Jakość i bezpieczeństwo instalacji elektrycznych w budynkach jednorodzinnych
Przepisy dotyczące instalacji elektrycznych zawarte w Prawie budowlanym oraz w rozporządzeniu o warunkach technicznych dotyczą, z niektórymi wyjątkami, także budownictwa jednorodzinnego. W praktyce zalecenia te są w wielu przypadkach lekceważone, co prowadzi do powstawania zagrożeń. Dlatego bardzo ważne jest zapoznanie się z tymi wytycznymi, aby uniknąć nieszczęść, jakie mogą wystąpić w następstwach braku wiedzy w podobnej tematyce.
- Data: 21.07.2021
N SEP-E-002 Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych – komentarz do normy
W poprzednim artykule przedstawiliśmy Wytyczne Normy Stowarzyszenia Elektryków Polskich N SEP-E-002. Sama norma i jej wytyczne stanowią jedynie część potrzebnej wiedzy, dlatego bardzo ważne jest, aby uzupełnić swoją wiedzę o niezbędne zalecenia wskazane w poniższym komentarzu.
- Data: 21.07.2021
PN-EN 61439-3:2012 Rozdzielnice w budynkach jednorodzinnych i lokalach mieszkalnych
Każdy budynek mieszkalny, czy jest nim dom jednorodzinny, czy pojedyncze mieszkanie w bloku, posiada własną tablicę mieszkaniową, która stanowi centralny punkt zarządzania i uruchamiania poszczególnych obwodów elektrycznych. Aby była ona w pełni sprawna i funkcjonalna, powinna być wykonana zgodnie z panującymi przepisami.
- Data: 21.07.2021
PN-HD 60364 Instalacje oświetleniowe o bardzo niskim napięciu
Norma PN-HD 60364-7-715:2006 to stosunkowo mało znany dokument i mimo małej popularności wśród innych norm, stanowi ważny aspekt przy wykonywaniu danych instalacji. Zawiera wymagania specjalne dotyczące instalacji oświetleniowych zasilanych napięciem nieprzekraczającym 50 V prądu przemiennego lub 120 V prądu stałego.
- Data: 21.07.2021
PN-HD 60364-4-443 Ochrona przepięciowa w instalacjach elektrycznych nn. Nowe wytyczne i komentarze
Norma PN-HD 60364-4-443:2016-03 przedstawia wymagania dotyczące ochrony przed przepięciami w instalacjach elektrycznych budynku, przenoszonymi przez układ zasilania, jak również przed przepięciami łączeniowymi. Jej aktualizacja przedstawia ważne zmiany odnoszące się do kilku rozdziałów samej normy.
- Data: 21.07.2021
PN-HD 60364-5-52:2011, czyli wymagania dotyczące oprzewodowania
Oprzewodowanie to według normy zestaw złożony z gołych lub izolowanych przewodów, kabli lub szyn zbiorczych wraz z elementami mocującymi oraz w razie potrzeby ich obudowami. Znajomość tej normy pomoże nam we właściwym doborze przewodów, z zachowaniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa i funkcjonalności.
- Data: 21.07.2021
PN-HD 60364-5-534 Ochrona przepięciowa w instalacjach elektrycznych nn
Polska Norma PN-HD 60364-5-534:2016-04 w wersji angielskiej oryginalnej zastąpiła edycję z 2012 roku, wprowadzając istotne zmiany techniczne w stosunku do poprzedniego wydania. Szybkie zapoznanie się z nowymi wytycznymi da możliwość zaktualizowania własnej wiedzy i pozwoli na wprowadzanie zmian w nowych inwestycjach.
- Data: 21.07.2021
Zasilanie wielorodzinnych budynków mieszkalnych
Zasilanie w energię elektryczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych z zasady odbywa się liniami niskiego napięcia, przy czym w zależności od układu sieci w danym regionie, jest to zasilanie z linii napowietrznej lub kablowej. Ważne jest, aby zapoznać się, jakie metody były stosowane kiedyś, a jakie obecnie.
- Data: 21.07.2021
Moc zapotrzebowaną można określić, wykorzystując normę N SEP-E-002
PYTANIE: Słyszałem, że istnieje norma dotycząca instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych, według której można określić moc zapotrzebowaną? ODPOWIEDŹ: Wśród dokumentów wydanych przez Polski Komitet Normalizacyjny brak jest normy określającej szczegółowo warunki wykonania instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych zarówno jedno-, jak i wielorodzinnych. Wszystkie normy PKN mają charakter uniwersalny, z konieczności zawierają więc zalecenia o ogólnym charakterze. Natomiast jeszcze w roku 2003 Stowarzyszenie Elektryków Polskich opracowało i wydało normę N SEP-E-002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – Instalacje elektryczne w obiektach mieszkalnych – Podstawy planowania. W roku 2009 ukazała się znowelizowana wersja tej normy, podobnie jak pierwsza opatrzona obszernym komentarzem. W normie tej zawarto bardzo istotne dla doboru rozwiązań wskaźniki umożliwiające określenie mocy zapotrzebowanej zarówno dla budynku jednorodzinnego czy pojedynczego mieszkania, jak i dla wewnętrznych linii zasilających (WLZ) większej liczby lokali lub całych budynków.
- Data: 29.06.2021
- « pierwsza
- «
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- »
- ostatnia »
PN-EN-04700 Przekaźniki i zespoły zabezpieczeniowe
Rozdział 8.16 normy PN-EN-04700 omawia obszar związany z funkcjonowaniem przekaźników. Przypomnijmy zatem, że przekaźnik to urządzenie elektryczne lub elektroniczne zaprojektowane do wywołania ustalonej nagłej zmiany stanu w jednym lub więcej obwodach wyjściowych przy spełnieniu odpowiednich warunków wejściowych.
- Data: 17.08.2021
Próba termiczna w odniesieniu do warunków uszkodzenia w urządzeniu do lamp albo urządzeniach elektronicznych umieszczonych w oprawach oświetleniowych termoplastycznych
W rozdziale 12.7 normy PN-EN 60598-1 czytamy, że badanie jest stosowane tylko do opraw oświetleniowych z obudową z materiału termoplastycznego niewyposażonych we wsporniki mechaniczne odporne na temperaturę według 4.15.2. Ponadto badanie nie powinno być stosowane do niezależnych transformatorów wyposażonych we własną obudowę, zgodnych z normą wieloczęściową IEC 61558, i niezależnych urządzeń do lamp z własną obudową zgodnych z normą wieloczęściową IEC 61347.
- Data: 17.08.2021
Prostowniki i zasilacze buforowe do baterii akumulatorów
Rozdział 6.9 omawianej normy porusza również tematykę prostowników i zasilaczy buforowych do baterii akumulatorów. Przypomnijmy zatem, że prostownik to element lub zestaw elementów elektronicznych służący do zamiany napięcia przemiennego na napięcie jednego znaku, które po dalszym odfiltrowaniu może być zmienione na napięcie stałe. Prostowniki są stosowane w energetyce, zasilaniu maszyn i urządzeń (np. w lokomotywach elektrycznych), w galwanotechnice oraz w większości urządzeń elektronicznych zasilanych z sieci energetycznej lub jakimkolwiek napięciem przemiennym (np. układy elektryczne samochodów).
- Data: 17.08.2021
PN-EN 50341-1 Elektroenergetyczne linie napowietrzne prądu przemiennego powyżej 45 kV
Projektując elektroenergetyczne linie napowietrzne, należy brać pod uwagę wymagania niezawodności, pewności (asekuracji) oraz bezpieczeństwa. Wybudowana linia elektroenergetyczna w przewidzianym dla niej okresie użytkowania musi pełnić funkcje, jakie zostały dla niej określone na akceptowalnych poziomach niezawodności oraz w ekonomiczny sposób.
- Data: 29.07.2021
PN-EN 50341-1 Wymagania elektryczne linii energetycznych powyżej 45 kV
Linia napowietrzna powinna przy odpowiednim poziomie niezawodności wytrzymywać swoje napięcie znamionowe o częstotliwości sieciowej oraz przepięcia dorywcze, łączeniowe i piorunowe. Poziomy napięć oraz poziomy izolacji definiuje się w specyfikacji projektowej.
- Data: 29.07.2021
PN-EN 60598-1 Odstępy izolacyjne powierzchniowe i powietrzne
Już we wczesnej fazie projektowania urządzeń elektronicznych należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe określenie odstępów izolacyjnych powietrznych oraz po izolacji. Pozwala to uniknąć późniejszych problemów projektowych. Często bowiem urządzenia nie przechodzą testów przez błędne obliczenie lub nawet przeoczenie odstępów izolacyjnych powietrznych i po izolacji w fazie projektowania.
- Data: 29.07.2021
Wymagania dotyczące tolerancji pojedynczych zakłóceń, dla układu zabezpieczeń przyłącza i łącznika przyłącza
Niniejsza norma określa, że jeżeli w punkcie 4.3.2 jest takie wymaganie, to układ zabezpieczeń przyłącza i łącznik przyłącza powinny spełniać wymagania dotyczące tolerancji pojedynczych zakłóceń. Z kolei pojedyncze zakłócenie nie powinno prowadzić do utraty funkcji bezpieczeństwa.
- Data: 14.07.2022
Kryteria projektowania oświetlenia
W dokumencie określono wymagania oświetleniowe dla osób w miejscach pracy we wnętrzach, gdzie spotykają się potrzeby komfortu widzenia i wydolności wzrokowej ludzi normalnie widzących. Rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejsc związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia.
- Data: 08.07.2022
Oświetlenie miejsc pracy. Część 1
Niniejsza norma została opracowana przez KT nr 4 ds. Techniki Świetlnej i zatwierdzona przez Prezesa PKN dnia 8 listopada 2012 r. Jest tłumaczeniem – bez jakichkolwiek zmian – angielskiej wersji Normy Europejskiej EN 12464-1:2011 i zastępuje normę PN-EN 12464-1:2011. W dokumencie określono wymagania oświetleniowe dla osób w miejscach pracy we wnętrzach, gdzie spotykają się potrzeby komfortu widzenia i wydolności wzrokowej ludzi normalnie widzących. Rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejsc związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia. Dodatkowo podano zalecenia dla dobrej praktyki oświetlenia.
- Data: 28.06.2022