Podstawy informacyjne dotyczące kanałów technologicznych i ich usytuowania w praktyce elektryka
Ciągiem kanału technologicznego zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie, elektrycy powinni nazywać odcinek ułożonych jeden za drugim i połączonych ze sobą elementów kanału technologicznego, zakopanych w ziemi lub umieszczonych w konstrukcjach drogowych obiektów inżynierskich, który jest położony między sąsiednimi studniami kablowymi lub zasobnikami kablowymi.
- Data: 13.09.2023
Przerwy w dostawie energii elektrycznej? Każda minuta to strata wielu tysięcy złotych
Regularna konserwacja produktów oraz zasobów w zakładzie jest kluczowa dla zapewnienia ich trwałości, sprawności i bezpieczeństwa użytkowania. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do awarii, co z kolei przekłada się na kosztowne naprawy i przestoje produkcji.
- Data: 27.07.2023
Zasilacze UPS. Rodzaje, sposoby wykorzystania, zasady działania
W obecnych rozwiązaniach technicznych i instalacyjnych, wykorzystanie zasilaczy UPS nie jest niczym nadzwyczajnym. Rodzaje, możliwości oraz sposoby instalacji UPS-ów sprawiają, że są w wielu newralgicznych miejscach wręcz nieodzowne. Dlatego bardzo istotne jest aby zapoznać się z tego typu zasilaczami, ponieważ nawet w zwyczajnym budownictwie mieszkaniowym może zajść potrzeba ochrony instalacji poprzez rezerwowe źródła zasilania.
- Data: 24.07.2023
PN-HD 60364-6 Parametry, narzędzia pomiarowe i czynniki zewnętrzne
W poprzednim artykule przedstawione zostały procedury sprawdzenia odbiorczego i sprawdzenia okresowego instalacji elektrycznych niskiego napięcia. Wyszczególnione zostały rodzaje prób, jakie należy przeprowadzić, a także ich sugerowana częstotliwość, czy wyniki. Obecny artykuł ma za zadanie przybliżyć, jak dokładnie przeprowadza się dane próby oraz jakie wykorzystać do tego parametry, narzędzia pomiarowe, czy czynniki zewnętrzne.
- Data: 17.07.2023
PN-HD 60364-6 Sprawdzanie instalacji elektrycznych niskiego napięcia
Instalacje elektryczne niskiego napięcia otaczają nas na co dzień i stanowią niezbędny i bardzo istotny element budynku, w tym także budynków mieszkalnych. Instalacja niskiego napięcia to cała infrastruktura, która jest odpowiedzialna za dystrybucję energii elektrycznej do urządzeń zasilanych napięciem 230V lub 400V, będących jej odbiornikami.
- Data: 03.07.2023
Statystyczne zachowanie wyładowań zupełnych
Jeżeli prawdopodobieństwo p wystąpienia wyładowania zupełnego przy określonej procedurze probierczej zależy tylko od napięcia probierczego U, zachowanie się badanego obiektu można określić funkcją p(U), wyznaczoną przez zjawiska fizyczne związane z rozwojem wyładowania.
- Data: 17.05.2023
Bezpieczniki topikowe. Co o nich wiemy, gdzie je stosujemy, jakie są ich wady i zalety
Bezpieczniki topikowe są szeroko stosowane w instalacjach przemysłowych. Zabezpieczają przewody i urządzenia elektryczne przed skutkami zwarć i w ograniczonym zakresie również przed skutkami przeciążeń.
- Data: 06.03.2023
EN 60060-1:2010 Wytyczne dotyczące implementacji dopasowania krzywej bazowej
Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie normy WYSOKONAPIĘCIOWA TECHNIKA PROBIERCZA – Część 1: Ogólne definicje i wymagania probiercze, która zakresem objęła badania probiercze mające zastosowanie do prób izolacji napięciem: stałym, przemiennym, udarowym i kombinacja powyższych rodzajów napięć. W artykule tym omówiono załącznik C normy.
- Data: 09.01.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »