Wideodomofony. Aby czuć się pewniej we własnym domu
Dom jest najpilniej strzeżoną strefą, do której wstęp mają nieliczne osoby. Aby odgrodzić siebie i swoich bliskich od świata zewnętrznego, otaczamy posesję ogrodzeniem, montujemy rolety antywłamaniowe i system monitoringu. Ważnym elementem wpływającym na komfort i bezpieczeństwo domowników jest również domofon. Coraz większa grupa osób rezygnuje ze standardowych urządzeń na rzecz nowocześniejszych wideodomofonów. Jakie rozwiązania w tym zakresie proponuje marka Zamel? Dlaczego warto zainwestować w wysokiej klasy domofon z funkcją wideo?
- Data: 01.10.2021
Połączenia z obwodami zewnętrznymi
Ta część standardu IEC 61010 określa wymagania bezpieczeństwa dla sprzętu posiadającego obwody testujące lub pomiarowe, które są podłączone w celach testowych lub pomiarowych do urządzeń lub obwodów poza samym sprzętem pomiarowym. Należą do nich obwody pomiarowe, które są częścią elektrycznego sprzętu testowego i pomiarowego, sprzętu laboratoryjnego lub sprzętu do kontroli procesu. Istnienie tych obwodów w sprzęcie wymaga dodatkowych środków ochronnych pomiędzy obwodem, a OPERATOREM. Niniejszy artykuł jest kontynuacją w rozpoczętej serii publikacji omawiających ten dokument.
- Data: 23.09.2021
Wymagania rozporządzenia ministra gospodarki i PN-EN 50160 dotyczące jakość energii elektrycznej – dokończenie
W poprzednim tekście opisaliśmy, jak przepisy definiują parametry określające jakość zasilania energią elektryczną prądu przemiennego. W tym tekście podajemy dopuszczalne wartości parametrów określających jakość napięcia według rozporządzenia i Polskiej Normy.
- Data: 15.09.2021
Wymagania rozporządzenia ministra gospodarki i PN-EN 50160 dotyczące jakość energii elektrycznej - część pierwsza
Jakość energii elektrycznej i ciągłość zasilania mają decydujący wpływ na poprawność działania urządzeń elektrycznych i elektronicznych, funkcjonowanie zabezpieczeń i automatyki oraz instalacji bezpieczeństwa. Wahania napięcia oraz wyższe harmoniczne są przyczyną zakłóceń oraz przedwczesnego starzenia się wielu rodzajów odbiorników.
- Data: 14.09.2021
"Cyberbezpieczeństwo to kluczowy element cyfryzacji energetyki"
Podczas cyfryzacji infrastruktury krytycznej, w tym zwłaszcza branży energetycznej na pierwszym miejscu powinno być cyberbezpieczeństwo – ocenił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft w Polsce.
- Data: 10.09.2021
Baterie kondensatorów energetycznych do kompensacji mocy biernej
W rozdziale 6.7 ta norma omawia zagadnienia baterii kondensatorów energetycznych. W prywatnych gospodarstwach domowych bateria kondensatorów raczej nie znajdzie zastosowania, wykorzystywane są w innych obiektach i instalowane głównie w zakładach produkcyjnych, biurach, sklepach i innych obiektach użyteczności publicznej.
- Data: 17.08.2021
Cykl pracy w badaniu wydajności. Przykłady badań systemów magazynowania energii elektrycznej EES
Cykl pracy wykorzystuje się w celu określania wydajności systemu EES. Dla systemów należących do klasy A wykorzystuje się do tego znormalizowaną moc w odniesieniu do mocy znamionowej, w przeciągu 24 godzin.
- Data: 17.08.2021
Czym jest książka budowlana obiektu i w jaki sposób należy ją prowadzić?
Przepisy określają dokumenty, które właściciel lub zarządca budynku jest obowiązany przechowywać przez cały okres użytkowania obiektu budowlanego. Należy do nich także książka obiektu budowlanego. W tekście przedstawione są przepisy, które zobowiązują do prowadzenia książki obiektu. Opisana jest forma i zawartość tego ważnego dokumentu.
- Data: 17.08.2021
Dobór i układanie kabli elektroenergetycznych w zależnoci od warunków środowiskowych
Przewody powinny być dobrane w taki sposób, aby warunki środowiskowe nie spowodowały ich uszkodzenia i żeby one same nie zagrażały otoczeniu.Z tekstu dowiemy się m. in, jakie są właściwości materiałów izolacyjnych i powłokowych, jakimi czynnikami należy kierować się przy doborze przewodów i kabli oraz jakie są zasady ich układania.
- Data: 17.08.2021
- « pierwsza
- «
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- »
- ostatnia »
Instalacje domofonowe cz.1. Części składowe i charakterystyka
Instalacje domofonowe są powszechnie stosowane w budynkach mieszkalnych, jak i lokalach użytkowych zarówno nowego jak i starego typu. Pierwsze prototypy tego urządzenia pojawiły się w Europie około lat 60 XX wieku, w Polsce urządzenia zaczęły być stosowane na szerszą skalę w latach 80 i 90. Zalążkiem do powstania domofonów w obecnie znanej nam postaci był interkom, który wykorzystując instalację telefoniczną pozwalał na komunikowanie się między sobą specjalnych urządzeń z pominięciem centrali.
- Data: 22.03.2022
Systemy sygnalizacji włamania i napadu. Specyfikacja techniczna
Niniejsze wytyczne stosowania mają na celu pomóc przy projektowaniu, instalowaniu, obsłudze i konserwacji systemu alarmowego sygnalizacji włamania i napadu (I&HAS). Celem omawianego dokumentu jest zaś zapewnienie, na ile jest to praktycznie możliwe, wymaganej efektywności funkcjonowania I&HAS przy minimalnej liczbie niepożądanych alarmów.
- Data: 18.03.2022
Inteligentny dom – sterowanie urządzeniami za pomocą pilotów
Nowoczesna technologia opanowuje niemal wszystkie dziedziny naszego życia. Dzięki innowacyjnym urządzeniom możemy pracować z każdego miejsca na ziemi, pozostawać w ciągłym kontakcie z bliskimi czy ułatwiać sobie codzienne obowiązki domowe. Rozwój zaawansowanych systemów automatyki budynkowej otworzył nowy rozdział w architekturze.
- Data: 22.02.2022
Przyrządy pomiarowe i testujące
IEC 61010 określa wymagania bezpieczeństwa dla sprzętu posiadającego obwody testujące lub pomiarowe, które są podłączone w celach testowych lub pomiarowych do urządzeń lub obwodów poza samym sprzętem pomiarowym. Należą do nich obwody pomiarowe, które są częścią elektrycznego sprzętu testowego i pomiarowego, sprzętu laboratoryjnego lub sprzętu do kontroli procesu. Istnienie tych obwodów w sprzęcie wymaga dodatkowych środków ochronnych pomiędzy obwodem, a OPERATORE M.
- Data: 20.09.2021
"Cyberbezpieczeństwo to kluczowy element cyfryzacji energetyki"
Podczas cyfryzacji infrastruktury krytycznej, w tym zwłaszcza branży energetycznej na pierwszym miejscu powinno być cyberbezpieczeństwo – ocenił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft w Polsce.
- Data: 10.09.2021
Cykl pracy w badaniu wydajności. Przykłady badań systemów magazynowania energii elektrycznej EES
Cykl pracy wykorzystuje się w celu określania wydajności systemu EES. Dla systemów należących do klasy A wykorzystuje się do tego znormalizowaną moc w odniesieniu do mocy znamionowej, w przeciągu 24 godzin.
- Data: 17.08.2021
Przykładowa instalacja w domu jednorodzinnym. Zobacz galerię!
Instalacja elektryczna w domu jaka jest, to praktycznie każdy elektryk wie. Jednak w ostatnim czasie otrzymałem sporo pytań od osób zainteresowanych tym tematem, a niekoniecznie zajmujących się instalacjami elektrycznymi na co dzień, jak powinny one wyglądać, w jaki sposób najlepiej je prowadzić i na co zwracać uwagę. Dlatego jeszcze raz chciałem zrobić ukłon w stronę zainteresowanych odbiorców.
- Data: 10.05.2023
Nowa instalacja w remontowanym budynku. Ma działać czy wyglądać?
Najlepszym rozwiązaniem podczas wykonywania instalacji elektrycznych, jest rozpoczynanie prac w nowych i świeżych budynkach mieszkaniowych lub użytkowych. To co często potrafi przerosnąć nawet najwytrwalszego i najzdolniejszego elektromontera, to totalny remont instalacji w budynku, który lata swojej świetności ma już wiele dekad za sobą.
- Data: 04.05.2023
Elementy pomp ciepła. Budowa, działanie, zasilanie oraz właściwy montaż
Do podstawowych elementów pompy ciepła należą: sprężarka, parownik, skraplacz oraz zawór dławiący. Między tymi elementami odbywa się transport ciepła przy wykorzystaniu nośnika ciepła, jakim jest czynnik roboczy znajdujący się w przewodzie. Aby lepiej przybliżyć funkcję każdego z tych elementów przygotowany został uproszczony opis działania pompy ciepła. Ciepło z otoczenia jest pobierane z wykorzystaniem czynnika roboczego, który następnie transportuje je do parownika.
- Data: 26.04.2023