Jaki są zasady działania i doboru czujników zbliżeniowych stosowanych w układach automatyki
W automatyce przemysłowej powszechnie stosuje się bezdotykowe czujniki zbliżeniowe. Ich zadaniem ich jest wykrywanie i sygnalizacja obecności różnego rodzaju obiektów: przedmiotów metalowych i niemetalowych, cieczy, gazów i rozdrobnionych ciał stałych. Z tekstu dowiecie się Państwo, jak działają czujniki zbliżeniowe i gdzie stosuje się ich poszczególne rodzaje. Na co zwracać uwagę przy ich doborze.
- Data: 28.06.2021
Okablowanie strukturalne
Nowoczesne budynki mieszkalne, biura, szpitale i różne obiekty użyteczności publicznej wyposaża się w instalacje okablowania strukturalnego. Prawidłowe ułożenie i podłączenie takiej instalacji jest niezbędne do wydajnego funkcjonowania sieci komputerowej. W artykule znajdziemy normy dotyczące okablowania strukturalnego, omówienie różnego rodzaju topologii sieci, wymagania stawiane systemom okablowania strukturalnego oraz przykładowy projekt dla małego biura.
- Data: 28.06.2021
Rozdzielnice prefabrykowane niskiego napięcia
W normie podano podstawowe wymagania dotyczące urządzeń i układów elektrycznych, ich dokumentacji, warunków w miejscu zainstalowania oraz programu, zakresu, metod, warunków wykonywania badań, oceny wyników pomontażowych badań odbiorczych, w celu określenia ich przydatności do eksploatacji.
- Data: 17.08.2021
Sygnalizacja i powiadamianie
Jako pierwsze przedstawione zostaną wymagania dotyczące sygnalizacji i powiadamiania dla przejścia, gdzie występuje sygnalizacja miejscowa. Obowiązkowo, dla wszystkich czterech stopni przyporządkowania wymagana jest sygnalizacja wizualna i/lub dźwiękowa, gdy jest przyznawany dostęp, lub gdy nastąpi odmowa dostępu, opcjonalnie również podczas stanu zaryglowania przejścia, aż do czasu przyznania dostępu.
- Data: 17.08.2021
Urządzenie alarmowe w sytuacji awaryjnej i system interkomowy dźwigów osobowych
Wedle punktu 5.12.3 omawianego dokumentu powinien być zamontowany system zdalnego alarmowania zgodny z EN 81-28 (patrz również podpunkt 5.2.1.6), zapewniający dwukierunkową łączność głosową pozwalającą na stały kontakt ze służbami ratowniczymi. Ponadto system interkomowy lub podobne urządzenie zasilane awaryjnie, o których mowa w podpunkcie 5.4.10.4 niniejszej normy powinny być zainstalowane pomiędzy wnętrzem kabiny i miejscem, z którego przeprowadzane są działania w sytuacji awaryjnej, jeśli droga przejazdu dźwigu przekracza 30 m lub jeśli bezpośrednia komunikacja akustyczna pomiędzy tymi dwoma miejscami nie jest możliwa. Oświetlenie to powinno włączać się automatycznie przy uszkodzeniu zasilania normalnego oświetlenia.
- Data: 17.08.2021
PN-EN 81-20:2014 Uruchomienie na skutek zerwania cięgna nośnego
Artykuł dotyczy kwestii bezpieczeństwa oraz sytuacji awaryjnych, takich jak zerwanie cięgien nośnych i włączenia się systemów awaryjnych, które są w stanie uratować życie użytkownikom konkretnych dźwigów osobowych oraz towarowych.
- Data: 29.07.2021
Rozdzielnice i sterownice na placu budowy
W niniejszym tekście podejmiemy temat rozdzielnic i sterownic niskonapięciowych, a dokładniej ich zestawów przeznaczonych do montowania na placu budowy. Taki zestaw według normy PN-EN 61439-4 powinien składać się z jednego lub więcej transformatorów lub łączników elektrycznych niskiego napięcia, do których dołączone są współpracujące wyposażenie: sterownicze, pomiarowe, sygnalizacyjne, zabezpieczające i regulacyjne.
- Data: 29.07.2021
Niestandardowe technologie magazynowania energii w układach zasilania gwarantowanego
Najpowszechniejszym sposobem magazynowania energii w układach zasilania gwarantowanego jest wykorzystanie akumulatorów kwasowo- ołowiowych. Nie zawsze to najlepsze rozwiązanie. Są bowiem sytuacje, które wymagają bardziej kreatywnego wyboru magazynu energii.
- Data: 08.06.2022
Sposoby sterowania oświetleniem
Oświetlenie elektryczne przez lata było włączane i wyłączane ręcznie. Obecnie coraz częściej, również w warunkach domowych, stosuje się inne metody sterowania światłem. Tekst jest przeglądem aktualnie wykorzystywanych sposobów włączania i wyłączania oświetlenia elektrycznego oraz sterowania jego natężeniem.
- Data: 26.05.2022