Czym jest metoda dwucęgowa w pomiarach elektrycznych? Jak i kiedy ją stosować?
Tradycyjna metoda pomiaru uziemień wymaga rozpięcia złącza kontrolnego i użycia pomocniczych sond pomiarowych. W pewnych sytuacjach można zaoszczędzić sporo czasu, stosując metodę dwucęgową do pomiaru rezystancji/impedancji pętli uziemiającej, zamiast wykorzystywać metodę techniczną.
- Data: 23.07.2021
Systemy zarządzania energią. Wymagania dla jednostek prowadzących audyty i certyfikację systemów zarządzania energią
Norma PN-ISO 50003:2017-01 określa wymagania w odniesieniu do audytów i certyfikacji systemów zarządzania energią (znanych jako SZE) jednostek świadczących te usługi, pod kątem wymagań w zakresie kompetencji, spójności i bezstronności.
- Data: 23.07.2021
Do elektryka nie należy ocena zagrożenia wybuchem, tylko wykonanie badań elektrycznych
PYTANIE: Otrzymałem zlecenie na przeprowadzenie badań nowej instalacji elektrycznej w mieszalni lakierów. Mieszalnia nie jest obiektem przemysłowym (mieszane są małe ilości lakierów) i mieści się w pomieszczeniu 5 × 6 m. W związku z tym mam pytania: Jakie przepisy określają wykonywanie badań instalacji elektrycznej w strefie zagrożonej wybuchem? Jakie czynności należy podjąć, aby nie odpowiadać za dopuszczenie do eksploatacji nieprzystosowanej do pracy w atmosferze instalacji? ODPOWIEDŹ: Nie ma specjalnych przepisów dotyczących badań instalacji elektrycznych w strefach zagrożonych wybuchem. Badania przeprowadza się tak samo, jak w przestrzeniach niezagrożonych wybuchem w oparciu o normę PN-HD 60364-6: Sprawdzenia. Wymagania bezpieczeństwa przy wykonywaniu pomiarów wynikają z postanowień norm serii PN-EN 60079, niżej powołanych przepisów oraz wymagań rozporządzenia ministra rozwoju z 6 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej (Dz.U. z 2016 r. poz.817).
- Data: 29.06.2021
Jak i kiedy badać elektronarzędzia
Właściciel lub użytkownik odpowiada za stan techniczny elektronarzędzi – tak wynika z przepisów. Nie określają one jednak zakresu i częstotliwości badań okresowych elektronarzędzi ręcznych. Osoby wykonujące ich sprawdzenia muszą więc korzystać z odpowiedniej wiedzy technicznej. Z tekstu dowiecie się Państwo, jak sprawdzać elektronarzędzia, m.in. w jakim zakresie można korzystać z wycofanej Polskiej Normy PN-EN 08400-10:1988.
- Data: 28.06.2021
Idealna szybkozłączka? Może w łatwy sposób ułatwić prace
Produkowana w USA szybkozłączka jest doskonałym wyborem do przedłużania połączenia (drutów i wielodrutów), do 32 A w miejscach, gdzie mamy styczność z bardzo ograniczoną przestrzenią, lub tam gdzie nie dysponujemy zbytnim zapasem przewodu, a koniecznie musimy go przedłużyć.
- Data: 03.08.2023
Najważniejsze narzędzie każdego elektryka, bez którego żadna praca nie może się obejść
W pracy elektryka potrzebnych i sprawdzonych narzędzi występuje ogromna ilość. Przeważnie korzystamy z narzędzi ręcznych takich jak śrubokręty, ucinaczki, zaciskarki itd., ale również z całej gamy elektronarzędzi, o których już wielokrotnie wspominałem. Jest jednak jedno narzędzie – wręcz niezastąpione – bez którego finalizacja większości prac jest praktycznie niemożliwa.
- Data: 15.03.2023
Badanie okresowe elektronarzędzi. Temat warty przypomnienia
Każda profesja zajmująca się pracą budowlaną wymaga stosowania różnorodnych elektronarzędzi. Nie inaczej jest w przypadku prac elektromonterów i elektryków, z tą tylko różnicą, że akurat te osoby odpowiadają również za badania i sprawdzenia prawidłowego działania poszczególnych elektronarzędzi. Warto jest przypomnieć sobie jak powinna wyglądać taka procedura oraz jak wygląda protokół ze sprawdzenia każdego z narzędzi.
- Data: 02.02.2023
Unikanie pomyłek przy podłączaniu napięciowych i prądowych sond pomiarowych
W pracy pomiarowców zdarzają się pomyłki łączeniowe podczas przygotowywania układu pomiarowego. W wielu wypadkach prowadzą one do dość znaczących negatywnych skutków. Błędy te związane są często z nieuwagą, ale nierzadko także, niestety, z brakiem wiedzy o możliwościach i bezpiecznym sposobie użycia sond pomiarowych we współpracy z innymi urządzeniami.
- Data: 17.08.2021
Czym jest metoda dwucęgowa w pomiarach elektrycznych? Jak i kiedy ją stosować?
Tradycyjna metoda pomiaru uziemień wymaga rozpięcia złącza kontrolnego i użycia pomocniczych sond pomiarowych. W pewnych sytuacjach można zaoszczędzić sporo czasu, stosując metodę dwucęgową do pomiaru rezystancji/impedancji pętli uziemiającej, zamiast wykorzystywać metodę techniczną.
- Data: 23.07.2021
Sprawdzanie ochrony przeciwporażeniowej przez pomiar pętli zwarcia w różnych układach sieci
Pomiar impedancji pętli zwarcia ma na celu sprawdzeniu skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w obwodach prądu przemiennego. Jest głównym pomiarem pozwalającym określić przydatność do użytkowania instalacji elektrycznej.
- Data: 20.12.2021
Ocena akumulatora przez przeprowadzenie rozładowania
Podstawowym narzędziem oceny stanu pracy akumulatora wyłączonego z pracy w układzie zasilania gwarantowanego jest wykonanie rozładowania od poziomu pełnego naładowania do poziomu pełnego rozładowania stałą wartością prądu w sposób długotrwały, np. 20 h.
- Data: 05.11.2021