Podatek na budowę elektrowni atomowej. Co będzie z prognozowana daniną?
Polska coraz prężniej działa w kwestii budowy pierwszej elektrowni atomowej. Takie przedsięwzięcie w obecnej sytuacji międzynarodowej, jest koniecznością, jeżeli zależy nam na całkowitym uniezależnieniu energetycznym od źródeł zewnętrznych. Sprawa wydaje się priorytetowa, jednak również niebywale kosztowna. Dlatego też w ostatnich tygodniach dużo mówiło się o możliwym powstaniu specjalnego podatku lub opłaty na rzecz budowy elektrowni atomowej. Czy ten pomysł jest dalej realny?
- Data: 17.11.2022
Połączyłem obwód oświetleniowy z gniazdkami. Czy taka instalacja nadaje się do odbioru i użytkowania?
Klient budował dom systemem gospodarczym. Sam też położył instalacje elektryczną. Problem w tym, że do obwodów oświetlenia podłączone są niektóre gniazdka (poprawienie tego teraz to duży koszt). Wykonawca był świadomy, że nie jest to zgodne z przepisami. I tu zrodziło się pytanie, czy dla takiej instalacji można wydać orzeczenie, że nadaje się do eksploatacji?
- Data: 15.11.2022
Czeka nas rewolucja w energetyce
Choć branża fotowoltaiczna boryka się z wieloma barierami, to jednak przez najbliższe 10 lat będzie się intensywnie rozwijała. Powinniśmy być przygotowani na rewolucję w energetyce. Będzie to czas wielkich zmian oraz szansa nie tylko dla odbiorców, ale i dla osób zajmujących się instalatorstwem w tej dziedzinie.
- Data: 14.11.2022
Potrzeby regulacyjne dotyczące importu wodoru i infrastruktury importu
Niniejszy raport stwierdza, że strategia UE dotycząca wodoru dotyczy współpracy w dziedzinie „czystego wodoru” z krajami/regionami sąsiadującymi z UE i innymi partnerami międzynarodowymi w celu ustanowienia bezpiecznych łańcuchów dostaw wodoru i dywersyfikacji importu. Wschodni i południowi sąsiedzi UE, zwłaszcza Ukraina, mają być partnerami priorytetowymi ze względu na potencjał odnawialny, istniejącą infrastrukturę i fizyczne połączenia z państwami członkowskimi UE.
- Data: 10.11.2022
Dobre rozwiązanie na czas kryzysu energetycznego. Konferencja
Kryzys energetyczny jest tym, co w ostatnich miesiącach interesowało nas najbardziej. Możliwe problemy w dostawie energii, ciągle rosnące ceny i przede wszystkim mozolne szukanie alternatyw - to wszystko nad czym głowi się każdy z odbiorców, zarówno ten indywidualny, jak i masowy. Dlatego też eksperci z całej Polski zastanawiają się nad tym, co w krótkim czasie może dać nam odrobinę oddechu i spokoju w życiu codzienny.
- Data: 09.11.2022
Czy ekologia jest opłacalna? Co musi być zachowane aby tak było?
Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A. podczas tegorocznej konferencji „Idea-Biznes-Klimat” mówił, że gdybyśmy mieli więcej zielonych aktywów w obszarze energetyki, to kryzys wywołany wojną przechodzilibyśmy lżej. Jednak aby rzeczywiście miało to sens, musi być zachowana opłacalność między ilością aktywów a finansowaniem podobnych inwestycji.
- Data: 07.11.2022
Apel polskich naukowców: Odblokujcie OZE!
Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej wzywa polski rząd do pilnej poprawy warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, w tym do natychmiastowego odblokowania możliwości rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie, a także do nadania najwyższego priorytetu poprawie efektywności energetycznej.
- Data: 04.11.2022
„Mądrze korzystaj z energii”. Praktyczny kalkulator rocznego zużycia energii w gospodarstwie domowym
PGE Polska Grupa Energetyczna w najnowszej kampanii promuje efektywny sposób korzystania z energii elektrycznej. Zwraca też uwagę na to, ile kilowatogodzin (kWh) zużywają najbardziej popularne sprzęty w gospodarstwie domowym, a dzięki stworzonemu kalkulatorowi energii pomaga mądrze z nich korzystać.
- Data: 03.11.2022
Wodór produkowany dzięki odnawialnym źródłom energii. Łańcuch dostaw z różnych stron świata
Omawiany raport stwierdza, że łańcuch dostaw produktów importowanych z różnych regionów świata obejmuje produkcję wodoru na drodze elektrolizy zasilanej energią odnawialną, jego konwersję na wodór transportowy (skroplony LH2 lub sprężony gazowy CGH2), jego konwersję na pochodne (PtL jak Die - sel/Nafta, metanol - CH₃OH, amoniak - NH3, Syntetyczny Gaz Ziemny – SNG) lub jego wiązanie z ciekłymi organicznymi nośnikami wodoru (LOHC) i wreszcie transport paliwa statkiem (dla wszystkich cieczy) i rurociągami (dla form gazowych).
- Data: 31.10.2022
Wodór paliwem energetycznym przyszłości. Czy Polska sprosta wymaganiom UE?
Przedstawiona w lipcu 2020 r. strategia Komisji Europejskiej dotycząca wodoru określa między innymi sposoby zwiększenia popytu i podaży wodoru ze źródeł odnawialnych. Celem strategicznym jest zainstalowanie elektrolizerów wodoru ze źródeł odnawialnych o mocy co najmniej 40 GW w UE oparciu o szacunkowe zapotrzebowanie na wodór ze źródeł odnawialnych rocznie w UE do 2030 r. do 10 Mt rocznie. W chwili obecnej nie jest jasne, czy krajowa produkcja wodoru zrealizuje ten strategiczny cel UE.
- Data: 28.10.2022
- « pierwsza
- «
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- »
- ostatnia »