Jak prawidłowo odczytywać barwę światła z opisu żarówek, świetlówek, itp.? Czy jest jakaś norma, która to reguluje?
Ważną sprawą jest możliwie maksymalne zbliżenie barwy światła sztucznego do światła słonecznego, a także takie oświetlanie przedmiotów, aby ich barwy nie były zniekształcone. Z tego względu rozpatruje się dwa elementy związane z cechami charakteryzującymi barwę światła.
- Data: 23.07.2021
Jak prawidłowo wykonać oględziny instalacji elektrycznej w łazience?
Obecność w pomieszczeniu bardzo dobrego przewodnika prądu – wody – to dodatkowe ryzyko dla instalacji i jej użytkowników. Jest związane nie tylko z rażeniem przez wodę, ale również z oddziaływaniem wody na izolację przewodów, która stanowi główny środek podstawowej ochrony przeciwporażeniowej.
- Data: 23.07.2021
W jakim stopniu bezprzewodowe systemy alarmowe są skuteczne? Czy rzeczywiście można im zaufać?
Bezprzewodowość staje się coraz bardziej popularna w systemach sygnalizacji włamania i napadu, które do niedawna były uważane za rozwiązania typowo stacjonarne. Najnowsze rozwiązania bezprzewodowej komunikacji stosowane w systemach alarmowych zapewniają wysoką jakość oraz skuteczność dorównującą systemom przewodowym.
- Data: 23.07.2021
W jakim wypadku nad elektrykiem ciąży odpowiedzialność karna?
Zdarza się, że protokoły z pomiarów konieczne do odbioru budynków lub z okresowych sprawdzeń są podpisywanie przez osoby uprawnione, które wcale ich nie sprawdzały. To może się wydać, gdy nastąpi wypadek, pożar lub ktoś „doniesie”.
- Data: 23.07.2021
Czy dobór właściwego natężenia światła np. w łazience ma znaczenie
Odpowiedź: Dobór właściwego natężenia światła ma bardzo duże znaczenie. Jest to spowodowane dbałością nie tylko o ładny design konkretnego pomieszczenia, np. łazienki, ale również o wzrok użytkowników, gdyż właściwe naświetlenie chroni przed postępowaniem wad wzroku itp.
- Data: 21.07.2021
Czy w domach jednorodzinnych istnieje konieczność stosowania ochrony przepięciowej?
Odpowiedź: Próbując zagłębić się w kwestie dotyczące ochrony przepięciowej w kontekście budynków jednorodzinnych, można wyciągnąć wnioski, że nie jest to sprawa jednoznaczna i oczywista. Wręcz przeciwnie, jest to problem bardzo dyskusyjny i pomimo tego, że duża część instalatorów stosuje wspomniane systemy w budynkach jednorodzinnych, nie jest pewne, czy istnieje obowiązek korzystania z tego typu rozwiązań.
- Data: 21.07.2021
Do elektryka nie należy ocena zagrożenia wybuchem, tylko wykonanie badań elektrycznych
PYTANIE: Otrzymałem zlecenie na przeprowadzenie badań nowej instalacji elektrycznej w mieszalni lakierów. Mieszalnia nie jest obiektem przemysłowym (mieszane są małe ilości lakierów) i mieści się w pomieszczeniu 5 × 6 m. W związku z tym mam pytania: Jakie przepisy określają wykonywanie badań instalacji elektrycznej w strefie zagrożonej wybuchem? Jakie czynności należy podjąć, aby nie odpowiadać za dopuszczenie do eksploatacji nieprzystosowanej do pracy w atmosferze instalacji? ODPOWIEDŹ: Nie ma specjalnych przepisów dotyczących badań instalacji elektrycznych w strefach zagrożonych wybuchem. Badania przeprowadza się tak samo, jak w przestrzeniach niezagrożonych wybuchem w oparciu o normę PN-HD 60364-6: Sprawdzenia. Wymagania bezpieczeństwa przy wykonywaniu pomiarów wynikają z postanowień norm serii PN-EN 60079, niżej powołanych przepisów oraz wymagań rozporządzenia ministra rozwoju z 6 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej (Dz.U. z 2016 r. poz.817).
- Data: 29.06.2021
Instalacja oświetlenia sufitowego może być układana pod posadzką wyższej kondygnacji, jeśli wymiana przewodów jest możliwa bez konieczności rozkuwania posadzki
PYTANIE: W mieszkaniu klienta instalacja oświetlenia sufitowego położona jest w podłodze sąsiada mieszkającego wyżej. Analogicznie sąsiad mieszkający pod klientem instalację elektryczną, sufitową ma zabetonowaną w podłodze mieszkania klienta. Instalacji znajdującej się w posadzkach nie można wymienić i/lub naprawić bez mechanicznej ingerencji w podłodze (tj. trzeba kuć). Czy jest to zgodne z prawem? ODPOWIEDŹ: Przewody jednożyłowe lub kabelkowe mogą być układane wewnątrz warstw stropowych, także pod posadzką wyższej kondygnacji, ale zawsze w rurkach ochronnych i pod warunkiem, że promienie gięcia rurek lub zastosowane kształtki umożliwią ewentualną wymianę przewodów bez konieczności rozkuwania stropu w danym pomieszczeniu lub posadzki na wyższej kondygnacji.
- Data: 29.06.2021
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »