Czy na własnej posesji można samodzielnie wykonać „uziom” do tymczasowej rozdzielni budowlanej nie posiadając stosownych uprawnień?
Powyższe pytanie stanowi bardzo ciekawe zagadnienie oraz nakierowuje nas na dość istotny problem z dziedziny instalacji elektrycznych. Odpowiadając na nie, trzeba stanowczo zaprzeczyć, gdyż nie posiadając stosownych uprawnień i konkretnej wiedzy można doprowadzić do niechcianych wydarzeń, które mogą spowodować straty materialne oraz zagrażać życiu i zdrowiu użytkowników wspomnianej rozdzielni.
- Data: 29.07.2021
Czym jest całkowity równoważny wskaźnik ocieplenia TEWI?
Jest to parametr pozwalający na ocenę globalnego ocieplenia, który uwzględnia wpływ bezpośredniej emisji czynnika chłodniczego do atmosfery, a także pośredni wpływ emisji dwutlenku węgla, która towarzyszy wytwarzaniu energii potrzebnej do działania instalacji chłodniczej w całym czasie jej trwałości eksploatacyjnej. Wskaźnik został stworzony, aby obliczać udział eksploatowanej instalacji chłodniczej w całkowitym globalnym ociepleniu.
- Data: 29.07.2021
Jak identyfikować żyły w kablach i przewodach oraz w przewodach sznurowych?
Norma ma zastosowanie do instalacji elektrycznych, układów rozdzielczych, zasilania stałych lub ruchomych odbiorników energii elektrycznej, przewodów sznurowych oraz urządzeń przenośnych. Nie odnosi się ona do: kabli lub przewodów w izolacjach stosowanych w wewnętrznym oprzewodowaniu odbiorników energii elektrycznej lub w fabrykach, które buduje się zgodnie z odniesieniami do ich własnych norm europejskich, kabli, przewodów oraz przewodów sznurowych wykorzystywanych w układach prądu stałego, obwodów przeznaczonych do innych celów niż wyłącznego zasilania urządzeń elektroenergetycznych, izolowanych linii napowietrznych oraz izolowanych napowietrznych przewodów.
- Data: 29.07.2021
Jak rozróżnić dobry osprzęt elektryczny od tego gorszego? Jakim markom warto zaufać na naszym rynku? Czy lepiej kupować w hurtowniach, czy w ogólnodostępnych marketach?
Wybór osprzętu elektrycznego jest bardzo szeroki, a asortyment dostępny na rynku wysoce zróżnicowany. Warto zastanowić się, jakie indywidualnie dla nas kwestie są ważne przy wyborze. Pod uwagę bierze się walory estetyczne, atesty bezpieczeństwa i certyfikaty.
- Data: 29.07.2021
Eksperci odpowiadają na pytania Czytelników: O audycie energetycznym przedsiębiorstwa mówi ustawa o efektywności energetycznej
PYTANIE: Dostałem zapytanie o wycenę wykonania audytu energetycznego (konkretnie chodzi o sklep w galerii handlowej). Pytający wypunktował, że powinny być wykonane pomiary elektryczne, podane rezultaty i rekomendację, wykonana dokumentacja oraz zawiadomienie do URE. Nie widzę sensu robienia czegoś takiego dla sklepów o powierzchni około 100 m kw. Większość z nich już przeszła na oświetlenie ledowe (może klika jeszcze pracuje na metalohalogenach), a takie urządzenia jak pompy ciepła/ klimatyzacja przeważnie są „zalecane” z góry przez galerię. Proszę o informację, czy taki audyt ma sens, kto może go wykonać (jakie uprawnienia) i w razie możliwości o jakiś konkretny przykład lub wzór do wglądu. ODPOWIEDŹ: Prawdopodobnie chodzi o audyt energetyczny przedsiębiorstwa w myśl ustawy z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 831) – tak wynika z zapytania, ponieważ pisze Pan o konieczności zgłoszenia do URE. Kolejna sprawa to zakres prac. Audytem objęte są duże przedsiębiorstwa spełniające któreś z kryteriów:
- Data: 28.07.2021
Czy instalując instalację odgromową na dachu budynku należy zachować jakąś konkretną odległość od innych urządzeń, np.: anteny TV, itp.? Czy normy to narzucają?
Często podczas wykonywania urządzenia piorunochronnego nie dostrzega się zagrożenia związanego ze zbytnim zbliżeniem się elementów LPS do innych urządzeń na dachu. Dlatego wykonując tego typu instalację należy dokładnie rozplanować jej rozmieszczenie zgodnie z konkretnymi obliczeniami.
- Data: 23.07.2021
Czy na budowie można składować materiały w pobliżu linii elektroenergetycznych?
Odpowiadając na to pytanie trzeba stanowczo powiedzieć, że materiałów budowlanych nie wolno przechowywać w pobliżu linii elektroenergetycznych. Jeżeli jednak zachodzi taka potrzeba, to wówczas trzeba zachować przynajmniej minimalne odległości od tych linii.
- Data: 23.07.2021
Czy ograniczniki przepięć chroniące przed przepięciami atmosferycznymi chronią tak samo instalacje w przypadku wystąpienia przepięć sieciowych?
Ograniczniki przepięć chroniące przed przepięciami pochodzenia atmosferycznego nie zapewniają ochrony przed przepięciami o częstotliwości sieciowej.
- Data: 23.07.2021
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »