
UE narzuca polskim gminą oszczędności. LED-y na ratunek
Europejskie zarządzenia nakazują jednostkom samorządu terytorialnego zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 10 procent. Jak to zrobić? Czy polskie gminy są w stanie spełnić nałożone na nie wymagania? Okazuje się, że pomóc w tym może technologia LED, a dokładniej ledowe źródła oświetlenia, które zużywają znacznie mniej prądu niż inne żarówki.
- Data: 13.01.2023

Największa mikrosieć energetyczna w kraju zostanie skomercjalizowana
Politechnika Świętokrzyska oraz Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, zawarły współpracę, dzięki której możliwa będzie komercjalizacja prac badawczych realizowanych w ramach największej mikrosieci elektroenergetycznej w Polsce.
- Data: 12.01.2023

Wypadek z udziałem pojazdu autonomicznego. Kto za to będzie odpowiadał?
Prawdopodobieństwo wystąpienia szkody będzie w dużej mierze zależeć od postępów poczynionych w rozwiązywaniu problemów w trzech wymiarach. W tej złożonej dziedzinie wysokiego ryzyka i ekosystemie wyzwań technicznych, politycznych i społecznych znaczenie wiarygodności, jak określono w dokumencie grupy ekspertów wysokiego szczebla ds. sztucznej inteligencji (AI HLEG) (AI HLEG, 2020), jest intuicyjnie bardzo jasne.
- Data: 04.01.2023

To szansa na uchronienie firm przed bankructwem
Miniony 2022 rok był bardzo ciężkim okresem czasu dla przedsiębiorców, ale również dla odbiorców indywidualnych. W tym czasie nałożyły się na siebie wydarzenia (wojna na Ukrainie, pandemia), które doprowadziły do ogromnych podwyżek energii na naszym rynku. Dlatego eksperci w tej jednej rzeczy wypatrują szansy na uratowanie rodzimego rynku, a także na odbicie gospodarcze od dla i ewentualnej zapaści.
- Data: 02.01.2023

Czym są inteligentne liczniki energii? Dokładniejsze i pewniejsze rozwiązanie
Inteligentne liczniki to systemy pomiarowe, które umożliwiają automatyczne zbieranie, przechowywanie i transfer szczegółowych danych o zużyciu energii elektrycznej, paliwa, czy gazu. Eliminują potrzebę manualnej kontroli stanu liczników, a poprzez transfer danych pozwalają na bieżąco monitorować dane na temat stanu zużycia energii.
- Data: 30.12.2022

Produkcja wodoru czy import? Co będzie bardziej opłacalne
W celu zaspokojenia prognozowanego zapotrzebowania UE na wodór i pochodne, możliwych jest kilka opcji, poprzez produkcję krajową (z handlem wewnątrz UE) i/lub import z krajów i regionów spoza UE. Transport na bardzo duże odległości (około 2000 km i więcej) statkami często może być ekonomicznie korzystniejszy (a czasami będzie wręcz jedyną alternatywą) od transportu wodoru rurociągami, co prowadzi do tego, że import wodoru skroplonego i/lub pochodnych jest faworyzowany w stosunku do importu wodoru gazowego.
- Data: 28.12.2022

Jest porozumienie rady ministrów UE w sprawie nadrzędnego interesu społecznego
Unijni m inistrowie doszli do porozumienia ws. rozporządzenia mającego pomóc w przyspieszeniu inwestycji w OZE. Państwa zgodziły się na uznanie inwestycji w OZE za inwestycje o statusie nadrzędnego interesu społecznego. To bardzo ważny krok w rozwoju OZE i może ułatwić proces wydawania odpowiednich pozwoleń i odzwierciedla, jak ważną rolę energia odnawialna odegra w dekarbonizacji systemu energetycznego.
- Data: 21.12.2022

Jak oszczędzać na prądzie aby zmieścić się w limitach "zamrożonej energii"?
Już w styczniu 2023 r., czyli za niespełna miesiąc, zaczną obowiązywać limity zamrożenia cen energii. Jeśli zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym nie przekroczy ustalonego limitu, będzie ono rozliczane po tegorocznych cenach. Co jednak w sytuacji, gdy nasze rachunki za prąd z okresu ostatnich 12 miesięcy jasno wskazują, że pobieramy znacznie więcej energii, niż limit wskazany w rozporządzeniu? Od nowego roku takie wyliczenia mogą stać się nowych sportem narodowym Polaków.
- Data: 19.12.2022
- « pierwsza
- «
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- »
- ostatnia »