
Instalacje domofonowe cz. 2. Okablowanie
Wszystkie rodzaje instalacji domofonowej wymagają przygotowania odpowiedniego okablowania. Ważne jest aby przewidzieć miejsce na poszczególne urządzenia, a także przygotować odpowiednie przewody i dobrać ich długości. Te elementy pozwolą na bezproblemową pracę urządzenia przez długi okres czasu, a także wpłyną pozytywnie na sprawność i szybkość ich pracy.
- Data: 25.03.2022

Instalacje domofonowe cz.1. Części składowe i charakterystyka
Instalacje domofonowe są powszechnie stosowane w budynkach mieszkalnych, jak i lokalach użytkowych zarówno nowego jak i starego typu. Pierwsze prototypy tego urządzenia pojawiły się w Europie około lat 60 XX wieku, w Polsce urządzenia zaczęły być stosowane na szerszą skalę w latach 80 i 90. Zalążkiem do powstania domofonów w obecnie znanej nam postaci był interkom, który wykorzystując instalację telefoniczną pozwalał na komunikowanie się między sobą specjalnych urządzeń z pominięciem centrali.
- Data: 22.03.2022

Systemy sygnalizacji włamania i napadu. Specyfikacja techniczna
Niniejsze wytyczne stosowania mają na celu pomóc przy projektowaniu, instalowaniu, obsłudze i konserwacji systemu alarmowego sygnalizacji włamania i napadu (I&HAS). Celem omawianego dokumentu jest zaś zapewnienie, na ile jest to praktycznie możliwe, wymaganej efektywności funkcjonowania I&HAS przy minimalnej liczbie niepożądanych alarmów.
- Data: 18.03.2022

Wymagania dotyczące prądu zwarciowego w instalacjach wytwórczych
Na wstępie punktu 4.7.4 niniejsza norma stwierdza, że w poniższych podpunktach opisano wymagany udział prądu zwarciowego w instalacjach wytwórczych, z uwzględnieniem technologii połączeń jednostek wytwórczych. Jednostki wytwórcze sklasyfikowane jako jednostki typu B, zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM KOMISJI 2016/631, powinny być zgodne z wymaganiami podanymi w punktach 4.7.4.2 i 4.7.4.3.
- Data: 03.03.2022

Nowa generacja łączników i gniazd elektrycznych
W tworzeniu nowej serii gniazd i łączników główną inspiracją były współczesne trendy aranżacji wnętrz. Osprzęt Sedna Design & Elements to wyjątkowy wzór, wysokiej jakości wykończenie i przystępna cena. Prezentowane rozwiązanie jest doceniane przez instalatorów za łatwość i bezpieczeństwo instalacji, szeroką i nowoczesną funkcjonalność. Atutem jest również wsparcie systemów Smart Home.
- Data: 02.03.2022

Inteligentny dom – sterowanie urządzeniami za pomocą pilotów
Nowoczesna technologia opanowuje niemal wszystkie dziedziny naszego życia. Dzięki innowacyjnym urządzeniom możemy pracować z każdego miejsca na ziemi, pozostawać w ciągłym kontakcie z bliskimi czy ułatwiać sobie codzienne obowiązki domowe. Rozwój zaawansowanych systemów automatyki budynkowej otworzył nowy rozdział w architekturze.
- Data: 22.02.2022

Okablowanie w instalacjach inteligentnych
Instalacje inteligentne do sprawnego i niezawodnego działania potrzebują odpowiedniego okablowania. Jest ono podstawą działania wszystkich systemów, zarówno przewodowych jak i, co warto podkreślić również bezprzewodowych, ponieważ aby ich praca była możliwa niezbędne jest ich stałe zasilanie. Przy chęci wprowadzania rozwiązań inteligentnych możemy mieć do czynienia zasadniczo z dwoma sytuacjami: realizacją rozwiązań w nowopowstających budynkach, gdzie odpowiednie okablowanie może zostać zaplanowane już na etapie projektowania i instalacji oraz z sytuacją, gdzie rozwiązania inteligentne chcemy wprowadzić w istniejącym już budynku, gdzie obecne okablowanie będzie trzeba dostosować do odpowiednich standardów.
- Data: 02.02.2022

Rezerwowe źródła energii w budynkach jednorodzinnych
Budynki jednorodzinne usytuowane poza większymi miastami są dużo częściej narażone na przerwy w dostawie energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznej niż obiekty w dużych aglomeracjach. Jednym ze źródeł awaryjnego zasilania mogą być w takich przypadkach panele fotowoltaiczne i/lub przydomowe elektrownie wiatrowe.
- Data: 24.01.2022

Czym mierzyć zużycie energii elektrycznej
Zmierzenie zapotrzebowania na energię elektryczną poszczególnych odbiorników lub segmentów instalacji elektrycznej jest kluczowym czynnikiem w poszukiwaniu oszczędności. Pomiary takie można wykonać różnymi przyrządami o bardzo zróżnicowanych cenach.
- Data: 13.01.2022

Firma Kohler przedstawi osiem nowych produktów dla inteligentnych domów
Firma Kohler, czołowa międzynarodowa marka, zaprezentuje na targach CES 2022 osiem nowych produktów dodanych do swojego portfolio inteligentnego domu z myślą o poprawie komfortu życia i ułatwieniu ludziom odnalezienia spokoju ducha.
- Data: 04.01.2022
- « pierwsza
- «
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- »
- ostatnia »

Specyfikacja Techniczna CLC/TS. Weryfikacja techniczna poszczególnych elementów
Na wstępie załącznika H omawianej specyfikacji, znalazło się generalne zalecenie przeprowadzenia weryfikacji technicznej, aby potwierdzić, że spełnione są wymagania zawarte we wstępnym projekcie systemu oraz aby określić dokładną lokalizację każdego elementu systemu i poprowadzenia przewodów połączeń wewnętrznych, w przypadku gdy użyte są połączenia wewnętrzne przewodowe. Ponadto zaleca się, aby weryfikacja techniczna także wskazywała wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na niezawodną pracę I&HAS. Przykłady tych czynników opisane są zaś poniżej.
- Data: 18.05.2022

Telewizja satelitarna. Alternatywa dla tv naziemnej
W poprzednim artykule omówiona została instalacja telewizji kablowej. Na ten moment jednak naziemny odbiór telewizji jest często zastępowany przez telewizję satelitarną. Przy użyciu jednego nadajnika można przesyłać sygnał na bardzo duży obszar, co pozwala również na dotarcie sygnału w takie miejsca, gdzie nie ma możliwości budowy nadajników naziemnych. Odbiór sygnału z nadajnika telewizji satelitarnej następuje poprzez anteny z konwerterem i odbiornik satelitarny, który połączony jest z telewizorem.
- Data: 11.05.2022

Badanie prądów upływu jako środek oceny izolacji w pracującym obiekcie
Sprawdzanie izolacji przez wykonanie pomiaru jej rezystancji czy przeprowadzenie próby wysokonapięciowej to badania, które wymagają odłączenia napięcia od zasilanego obiektu, co może być trudne do wykonania lub pociągać za sobą duże koszty. Czy są inne sposoby, niewymagające odłączania napięcia? Możliwości jest dość dużo. W artykule tym opisane są badania wykonywane w sieciach typu uziemionego TN, i to w sposób dorywczy, czyli nie takie, które wykonywane są w sposób ciągły.
- Data: 15.10.2021

Zintegrowane zarządzenie energią, czyli jak skutecznie obniżyć koszty eksploatacji obiektu
Jednym z najważniejszych kroków do efektywnego zarządzania energią elektryczną jest digitalizacja procesów. Kompleksowe rozwiązania technologiczne pozwalają na uproszczenie skomplikowanych procedur i mogą prowadzić do ograniczenia kosztów utrzymania systemu energetycznego nawet o 80% – przekonują eksperci Schneider Electric.
- Data: 07.10.2021

Szczegółowe zasady stosowania znaków i sygnałów bezpieczeństwa
Pracodawca powinien zapewnić, aby pracownicy w tym elektrycy stosowali znaki lub sygnały bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie nie można zlikwidować zagrożenia środkami ochrony zbiorowej lub innymi środkami stosowanymi w organizacji pracy. Zatem w zależności od rodzaju stosowanego transportu na terenie zakładu pracy w której pracują elektrycy ,powinny być stosowane znaki i sygnały używane w transporcie drogowym, kolejowym, śródlądowym, morskim i powietrznym.
- Data: 24.10.2023

W jakich przypadkach nie należy stosować różnicówek?
Wyłączniki różnicowoprądowe - zwane potocznie różnicówkami - to w obecnych instalacjach bardzo istotne urządzenia. Jednak zdarzają się instalacje, w których zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych nie jest wręcz wskazane. Nie zaleca się stosowania ich w instalacjach, w których niezawodność ciągłości zasilania ma znaczenie priorytetowe.
- Data: 18.10.2023