
Rozdzielnice przemysłowe – z czego są wykonane i jak odporne na uszkodzenia
Grupa sterownic i rozdzielnic przemysłowych obejmuje przede wszystkim pulpity sterownicze oraz rozdzielnice szafowe. Szafy mogą być wykonane jako wolnostojące lub przyścienne. Ich obudowy, podobnie jak obudowy pulpitów sterowniczych, z reguły wykonywane są ze stali lub z aluminium. Sposób zabezpieczenia przed korozją zależy od warunków, w których rozdzielnica ma być eksploatowana. Duże szafy oraz pulpity w miarę potrzeby dzielone są na odrębne przedziały. Ma to na celu zapewnienie ochrony przed dotykiem części czynnych w sąsiednim bloku funkcjonalnym.
- Data: 23.07.2021

Systemy zarządzania energią. Wymagania dla jednostek prowadzących audyty i certyfikację systemów zarządzania energią
Norma PN-ISO 50003:2017-01 określa wymagania w odniesieniu do audytów i certyfikacji systemów zarządzania energią (znanych jako SZE) jednostek świadczących te usługi, pod kątem wymagań w zakresie kompetencji, spójności i bezstronności.
- Data: 23.07.2021

W jakiej odległości od linii wysokiego napięcia można wybudować dom?
Jest to jedno z istotniejszych pytań w momencie zabierania się za budowę własnej inwestycji. Niestety bardzo często bagatelizuje się to zagadnienie, a powinno się nad nim dobrze zastanowić planując budowę własnego domu na zakupionej już działce lub jeszcze przed jej zakupem.
- Data: 23.07.2021

Czy dobór właściwego natężenia światła np. w łazience ma znaczenie
Odpowiedź: Dobór właściwego natężenia światła ma bardzo duże znaczenie. Jest to spowodowane dbałością nie tylko o ładny design konkretnego pomieszczenia, np. łazienki, ale również o wzrok użytkowników, gdyż właściwe naświetlenie chroni przed postępowaniem wad wzroku itp.
- Data: 21.07.2021

Czy w domach jednorodzinnych istnieje konieczność stosowania ochrony przepięciowej?
Odpowiedź: Próbując zagłębić się w kwestie dotyczące ochrony przepięciowej w kontekście budynków jednorodzinnych, można wyciągnąć wnioski, że nie jest to sprawa jednoznaczna i oczywista. Wręcz przeciwnie, jest to problem bardzo dyskusyjny i pomimo tego, że duża część instalatorów stosuje wspomniane systemy w budynkach jednorodzinnych, nie jest pewne, czy istnieje obowiązek korzystania z tego typu rozwiązań.
- Data: 21.07.2021

Ilustracja sytuacji w dziedzinie ochrony odgromowej
Dokonując przeglądu norm, należałoby zacząć od stwierdzenia, że norma jest zbiorem postanowień, zawierających minimalne wymagania, zapewniające prawidłowość rozwiązań przedmiotowych z priorytetem dla bezpieczeństwa ludzi i ich mienia. Każde inne rozwiązanie przedmiotowe może być uznane również za prawidłowe, pod warunkiem że wykazuje nie gorsze właściwości i gwarantuje nie mniejsze bezpieczeństwo niż rozwiązanie normatywne.
- Data: 21.07.2021

Jakie są wady i zalety źródeł światła LED?
Diody fotoluminescencyjne, zwane w skrócie LED (ang. Light Emitting Diode), znajdują zastosowanie w oświetleniu wnętrz i punktów zewnętrznych, w iluminacji obiektów, zarówno w dziedzinie mieszkalnictwa, jak i w przemysłowej. Na polskim rynku zyskały ogromną popularność, która ciągle rośnie, dzięki czemu coraz większa rzesza użytkowników skłania się ku tego typu oświetleniu. Jednak jak wiele innych rzeczy, posiada swoje zalety, jak i wady.
- Data: 21.07.2021

Jakość i bezpieczeństwo instalacji elektrycznych w budynkach jednorodzinnych
Przepisy dotyczące instalacji elektrycznych zawarte w Prawie budowlanym oraz w rozporządzeniu o warunkach technicznych dotyczą, z niektórymi wyjątkami, także budownictwa jednorodzinnego. W praktyce zalecenia te są w wielu przypadkach lekceważone, co prowadzi do powstawania zagrożeń. Dlatego bardzo ważne jest zapoznanie się z tymi wytycznymi, aby uniknąć nieszczęść, jakie mogą wystąpić w następstwach braku wiedzy w podobnej tematyce.
- Data: 21.07.2021

N SEP-E-002 Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych – komentarz do normy
W poprzednim artykule przedstawiliśmy Wytyczne Normy Stowarzyszenia Elektryków Polskich N SEP-E-002. Sama norma i jej wytyczne stanowią jedynie część potrzebnej wiedzy, dlatego bardzo ważne jest, aby uzupełnić swoją wiedzę o niezbędne zalecenia wskazane w poniższym komentarzu.
- Data: 21.07.2021
- « pierwsza
- «
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- »
- ostatnia »

Kontrola dostępu do pomieszczeń służbowych – jak prowadzić ją zgodnie z prawem?
Niektóre firmy wykorzystują do celów prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudniania pracowników duże budynki. Czasem firma dysponuje więc dużą liczbą pomieszczeń, w których mogą być przechowywane cenne przedmioty, ważne dokumenty albo niebezpieczne materiały. Aby zabezpieczyć je przed dostępem osób nieuprawnionych, pracodawca może opracować specjalny system kontroli dostępu do pomieszczeń służbowych.
- Data: 17.08.2021

PN - EN 60839-11-1 Systemy alarmowe i elektroniczne systemy zabezpieczeń. Wymagania dotyczące systemów i komponentów
W obecnym artykule zostanie przybliżony temat elektronicznych systemów kontroli dostępu, a w szczególności ich funkcjonalności, wymagań eksploatacyjnych oraz metod badań, których przeprowadzenie jest wymagane. Wszystkie przedstawiane charakterystyki odnoszą się do systemów i komponentów stosowanych w zabezpieczeniach w celu przyznawania dostępu i opisują między innymi wymagania związane z rejestracją zdarzeń, a także identyfikacją i sterowaniem informacją.
- Data: 17.08.2021

PN-EN 50341-1 Wymagania elektryczne linii energetycznych powyżej 45 kV
Linia napowietrzna powinna przy odpowiednim poziomie niezawodności wytrzymywać swoje napięcie znamionowe o częstotliwości sieciowej oraz przepięcia dorywcze, łączeniowe i piorunowe. Poziomy napięć oraz poziomy izolacji definiuje się w specyfikacji projektowej.
- Data: 29.07.2021

PN-EN 60598-1 Odstępy izolacyjne powierzchniowe i powietrzne
Już we wczesnej fazie projektowania urządzeń elektronicznych należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe określenie odstępów izolacyjnych powietrznych oraz po izolacji. Pozwala to uniknąć późniejszych problemów projektowych. Często bowiem urządzenia nie przechodzą testów przez błędne obliczenie lub nawet przeoczenie odstępów izolacyjnych powietrznych i po izolacji w fazie projektowania.
- Data: 29.07.2021

PN-EN 81-20:2014 Uruchomienie na skutek zerwania cięgna nośnego
Artykuł dotyczy kwestii bezpieczeństwa oraz sytuacji awaryjnych, takich jak zerwanie cięgien nośnych i włączenia się systemów awaryjnych, które są w stanie uratować życie użytkownikom konkretnych dźwigów osobowych oraz towarowych.
- Data: 29.07.2021

W jakich miejscach obowiązkowe jest zamontowanie oświetlenia awaryjnego?
Często podczas wykonywania prac instalatorskich elektrycy oraz elektromonterzy zastanawiają się nad sensownością instalowania oświetlenia awaryjnego oraz ewakuacyjnego. Dlatego też, warto jest zapoznać się z pewnymi przepisami, a w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oświetleniu awaryjnemu poświęcono obszerny odrębny 181 paragraf.
- Data: 05.10.2022

Wykaz wymagań oświetleniowych
W dokumencie określono wymagania oświetleniowe dla osób w miejscach pracy we wnętrzach, gdzie spotykają się potrzeby komfortu widzenia i wydolności wzrokowej ludzi normalnie widzących. Rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejsc związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia. Dodatkowo podano zalecenia dla dobrej praktyki oświetlenia.
- Data: 16.09.2022

Jaki rodzaj i jakość oświetlenia powinna występować w konkretnym miejscu pracy
W artykule rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejscach związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia. Dodatkowo podano zalecenia dla dobrej praktyki oświetlenia.
- Data: 08.09.2022