
Rząd wspiera wymianę sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej
KPRM informuje: Polska będzie jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, który wspiera obywateli w wymianie sprzętu związanej z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Już w marcu przyszłego roku niektóre gospodarstwa domowe mogłyby utracić możliwość odbierania sygnału najpopularniejszych stacji. Przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów ustawa pomoże właścicielom starszych odbiorników w dostosowaniu się do zmian.
- Data: 28.12.2021

Elektryczne ogrzewanie wnętrz. Powierzchniowe ogrzewanie podłogowe
Jednym z rodzajów ogrzewania powierzchniowego jest ogrzewanie podłogowe. Bywa stosowane zarówno w wybranych pomieszczeniach, np. w łazienkach, jak i jako podstawowy system w całym domu jednorodzinnym lub w mieszkaniu.
- Data: 22.12.2021

Przekaźnik faz. Skuteczna ochrona napędów trójfazowych
Zaawansowane maszyny znajdujące się w zakładach i domach prywatnych powinny być starannie chronione przed wystąpieniem awarii mogących bezpowrotnie uszkodzić ich silnik i zagrażać osobom przebywającym w pobliżu. Jedną z poważniejszych sytuacji jest zanik jednej z faz w silniku trójfazowym (może on prowadzić nawet do spalenia jednostki). Naprawa i przywrócenie stabilnej pracy maszynom wiąże się zazwyczaj z dużymi wydatkami i nakładami pracy.
- Data: 14.12.2021

Wymagania dla instalacji wytwórczych przeznaczonych do równoległego przyłączania do publicznych sieci dystrybucyjnych
Instalacje wytwórcze przeznaczone do równoległego przyłączania do publicznych sieci dystrybucyjnych powinny spełniać wymagania kompatybilności elektromagnetycznej zgodnie z dyrektywą kompatybilności elektromagnetycznej EMC 2014/30/UE lub 2014/53/UE. W odpowiedni sposób powinno być także zapewnione zabezpieczenie przyłącza. Zastosowane powinny zostać środki zapewniające automatyczne przełączanie, które pozwolą na odłączenie instalacji wytwórczej od sieci dystrybucyjnej jeżeli nastąpi utrata zasilania, czy odchylenia napięcia lub częstotliwości na zaciskach zasilających.
- Data: 13.12.2021

PN-EN 50549-1 Wymagania dotyczące instalacji wytwórczych
Na wstępie autorzy normy wskazują, że w niniejszym rozdziale określono wymagania dotyczące instalacji wytwórczych, które mają pracować równolegle z siecią dystrybucyjną. Tam gdzie nastawy lub zakres konfigurowalności są zapewnione i zgodne z ramami prawnymi, OSD może dostarczyć konfiguracje i nastawy. Tam gdzie OSD nie zapewnia żadnych nastaw, powinny być zastosowane określone nastawy domyślne; jeżeli nie podano żadnych nastaw domyślnych, wytwórca powinien zaproponować nastawy i poinformować OSD.
- Data: 09.12.2021

Jak stosuje się bezpieczniki topikowe?
Bezpieczniki topikowe są stosowane w przemyśle do zabezpieczania przed skutkami zwarć i w ograniczonym zakresie również przed skutkami przeciążeń. W poprzednich dwóch aktualizacjach opisaliśmy, jakie są rodzaje bezpieczników topikowych, jakie parametry je charakteryzują oraz jak odczytywać charakterystyki bezpieczników.
- Data: 30.11.2021

Błędy popełniane podczas pracy z multimetrami
Multimetry to najbardziej powszechne narzędzia pomiarowe. Są w posiadaniu praktycznie każdego elektryka i pomiarowca. Nie znaczy to, że wszyscy posługujemy się tymi urządzeniami bez problemów i że nie popełniamy pomyłek podczas ich użycia. Błędy te można podzielić na trzy kategorie: prowadzące do zagrożenia życia lub zdrowia, skutkujące uszkodzeniem urządzeń oraz wprowadzające znaczne odchylenia wartości pomiarowych.
- Data: 19.11.2021

Inteligentne instalacje domowe
Inteligentne instalacje pozwalają na pełną automatyzację przestrzeni mieszkaniowej – począwszy od zarządzania ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją, przez sterowanie oświetleniem, roletami, bramami i wszystkimi innymi urządzeniami silnikowymi, po bezprzewodową obsługę urządzeń przez bluetooth i GSM. Automatyzacja może objąć praktycznie każdy element instalacji elektrycznej.
- Data: 17.11.2021

Instalacje elektryczne niskiego napięcia
Niniejszy artykuł kontynuuje serię poświęconą omówieniu polskiej normy PN-HD 60364-8-1 Instalacje elektryczne niskiego napięcia Część 8-1: Aspekty funkcjonalne Efektywność energetyczna. Została ona zatwierdzona przez Prezesa PKN w dniu 11 lipca 2019 r., zaś komitetem krajowym odpowiedzialnym za normę i jej tłumaczenie jest KT nr 55 ds. Instalacji Elektrycznych i Ochrony Odgromowej Obiektów Budowlanych. Norma ta wprowadza normy HD 60364-8-1:2019, IDT oraz IEC 60364-8-1:2019, IDT zastępując – z kolei – normę PN-HD 60364-8-1:2015-03. W poprzednich artykułach zawarto omówienie wstępnych fragmentów tego, obszernego dokumentu, w szczególności jego zakres, kwestie definicyjne, powołania normatywne oraz szereg kwestii ogólnych wiążących się z tym dokumentem. Następnie, z racji częstego odsyłania w tej wstępnej części do treści Załącznika B niniejszej normy, odstąpiono od kolejności wyznaczanej przez autorów normy i omówiono także treść tego Załącznika. Poczynając od tematyki wymagań projektowych, niniejszy artykuł kontynuuje omówienie zasadniczej treści rozpatrywanej normy.
- Data: 02.11.2021

Oznakowanie przeszkód lotniczych według aktualnych przepisów
Uznanie obiektów za przeszkody lotnicze jest związane nie tylko z ich wysokością, ale także z ich usytuowaniem w stosunku do tras przelotów. W styczniu 2021 r. zostało wydane rozporządzenie określające m.in. kwalifikację obiektów mogących stanowić przeszkody lotnicze oraz sposoby i rodzaje ich oznakowania.
- Data: 26.10.2021
- « pierwsza
- «
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- »
- ostatnia »

Czynniki wpływające na I&HAS występujące w obszarze miejsca chronionego
W Załączniku D (CLC/TS 50131-7:2010S) niniejszej specyfikacji technicznej wskazano, że istnieje wiele czynników występujących wewnątrz miejsca chronionego, które mogą mieć wpływ na pracę I&HAS. Czynniki te zaleca się wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju urządzeń, w szczególności czujek, uwzględniając ich rozmieszczenie i regulację. Ponadto zakłada się, że użytkownik ma możliwość zarządzania czynnikami występującymi w obszarze miejsca chronionego i zaleca się, aby zadbał o wyeliminowanie niekorzystnego wpływu tych czynników na pracę poszczególnych urządzeń lub całego I&HAS. Przykłady takich czynników, które mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę I&HAS są następujące.
- Data: 06.05.2022

Jak prawidłowo wykonać instalację TV?
Rozwój technologii telewizyjnej i telekomunikacyjnej sprawia, że obecnie mamy możliwość korzystania z trzech rodzajów instalacji: naziemnej, kablowej oraz satelitarnej. Obowiązujące przepisy prawa budowlanego zakładają konieczność projektowania instalacji telewizyjnych tylko w przypadku budynków wielorodzinnych. Zapisy prawne znajdują się w rozporządzeniu Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki morskiej z dnia 6 listopada 2012 roku.
- Data: 27.04.2022

Zabezpieczanie przewodów ppoż w strefach zagrożenia
W poprzednich artykułach zostały omówione już istniejące przepisy dotyczące instalacji przeciwpożarowych oraz ich przykładowe rodzaje i sposób użytkowania, a także przybliżone zostało działanie przeciwpożarowego wyłącznika prądu. Stosowanie wszystkich istniejących przepisów ma za zadanie zapewnienie dostarczenia energii elektrycznej o odpowiednich parametrach do odbiorników, ochronę przed porażeniami, przepięciami, pożarem, czy wybuchem oraz prawidłowe działanie instalacji i urządzeń zasilających urządzenia przeciwpożarowe, oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne. Takie instalacje nie mogłyby istnieć i poprawnie funkcjonować bez kabli wraz z systemami nośnymi. Ich zadaniem jest dostarczenie energii do źródeł zasilania urządzeń przeciwpożarowych. Bardzo istotne jest więc bezpieczeństwo takich kabli, szczególnie w strefach zagrożonych pożarem.
- Data: 26.04.2022

Połączenia z obwodami zewnętrznymi
Ta część standardu IEC 61010 określa wymagania bezpieczeństwa dla sprzętu posiadającego obwody testujące lub pomiarowe, które są podłączone w celach testowych lub pomiarowych do urządzeń lub obwodów poza samym sprzętem pomiarowym. Należą do nich obwody pomiarowe, które są częścią elektrycznego sprzętu testowego i pomiarowego, sprzętu laboratoryjnego lub sprzętu do kontroli procesu. Istnienie tych obwodów w sprzęcie wymaga dodatkowych środków ochronnych pomiędzy obwodem, a OPERATOREM. Niniejszy artykuł jest kontynuacją w rozpoczętej serii publikacji omawiających ten dokument.
- Data: 23.09.2021

Przyrządy pomiarowe i testujące
IEC 61010 określa wymagania bezpieczeństwa dla sprzętu posiadającego obwody testujące lub pomiarowe, które są podłączone w celach testowych lub pomiarowych do urządzeń lub obwodów poza samym sprzętem pomiarowym. Należą do nich obwody pomiarowe, które są częścią elektrycznego sprzętu testowego i pomiarowego, sprzętu laboratoryjnego lub sprzętu do kontroli procesu. Istnienie tych obwodów w sprzęcie wymaga dodatkowych środków ochronnych pomiędzy obwodem, a OPERATORE M.
- Data: 20.09.2021

Co oznaczają symbole na bezpiecznikach topikowych?
Na bezpiecznikach topikowych, oprócz nazwy producenta, znajdują się również bardzo istotne dane, które dotyczą bezpośrednio typu bezpieczna oraz jego przeznaczenia. Większość danych cyfrowych jesteśmy w stanie rozpoznać, ale czy każdy z nas wie, co oznaczają znaczniki literowe?
- Data: 03.10.2023

Budowa bezpiecznika nadprądowego typu ES i jego znaczenie w ochronie obwodów
Bezpieczniki nadprądowe typu ES, znane również jako bezpieczniki elektrodynamiczne, stanowią kluczowy element w zapewnieniu bezpieczeństwa w instalacjach elektrycznych. Zrozumienie ich budowy i działania jest niezwykle istotne w dziedzinie elektrotechniki. Przedstawiamy teraz szczegółowy opis budowy bezpiecznika nadprądowego typu ES oraz jego roli w zapobieganiu awariom i uszkodzeniom w obwodach elektrycznych.
- Data: 02.10.2023

Wymagania dla przewodów ochronnych w obwodzie elektrycznym
Przekrój każdego przewodu ochronnego wchodzącego w skład obwodu elektrycznego powinien spełniać warunki, jakie stawia przed nim specyfika jego pracy oraz potrzeba odporności na prąd zwarciowy lub przeciążenia, które mogą mieć miejsce w danym obwodzie elektrycznym.
- Data: 02.10.2023