
Czym jest służebność przesyłu w odniesieniu do sieci elektroenergetycznych – wprowadzenie do zagadnienia. Odniesienia do ważnych postanowień Sądu Najwyższego.
Tytułem wstępu należy wyjaśnić czym jest służebność przesyłu na gruncie przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610) – zw. dalej: „k.c.”. Zgodnie bowiem z art. 3051 k.c. – nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 k.c., prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (jest to wówczas służebność przesyłu).
- Data: 06.02.2024

Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 2
Opublikowany w maju 2022 roku raport bada głównie cyfrowe rozwiązania w zakresie elastyczności, które wykorzystują istniejącą infrastrukturę, natomiast nie obejmuje specjalnie zaprojektowanych, niecyfrowych rozwiązań zapewniających elastyczność, takich jak baterie na skalę przemysłową i elektrownie gazowe.
- Data: 19.01.2024

Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 1
Niniejszy raport, opracowany i napisany przez szereg instytucji i autorów we w spółpracy w ramach Centrum Ekspertyz ds. Transformacji Energetycznej (EnTEC) pod auspicjami Unii Europejskiej skupia się na tematach związanych z transformacją energetyczną i na potencjalnych rozwiązaniach umożliwiających stworzenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, który będzie przede wszystkim – i w możliwie największym stopniu - cyfrowy.
- Data: 17.01.2024

Rodzaje algorytmów sterowania stosowanych w przemiennikach częstotliwości
Przemienniki częstotliwości służą do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych, z którymi razem tworzą układy napędowe. W zależności od aplikacji wybiera się różne algorytmy sterowania: skalarne lub wektorowe.
- Data: 11.01.2024

Montaż kondensatora służącego kompensacji mocy biernej transformatora
Odpowiednio dobrany kondensator służący kompensacji mocy biernej transformatora jest montowany po jego stronie wtórnej. Kondensator podłączany jest zwykle bezpośrednio do wyprowadzeń transformatora lub do szyn głównych rozdzielnicy niskiego napięcia, jeszcze przed jej wyłącznikiem czy też rozłącznikiem. Po drodze nie są stosowane żadne dodatkowe zabezpieczenia.
- Data: 07.11.2023

Z jakiej normy korzystać przy projektowaniu linii napowietrznych na napięcia poniżej 1 kV jeżeli norma sugerowana jest nieaktualna?
Nie ma aktualnej Polskiej Normy dla linii do 1 kV z przewodami nieizolowanymi, czyli gołymi. Wprawdzie zgodnie z art. 4 ustawy o normalizacji stosowanie norm nie jest obligatoryjne, niemniej jednak wiedza techniczna w nich zawarta jest niezbędna zarówno przy projektowaniu, jak i w trakcie realizacji robót.
- Data: 26.10.2023

W jaki sposób mierzyć temperaturę silników elektrycznych?
Podczas eksploatacji często występuje podwyższona temperatura powierzchni zewnętrznych i uzwojeń silników elektrycznych. Może to świadczyć o obniżeniu napięcia zasilania, nadmiernym obciążeniu momentem na wale silnika, złym chłodzeniu, czy częstych rozruchach silnika nieprzystosowanego do pracy przerywanej. W takim wypadku należy wiedzieć w jaki sposób kontrolować pracę silnika elektrycznego za pomocą pomiaru jego temperatury.
- Data: 23.10.2023

Układy sieci. Co oznaczają litery z konkretnego typu układu
Jak wiadomo, instalacje elektryczne są zasilane przez konkretny układ sieci. Każdy typ układu ma konkretne zadanie i jest determinowany przez konkretne warunki. Ale każdy z nas - z pewnością - nie raz zastanawiał się nad tym, co oznacza konkretna litera w danym typie układu sieci.
- Data: 27.09.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »