
Oznaczniki linii kablowych – jak powinno się z nich korzystać?
Oznaczanie linii kablowych, w tym linii napowietrznych, jest sprawą bardzo istotną. To dzięki znacznikom jest nam łatwiej rozpoznać konkretne kable w momencie konserwacji linii zasilających, napraw serwisowych lub wymuszonych przez siły natury. Prócz kwestii typowo praktycznych są również przestrogą dla osób niezajmujących się elektryką, aby wiedziały co może grozić zbytni kontakt z tego typu instalacjami.
- Data: 23.07.2021

PN-EN 50341 Przewody linii napowietrznych. Analiza rodzajów kabli
Linie napowietrzne i ich budowa są dość wymagające, dlatego do ich zrealizowania potrzebne są odpowiednie i trwałe materiały. W takim wypadku, warto jest zapoznać się z rodzajami kabli jakie powinny być stosowane w tego typu zasileniach.
- Data: 23.07.2021

Rozdzielnice przemysłowe – z czego są wykonane i jak odporne na uszkodzenia
Grupa sterownic i rozdzielnic przemysłowych obejmuje przede wszystkim pulpity sterownicze oraz rozdzielnice szafowe. Szafy mogą być wykonane jako wolnostojące lub przyścienne. Ich obudowy, podobnie jak obudowy pulpitów sterowniczych, z reguły wykonywane są ze stali lub z aluminium. Sposób zabezpieczenia przed korozją zależy od warunków, w których rozdzielnica ma być eksploatowana. Duże szafy oraz pulpity w miarę potrzeby dzielone są na odrębne przedziały. Ma to na celu zapewnienie ochrony przed dotykiem części czynnych w sąsiednim bloku funkcjonalnym.
- Data: 23.07.2021

Systemy zarządzania energią. Wymagania dla jednostek prowadzących audyty i certyfikację systemów zarządzania energią
Norma PN-ISO 50003:2017-01 określa wymagania w odniesieniu do audytów i certyfikacji systemów zarządzania energią (znanych jako SZE) jednostek świadczących te usługi, pod kątem wymagań w zakresie kompetencji, spójności i bezstronności.
- Data: 23.07.2021

W jakiej odległości od linii wysokiego napięcia można wybudować dom?
Jest to jedno z istotniejszych pytań w momencie zabierania się za budowę własnej inwestycji. Niestety bardzo często bagatelizuje się to zagadnienie, a powinno się nad nim dobrze zastanowić planując budowę własnego domu na zakupionej już działce lub jeszcze przed jej zakupem.
- Data: 23.07.2021

Czy dobór właściwego natężenia światła np. w łazience ma znaczenie
Odpowiedź: Dobór właściwego natężenia światła ma bardzo duże znaczenie. Jest to spowodowane dbałością nie tylko o ładny design konkretnego pomieszczenia, np. łazienki, ale również o wzrok użytkowników, gdyż właściwe naświetlenie chroni przed postępowaniem wad wzroku itp.
- Data: 21.07.2021
- « pierwsza
- «
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- »
- ostatnia »

Baterie kondensatorów energetycznych do kompensacji mocy biernej
W rozdziale 6.7 ta norma omawia zagadnienia baterii kondensatorów energetycznych. W prywatnych gospodarstwach domowych bateria kondensatorów raczej nie znajdzie zastosowania, wykorzystywane są w innych obiektach i instalowane głównie w zakładach produkcyjnych, biurach, sklepach i innych obiektach użyteczności publicznej.
- Data: 17.08.2021

Cykl pracy w badaniu wydajności. Przykłady badań systemów magazynowania energii elektrycznej EES
Cykl pracy wykorzystuje się w celu określania wydajności systemu EES. Dla systemów należących do klasy A wykorzystuje się do tego znormalizowaną moc w odniesieniu do mocy znamionowej, w przeciągu 24 godzin.
- Data: 17.08.2021

Kontrola dostępu do pomieszczeń służbowych – jak prowadzić ją zgodnie z prawem?
Niektóre firmy wykorzystują do celów prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudniania pracowników duże budynki. Czasem firma dysponuje więc dużą liczbą pomieszczeń, w których mogą być przechowywane cenne przedmioty, ważne dokumenty albo niebezpieczne materiały. Aby zabezpieczyć je przed dostępem osób nieuprawnionych, pracodawca może opracować specjalny system kontroli dostępu do pomieszczeń służbowych.
- Data: 17.08.2021

PN-EN 50341-1 Wymagania elektryczne linii energetycznych powyżej 45 kV
Linia napowietrzna powinna przy odpowiednim poziomie niezawodności wytrzymywać swoje napięcie znamionowe o częstotliwości sieciowej oraz przepięcia dorywcze, łączeniowe i piorunowe. Poziomy napięć oraz poziomy izolacji definiuje się w specyfikacji projektowej.
- Data: 29.07.2021

PN-EN 60598-1 Odstępy izolacyjne powierzchniowe i powietrzne
Już we wczesnej fazie projektowania urządzeń elektronicznych należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe określenie odstępów izolacyjnych powietrznych oraz po izolacji. Pozwala to uniknąć późniejszych problemów projektowych. Często bowiem urządzenia nie przechodzą testów przez błędne obliczenie lub nawet przeoczenie odstępów izolacyjnych powietrznych i po izolacji w fazie projektowania.
- Data: 29.07.2021

PN-EN 81-20:2014 Uruchomienie na skutek zerwania cięgna nośnego
Artykuł dotyczy kwestii bezpieczeństwa oraz sytuacji awaryjnych, takich jak zerwanie cięgien nośnych i włączenia się systemów awaryjnych, które są w stanie uratować życie użytkownikom konkretnych dźwigów osobowych oraz towarowych.
- Data: 29.07.2021

Jakie wyłączniki nadprądowe powinno się stosować? Czym różnią się od siebie?
Wyłącznik nadprądowy to urządzenie elektryczne, którego stosowanie powinno być obligatoryjne ze względu na swoją wartość przy ochronie instalacje, ale również urządzeń elektrycznych. Ale z jakiego wyłącznika skorzystać? Jaka jest różnica między różnymi charakterystykami tych urządzeń? To pytania, na które warto znać odpowiedzi.
- Data: 19.10.2022

W jakich miejscach obowiązkowe jest zamontowanie oświetlenia awaryjnego?
Często podczas wykonywania prac instalatorskich elektrycy oraz elektromonterzy zastanawiają się nad sensownością instalowania oświetlenia awaryjnego oraz ewakuacyjnego. Dlatego też, warto jest zapoznać się z pewnymi przepisami, a w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oświetleniu awaryjnemu poświęcono obszerny odrębny 181 paragraf.
- Data: 05.10.2022

Wykaz wymagań oświetleniowych
W dokumencie określono wymagania oświetleniowe dla osób w miejscach pracy we wnętrzach, gdzie spotykają się potrzeby komfortu widzenia i wydolności wzrokowej ludzi normalnie widzących. Rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejsc związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia. Dodatkowo podano zalecenia dla dobrej praktyki oświetlenia.
- Data: 16.09.2022