
EN 60060-1:2010 Wytyczne dotyczące implementacji dopasowania krzywej bazowej
Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie normy WYSOKONAPIĘCIOWA TECHNIKA PROBIERCZA – Część 1: Ogólne definicje i wymagania probiercze, która zakresem objęła badania probiercze mające zastosowanie do prób izolacji napięciem: stałym, przemiennym, udarowym i kombinacja powyższych rodzajów napięć. W artykule tym omówiono załącznik C normy.
- Data: 09.01.2023

Ochrona przed oddziaływaniem linii elektroenergetycznych
Wielokrotnie spotyka się przypadek, kiedy linie wysokiego napięcia przechodzą obok lub wręcz nad budynkami mieszkalnymi. Jest to sytuacja niepożądana, jednak w momencie, kiedy nie da się tego uniknąć, wówczas muszą być spełnione wszystkie wymagania stawiane przez konkretne normy.
- Data: 07.12.2022

Instalacje wytwórcze. Parametry sieci
W dalszej treści załącznika F dotyczącej parametrów sieci wskazano, że w sytuacjach pracy wyspowej pozostają one w dopuszczalnym zakresie, ze względu na istniejące urządzenia zabezpieczające jednostki wytwórcze w odniesieniu do częstotliwości sieci i napięcia zasilania. Nie zbadano natomiast odchylenia kąta między fazami (120°), współczynnika migotania światła i poziomów harmonicznych. Te ostatnie mogą powodować przetężenia, szczególnie w przypadku bezpośrednio podłączonych trójfazowych maszyn elektrycznych. Ponadto może pojawić się prawdopodobne uszkodzenie spowodowane większymi prądami upływu.
- Data: 03.08.2022

Wykaz wymagań krajowych dotyczących instalacji wytwórczych
Na wstępie D zawarto informację, że w niniejszym załączniku zamieszczono przegląd kolejnych wymagań i zaleceń krajowych dotyczących instalacji wytwórczych. Oczekuje się, że instalacje wytwórcze będą musiały spełniać te wymagania krajowe. Ponadto zwrócono uwagę, że niniejszy wykaz ma jedynie charakter informacyjny, nie jest kompletny i może być nieaktualny. Wytwórca jest odpowiedzialny za spełnienie wszystkich obowiązujących wymagań.
- Data: 02.08.2022

Czy stacje transformatorową można wtopić w otoczenie?
Elgór + Hansen S.A. (Grupa FAMUR) wkrótce poszerzy swoje portfolio o nowy produkt: lekką kontenerową stację transformatorową przeznaczoną dla farm fotowoltaicznych. Rozwiązanie wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju dzięki zastosowanym technologiom oraz dodatkowej usłudze #KlimatDlaStacji, czyli aranżacji obudowy stacji umożliwiającej wpisanie się obiektu w otoczenie.
- Data: 27.07.2022

Niestandardowe technologie magazynowania energii w układach zasilania gwarantowanego
Najpowszechniejszym sposobem magazynowania energii w układach zasilania gwarantowanego jest wykorzystanie akumulatorów kwasowo- ołowiowych. Nie zawsze to najlepsze rozwiązanie. Są bowiem sytuacje, które wymagają bardziej kreatywnego wyboru magazynu energii.
- Data: 08.06.2022

SEP-E-004 Badania i odbiory linii kablowych. Dokument uzupełniający lukę w polskim prawie normalizacyjnym
W zestawie Polskich Norm wydanych przez Polski Komitet Normalizacyjny brak jest od lat normy dotyczącej projektowania, budowy i sprawdzania linii kablowych. Powstałą lukę wypełnia norma wydana przez Centralny Ośrodek Szkolenia i Wydawnictw Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
- Data: 24.05.2022

PN-EN 50549-1 Zabezpieczenie nadnapięciowe
Zabezpieczenie powinno być zgodne z omówionym wcześniej standardem EN 60255-127. Dozwolona jest ocena wartości skutecznej lub wartości składowej podstawowej. Zabezpieczenie nadnapięciowe może być realizowane za pomocą dwóch całkowicie niezależnych progów zabezpieczenia, z których każdy może być aktywny lub nieaktywny. Standardowe nastawy zabezpieczeń są następujące.
- Data: 16.05.2022
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »