
Okablowanie strukturalne
Nowoczesne budynki mieszkalne, biura, szpitale i różne obiekty użyteczności publicznej wyposaża się w instalacje okablowania strukturalnego. Prawidłowe ułożenie i podłączenie takiej instalacji jest niezbędne do wydajnego funkcjonowania sieci komputerowej. W artykule znajdziemy normy dotyczące okablowania strukturalnego, omówienie różnego rodzaju topologii sieci, wymagania stawiane systemom okablowania strukturalnego oraz przykładowy projekt dla małego biura.
- Data: 28.06.2021

Próba termiczna w odniesieniu do warunków uszkodzenia w urządzeniu do lamp albo urządzeniach elektronicznych umieszczonych w oprawach oświetleniowych termoplastycznych
W rozdziale 12.7 normy PN-EN 60598-1 czytamy, że badanie jest stosowane tylko do opraw oświetleniowych z obudową z materiału termoplastycznego niewyposażonych we wsporniki mechaniczne odporne na temperaturę według 4.15.2. Ponadto badanie nie powinno być stosowane do niezależnych transformatorów wyposażonych we własną obudowę, zgodnych z normą wieloczęściową IEC 61558, i niezależnych urządzeń do lamp z własną obudową zgodnych z normą wieloczęściową IEC 61347.
- Data: 17.08.2021

Prostowniki i zasilacze buforowe do baterii akumulatorów
Rozdział 6.9 omawianej normy porusza również tematykę prostowników i zasilaczy buforowych do baterii akumulatorów. Przypomnijmy zatem, że prostownik to element lub zestaw elementów elektronicznych służący do zamiany napięcia przemiennego na napięcie jednego znaku, które po dalszym odfiltrowaniu może być zmienione na napięcie stałe. Prostowniki są stosowane w energetyce, zasilaniu maszyn i urządzeń (np. w lokomotywach elektrycznych), w galwanotechnice oraz w większości urządzeń elektronicznych zasilanych z sieci energetycznej lub jakimkolwiek napięciem przemiennym (np. układy elektryczne samochodów).
- Data: 17.08.2021

Rozdzielnice prefabrykowane niskiego napięcia
W normie podano podstawowe wymagania dotyczące urządzeń i układów elektrycznych, ich dokumentacji, warunków w miejscu zainstalowania oraz programu, zakresu, metod, warunków wykonywania badań, oceny wyników pomontażowych badań odbiorczych, w celu określenia ich przydatności do eksploatacji.
- Data: 17.08.2021

Weryfikacja wymagań bezpieczeństwa i/lub środków ochronnych
Opisywana norma określa, że w celu ułatwienia weryfikacji – opisanej poniżej − powinna być dostarczona dokumentacja techniczna. Dokumentacja techniczna powinna zawierać informacje niezbędne do ustalenia, czy części składowe dźwigu zostały prawidłowo zaprojektowane i czy instalacja jest zgodna z tą Normą Europejską.
- Data: 29.07.2021

Wymiarowanie linii ze względu na wytrzymałość cieplną
Prądy zwarciowe w liniach napowietrznych zależą głównie od parametrów oraz typu całego systemu elektroenergetycznego. Dlatego też i właściwości powinny określać przedsiębiorstwa sieciowe. Ze względu na tak zwany rozpływ prądu doziemienia pomiędzy elementy układu uziemiającego każdy z tych elementów wymiaruje się, uwzględniając jedynie część prądu, która przez niego przepływa.
- Data: 29.07.2021

Eksperci odpowiadają na pytania Czytelników: O audycie energetycznym przedsiębiorstwa mówi ustawa o efektywności energetycznej
PYTANIE: Dostałem zapytanie o wycenę wykonania audytu energetycznego (konkretnie chodzi o sklep w galerii handlowej). Pytający wypunktował, że powinny być wykonane pomiary elektryczne, podane rezultaty i rekomendację, wykonana dokumentacja oraz zawiadomienie do URE. Nie widzę sensu robienia czegoś takiego dla sklepów o powierzchni około 100 m kw. Większość z nich już przeszła na oświetlenie ledowe (może klika jeszcze pracuje na metalohalogenach), a takie urządzenia jak pompy ciepła/ klimatyzacja przeważnie są „zalecane” z góry przez galerię. Proszę o informację, czy taki audyt ma sens, kto może go wykonać (jakie uprawnienia) i w razie możliwości o jakiś konkretny przykład lub wzór do wglądu. ODPOWIEDŹ: Prawdopodobnie chodzi o audyt energetyczny przedsiębiorstwa w myśl ustawy z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 831) – tak wynika z zapytania, ponieważ pisze Pan o konieczności zgłoszenia do URE. Kolejna sprawa to zakres prac. Audytem objęte są duże przedsiębiorstwa spełniające któreś z kryteriów:
- Data: 28.07.2021

Oddawanie barwy. Oświetlenie miejsc pracy cz. 2
Punkt 4.7.3 normy EN 12464-1:2011 określa, że wydolność wzrokowa, odczuwanie komfortu i dobre samopoczucie wymagają, aby barwy w środowisku, przedmioty i ludzka skóra, były oddawane naturalnie, prawidłowo i w sposób, który nadaje ludziom atrakcyjny i zdrowy wygląd. Stosuje się przy tym obiektywny ogólny wskaźnik oddawania barw źródła światła Ra. Maksymalna wartość Ra wynosi 100.
- Data: 19.07.2022

Wymagania dotyczące tolerancji pojedynczych zakłóceń, dla układu zabezpieczeń przyłącza i łącznika przyłącza
Niniejsza norma określa, że jeżeli w punkcie 4.3.2 jest takie wymaganie, to układ zabezpieczeń przyłącza i łącznik przyłącza powinny spełniać wymagania dotyczące tolerancji pojedynczych zakłóceń. Z kolei pojedyncze zakłócenie nie powinno prowadzić do utraty funkcji bezpieczeństwa.
- Data: 14.07.2022

Kryteria projektowania oświetlenia
W dokumencie określono wymagania oświetleniowe dla osób w miejscach pracy we wnętrzach, gdzie spotykają się potrzeby komfortu widzenia i wydolności wzrokowej ludzi normalnie widzących. Rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejsc związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia.
- Data: 08.07.2022