich użytkowania. Dokonywanie montażu, demontażu i eksploatacji maszyn, w tym ich obsługi przez elektryka, powinny odbywać się przy zachowaniu wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, uwzględniających instrukcje zawarte w dokumentacji techniczno-ruchowej.
- Data: 28.08.2023
Idealna szybkozłączka? Może w łatwy sposób ułatwić prace
Produkowana w USA szybkozłączka jest doskonałym wyborem do przedłużania połączenia (drutów i wielodrutów), do 32 A w miejscach, gdzie mamy styczność z bardzo ograniczoną przestrzenią, lub tam gdzie nie dysponujemy zbytnim zapasem przewodu, a koniecznie musimy go przedłużyć.
- Data: 03.08.2023
Najważniejsze narzędzie każdego elektryka, bez którego żadna praca nie może się obejść
W pracy elektryka potrzebnych i sprawdzonych narzędzi występuje ogromna ilość. Przeważnie korzystamy z narzędzi ręcznych takich jak śrubokręty, ucinaczki, zaciskarki itd., ale również z całej gamy elektronarzędzi, o których już wielokrotnie wspominałem. Jest jednak jedno narzędzie – wręcz niezastąpione – bez którego finalizacja większości prac jest praktycznie niemożliwa.
- Data: 15.03.2023
Błędy popełniane podczas pracy z multimetrami
Multimetry to najbardziej powszechne narzędzia pomiarowe. Są w posiadaniu praktycznie każdego elektryka i pomiarowca. Nie znaczy to, że wszyscy posługujemy się tymi urządzeniami bez problemów i że nie popełniamy pomyłek podczas ich użycia. Błędy te można podzielić na trzy kategorie: prowadzące do zagrożenia życia lub zdrowia, skutkujące uszkodzeniem urządzeń oraz wprowadzające znaczne odchylenia wartości pomiarowych.
- Data: 19.11.2021
Pomiary w układach prądu stałego
Coraz częstsze stosowanie obwodów prądu stałego wymaga od pomiarowców przygotowania się zarówno merytorycznego, jak i sprzętowego do prowadzenia pomiarów w układach, które wykorzystują taki prąd. Oczekiwania klientów idą w kierunku prowadzenia równoczesnego pomiaru parametrów w obwodach prądu zmiennego i obwodach prądu stałego.
- Data: 17.01.2022
Pomiar rezystancji jako podstawowy środek oceny izolacji przewodów
Najpowszechniejszym sposobem oceny stanu izolacji jest pomiar jej rezystancji. W związku z łatwością przeprowadzenia tego badania jego wykonywanie stało się bardzo powszechne. Sprawdzenie to robi się podczas odbioru nowo budowanej lub zmodernizowanej instalacji. Co więcej, należy je powtarzać cyklicznie, aby sprawdzić, czy nie doszło do pogorszenia stanu izolacji na skutek uszkodzeń mechanicznych, chemicznych czy np. wywołanych światłem słonecznym.
- Data: 05.01.2022
Zabezpieczenia różnicowoprądowe
Zabezpieczenie różnicowoprądowe rozłącza obwód, gdy prąd elektryczny wypływający z obwodu nie jest równy prądowi wpływającemu. Stosuje się je do ochrony przed porażeniem prądem oraz do zapobiegania pożarom wywołanym przez niesprawne instalacje lub urządzenia elektryczne.
- Data: 03.01.2022