
Zasilanie wielorodzinnych budynków mieszkalnych
Zasilanie w energię elektryczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych z zasady odbywa się liniami niskiego napięcia, przy czym w zależności od układu sieci w danym regionie, jest to zasilanie z linii napowietrznej lub kablowej. Ważne jest, aby zapoznać się, jakie metody były stosowane kiedyś, a jakie obecnie.
- Data: 21.07.2021

Moc zapotrzebowaną można określić, wykorzystując normę N SEP-E-002
PYTANIE: Słyszałem, że istnieje norma dotycząca instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych, według której można określić moc zapotrzebowaną? ODPOWIEDŹ: Wśród dokumentów wydanych przez Polski Komitet Normalizacyjny brak jest normy określającej szczegółowo warunki wykonania instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych zarówno jedno-, jak i wielorodzinnych. Wszystkie normy PKN mają charakter uniwersalny, z konieczności zawierają więc zalecenia o ogólnym charakterze. Natomiast jeszcze w roku 2003 Stowarzyszenie Elektryków Polskich opracowało i wydało normę N SEP-E-002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – Instalacje elektryczne w obiektach mieszkalnych – Podstawy planowania. W roku 2009 ukazała się znowelizowana wersja tej normy, podobnie jak pierwsza opatrzona obszernym komentarzem. W normie tej zawarto bardzo istotne dla doboru rozwiązań wskaźniki umożliwiające określenie mocy zapotrzebowanej zarówno dla budynku jednorodzinnego czy pojedynczego mieszkania, jak i dla wewnętrznych linii zasilających (WLZ) większej liczby lokali lub całych budynków.
- Data: 29.06.2021

Jaki są zasady działania i doboru czujników zbliżeniowych stosowanych w układach automatyki
W automatyce przemysłowej powszechnie stosuje się bezdotykowe czujniki zbliżeniowe. Ich zadaniem ich jest wykrywanie i sygnalizacja obecności różnego rodzaju obiektów: przedmiotów metalowych i niemetalowych, cieczy, gazów i rozdrobnionych ciał stałych. Z tekstu dowiecie się Państwo, jak działają czujniki zbliżeniowe i gdzie stosuje się ich poszczególne rodzaje. Na co zwracać uwagę przy ich doborze.
- Data: 28.06.2021

Okablowanie strukturalne
Nowoczesne budynki mieszkalne, biura, szpitale i różne obiekty użyteczności publicznej wyposaża się w instalacje okablowania strukturalnego. Prawidłowe ułożenie i podłączenie takiej instalacji jest niezbędne do wydajnego funkcjonowania sieci komputerowej. W artykule znajdziemy normy dotyczące okablowania strukturalnego, omówienie różnego rodzaju topologii sieci, wymagania stawiane systemom okablowania strukturalnego oraz przykładowy projekt dla małego biura.
- Data: 28.06.2021

PN-EN-04700 Badania laboratoryjne przekaźników
Norma PN-EN-04700 określa w podpunkcie 8.16.10.1, że przekaźnik dla autotransformatora i transformatora o górnym napięciu 220 kV i wyższym oraz dla transformatora potrzeb własnych elektrowni powinien być przed zainstalowaniem zbadany w laboratorium.
- Data: 17.08.2021

PN-EN-04700 Przekaźniki i zespoły zabezpieczeniowe
Rozdział 8.16 normy PN-EN-04700 omawia obszar związany z funkcjonowaniem przekaźników. Przypomnijmy zatem, że przekaźnik to urządzenie elektryczne lub elektroniczne zaprojektowane do wywołania ustalonej nagłej zmiany stanu w jednym lub więcej obwodach wyjściowych przy spełnieniu odpowiednich warunków wejściowych.
- Data: 17.08.2021

Próba termiczna w odniesieniu do warunków uszkodzenia w urządzeniu do lamp albo urządzeniach elektronicznych umieszczonych w oprawach oświetleniowych termoplastycznych
W rozdziale 12.7 normy PN-EN 60598-1 czytamy, że badanie jest stosowane tylko do opraw oświetleniowych z obudową z materiału termoplastycznego niewyposażonych we wsporniki mechaniczne odporne na temperaturę według 4.15.2. Ponadto badanie nie powinno być stosowane do niezależnych transformatorów wyposażonych we własną obudowę, zgodnych z normą wieloczęściową IEC 61558, i niezależnych urządzeń do lamp z własną obudową zgodnych z normą wieloczęściową IEC 61347.
- Data: 17.08.2021

Weryfikacja wymagań bezpieczeństwa i/lub środków ochronnych
Opisywana norma określa, że w celu ułatwienia weryfikacji – opisanej poniżej − powinna być dostarczona dokumentacja techniczna. Dokumentacja techniczna powinna zawierać informacje niezbędne do ustalenia, czy części składowe dźwigu zostały prawidłowo zaprojektowane i czy instalacja jest zgodna z tą Normą Europejską.
- Data: 29.07.2021

Wymiarowanie linii ze względu na wytrzymałość cieplną
Prądy zwarciowe w liniach napowietrznych zależą głównie od parametrów oraz typu całego systemu elektroenergetycznego. Dlatego też i właściwości powinny określać przedsiębiorstwa sieciowe. Ze względu na tak zwany rozpływ prądu doziemienia pomiędzy elementy układu uziemiającego każdy z tych elementów wymiaruje się, uwzględniając jedynie część prądu, która przez niego przepływa.
- Data: 29.07.2021

Eksperci odpowiadają na pytania Czytelników: O audycie energetycznym przedsiębiorstwa mówi ustawa o efektywności energetycznej
PYTANIE: Dostałem zapytanie o wycenę wykonania audytu energetycznego (konkretnie chodzi o sklep w galerii handlowej). Pytający wypunktował, że powinny być wykonane pomiary elektryczne, podane rezultaty i rekomendację, wykonana dokumentacja oraz zawiadomienie do URE. Nie widzę sensu robienia czegoś takiego dla sklepów o powierzchni około 100 m kw. Większość z nich już przeszła na oświetlenie ledowe (może klika jeszcze pracuje na metalohalogenach), a takie urządzenia jak pompy ciepła/ klimatyzacja przeważnie są „zalecane” z góry przez galerię. Proszę o informację, czy taki audyt ma sens, kto może go wykonać (jakie uprawnienia) i w razie możliwości o jakiś konkretny przykład lub wzór do wglądu. ODPOWIEDŹ: Prawdopodobnie chodzi o audyt energetyczny przedsiębiorstwa w myśl ustawy z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 831) – tak wynika z zapytania, ponieważ pisze Pan o konieczności zgłoszenia do URE. Kolejna sprawa to zakres prac. Audytem objęte są duże przedsiębiorstwa spełniające któreś z kryteriów:
- Data: 28.07.2021

Czy można dodatkowo zabezpieczać ograniczniki przepięć za pomocą wyłączników nadmiarowo-prądowych?
W instalacji elektrycznej obiektu budowlanego ograniczniki przepięć klasy 1 należy instalować za głównymi zabezpieczeniami nadprądowymi, patrząc od strony zasilania. W takim układzie po zadziałaniu ograniczników, np. w przypadku bezpośredniego wyładowania piorunowego w obiekt lub w instalację elektryczną tego obiektu, przez zabezpieczenie nadprądowe główne popłynie część prądu piorunowego i prąd następczy. Przepływ tych prądów może spowodować zadziałanie, a nawet zniszczenie tych zabezpieczeń (zabezpieczeń głównych). Skutkiem tego będzie pozbawienie obiektu zasilania elektrycznego.
- Data: 26.07.2022

Oddawanie barwy. Oświetlenie miejsc pracy cz. 2
Punkt 4.7.3 normy EN 12464-1:2011 określa, że wydolność wzrokowa, odczuwanie komfortu i dobre samopoczucie wymagają, aby barwy w środowisku, przedmioty i ludzka skóra, były oddawane naturalnie, prawidłowo i w sposób, który nadaje ludziom atrakcyjny i zdrowy wygląd. Stosuje się przy tym obiektywny ogólny wskaźnik oddawania barw źródła światła Ra. Maksymalna wartość Ra wynosi 100.
- Data: 19.07.2022

Wymagania dotyczące tolerancji pojedynczych zakłóceń, dla układu zabezpieczeń przyłącza i łącznika przyłącza
Niniejsza norma określa, że jeżeli w punkcie 4.3.2 jest takie wymaganie, to układ zabezpieczeń przyłącza i łącznik przyłącza powinny spełniać wymagania dotyczące tolerancji pojedynczych zakłóceń. Z kolei pojedyncze zakłócenie nie powinno prowadzić do utraty funkcji bezpieczeństwa.
- Data: 14.07.2022