
Rodzaje enkoderów (przetworników położenia) i ich zastosowania – część 2
Enkodery to przetworniki obrotowo-impulsowe lub liniowe umożliwiające precyzyjne określenie położenia części maszyny, kąta jej obrotu, prędkości obrotowej, przyspieszenia, kierunku ruchu oraz, w ruchu liniowym, odległości.
- Data: 27.07.2021

Czym się różni „strefa ochronna” od „pasa technologicznego” linii energetycznych?
„Strefa ochronna” to obszar znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie linii energetycznej zwany inaczej pasem ochronnym lub czasem pasem technologicznym. Jego powierzchnia jest z reguły znacznie większa niż powierzchnia pasa energetycznego leżącego bezpośrednio pod napowietrzną linią elektroenergetyczną.
- Data: 23.07.2021

Gniazda wtyczkowe i wtyczki do użytku domowego i podobnego, cz. 1
Na podstawie normy PN-IEC 60884-2-7 oraz jej wcześniejszych wersji zostaną przedstawione informacje dotyczące wtyczek i gniazd wtyczkowych stałych (czyli przewidzianych do połączenia z przewodami instalacji stałej) lub przenośnych (przeznaczonych do łączenia lub zespalania z przewodem giętkim, które może być łatwo przemieszczane po przyłączeniu do sieci zasilającej) z ograniczeniem dla prądu przemiennego, ze stykiem lub bez styku ochronnego, na napięcie znamionowe od 50V do 440V i prądzie znamionowym nie większym niż 32A. Uwzględniając ich przeznaczenie, jako do użytku domowego i podobnego, wewnątrz oraz na zewnątrz budynków.
- Data: 23.07.2021

Gniazda wtyczkowe i wtyczki do użytku domowego i podobnego, cz. 2
W poprzednim artykule została opisana budowa gniazd wtyczkowych stałych, dlatego tym razem pochylimy się nad budową wtyczek i gniazd wtyczkowych przenośnych. Nierozbieralne wtyczki lub gniazda wtyczkowe przenośne powinny mieć budowę, która zapewni, że przewód giętki nie będzie oddzielony od wyrobu bez trwałego uczynienia go bezużytecznym oraz, że nie będzie istniała możliwość otwarcie go ręcznie lub za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi, takich jak na przykład wkrętarka. Jako wyrób trwale bezużyteczny klasyfikujemy taki, który wymaga zastosowania części lub materiałów innych niż pierwotne do ponownego jego zamontowania.
- Data: 23.07.2021

Inteligentne liczniki w budynkach mieszkalnych. Czym są, czemu służą, jakie normy lub prawa je regulują
Inteligentne liczniki energii elektrycznej na bieżąco mierzą zużycie energii i kontaktują się z operatorem sieci. Dzięki temu użytkownik płaci za rzeczywiste zużycie energii, a nie prognozowane. Ich zastosowanie jest spójne z dyrektywami europejskimi, które stanowią podstawę prawną do ich stosowania.
- Data: 23.07.2021

Jaki wskaźnik można uznać za kluczowy przy konstruowaniu opraw oświetleniowych? Co w głównej mierze decyduje o ich przydatności i pełnieniu konkretnej funkcji?
Kluczową wytyczną podczas konstruowania opraw oświetleniowych jest palność materiałów. Jeżeli pokrywy, osłony lub części uważane za równorzędne nie spełniają funkcji izolacyjnej i nie wytrzymują próby rozżarzonym drutem do temperatury 650˚C to powinny być oddalone na odpowiednią odległość od wszelkich nagrzewających się części oprawy oświetleniowej, które mogłyby spowodować nagrzanie materiału do temperatury zapłonu.
- Data: 23.07.2021

Linie napowietrzne czy linie kablowe? Które z linii wysokiego napięcia opłaca się budować?
W wielu państwach można obserwować bardzo dynamiczny rozwój sieci elektroenergetycznej. W niektórych krajach rozwój ten ma szczególnie szybkie tempo, a inwestycje energetyczne budzą wręcz zachwyt. Dotyczy to zarówno budowy coraz dłuższych linii napowietrznych, jak i linii kablowych charakteryzujących się coraz wyższymi zdolnościami przesyłowymi.
- Data: 23.07.2021

N SEP-E-002:2003 Inteligentny budynek: system EIB/KNX – budowa i zasada działania
EIB/KNX jest dziś jednym z najpopularniejszych systemów nadzoru i zarządzania budynkami. Stosowany jest do zarządzania instalacjami w budynkach jednorodzinnych, w szkołach, szpitalach, budynkach biurowych, handlowych czy też obiektach przemysłowych.
- Data: 23.07.2021

Oddziaływanie linii elektroenergetycznych
Linie elektroenergetyczne prowadzone w sąsiedztwie budynków mieszkalnych, lasów czy użytków rolnych budzą wiele kontrowersji wśród pobliskich mieszkańców lub ekologów. Czy rzeczywiście te obawy są uzasadnione? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto dowiedzieć się, jak taka linia działa, co emituje, a także czy oddziałuje to w jakiś sposób na środowisko zewnętrzne.
- Data: 23.07.2021
- « pierwsza
- «
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- »
- ostatnia »

Shanghai Electric zaprezentuje rozwiązania z zakresu inteligentnej energii i produkcji
Shanghai Electric poinformowała, że począwszy od dnia 1 października, zaprezentuje odwiedzającym Pawilon Chiński na Expo 2020 w Dubaju, szereg innowacji w dziedzinie inteligentnej energii i zaawansowanej produkcji.
- Data: 08.10.2021

Wideodomofony. Aby czuć się pewniej we własnym domu
Dom jest najpilniej strzeżoną strefą, do której wstęp mają nieliczne osoby. Aby odgrodzić siebie i swoich bliskich od świata zewnętrznego, otaczamy posesję ogrodzeniem, montujemy rolety antywłamaniowe i system monitoringu. Ważnym elementem wpływającym na komfort i bezpieczeństwo domowników jest również domofon. Coraz większa grupa osób rezygnuje ze standardowych urządzeń na rzecz nowocześniejszych wideodomofonów. Jakie rozwiązania w tym zakresie proponuje marka Zamel? Dlaczego warto zainwestować w wysokiej klasy domofon z funkcją wideo?
- Data: 01.10.2021

Wymagania rozporządzenia ministra gospodarki i PN-EN 50160 dotyczące jakość energii elektrycznej - część pierwsza
Jakość energii elektrycznej i ciągłość zasilania mają decydujący wpływ na poprawność działania urządzeń elektrycznych i elektronicznych, funkcjonowanie zabezpieczeń i automatyki oraz instalacji bezpieczeństwa. Wahania napięcia oraz wyższe harmoniczne są przyczyną zakłóceń oraz przedwczesnego starzenia się wielu rodzajów odbiorników.
- Data: 14.09.2021

Instalacje i urządzenia elektryczne dźwigów osobowych. Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym
Niniejszy artykuł kontynuuje serię poświęconą normie EN 81-20:2014. Zawiera on omówienie obszernego działu 5.9 poświęconego zespołowi napędowo-sterującemu dźwigu i wyposażeniu towarzyszącemu. Ponadto częściowo omówiony został dział 5.10 „Instalacje i urządzenia elektryczne” ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym.
- Data: 29.07.2021

PN-E-04700 Transformatory – rodzaje, budowa, sposób działania. Część II
Niniejszy artykuł stanowi dokończenie treści z poprzedniego wydania „Przeglądu Norm Elektrycznych”. Dla przypomnienia należy dodać, że artykuł prezentuje rozdział 4.3 tytułowej normy, który skupia się na zagadnieniu transformatorów, ich budowie, działaniu, rodzajach oraz ich pomiarów i badaniu.
- Data: 29.07.2021

PN-EN 50341-1 Elektroenergetyczne linie napowietrzne prądu przemiennego powyżej 45 kV
Projektując elektroenergetyczne linie napowietrzne, należy brać pod uwagę wymagania niezawodności, pewności (asekuracji) oraz bezpieczeństwa. Wybudowana linia elektroenergetyczna w przewidzianym dla niej okresie użytkowania musi pełnić funkcje, jakie zostały dla niej określone na akceptowalnych poziomach niezawodności oraz w ekonomiczny sposób.
- Data: 29.07.2021

Oświetlenie awaryjne. Badania okresowe - przepisy i wskazania
Oświetlenie awaryjne to jedna z bardziej specyficznych części instalacji elektrycznych. Z jednej strony podlega pod całość instalacji elektrycznej budynku, jednak z drugiej strony stanowi ścisłą część instalacji przeciwpożarowej.
- Data: 03.01.2023

Jakie wymagania powinna spełniać instalacja elektryczna w nowym budownictwie? Porady i przepisy
Często spotykany problem, jaki odnosi się do instalacji elektrycznych, jest taki, że tak naprawdę znają się na nich praktycznie tylko osoby ściśle zajmujące się nimi na budowach - czyli elektrycy. Często bywa również, że nawet osoby odpowiedzialne za budowę nie mają pojęcia o prawidłowym wykonawstwie tejże instalacji. Dodatkowo jest ona przeważnie schowana w zabudowach i pod tynkiem, dlatego też nie mamy możliwości dokładnej jej weryfikacji, chyba że, wykonawca udostępnił jej zdjęcia. Dlatego warto jest znać podstawowe zasady weryfikacji chociażby punktów instalacyjnych oraz możliwie przystępne formy prowadzenia przewodów.
- Data: 23.12.2022

PN-HD 308 S2:2007 Kolorystyczne oznaczanie żył w przewodach
Wielokrotnie w pracy elektryka lub elektromontera spotykamy się z przewodami, w których oznaczenia kolorystyczne żył nie są do końca jasne i klarowne. Pytania o prawidłowe oznaczenie kolorystyczne żył pada często przy tworzeniu oświetlenia za pomocą przewodu 4x1,5 mm2, ponieważ nie ma w nim wyszczególnionej żyły niebieskiej. Czy taki przewodów można stosować? Tą zagwostkę wyjaśnia tytułowa norma.
- Data: 20.12.2022