Rozdzielnice przemysłowe – z czego są wykonane i jak odporne na uszkodzenia
Grupa sterownic i rozdzielnic przemysłowych obejmuje przede wszystkim pulpity sterownicze oraz rozdzielnice szafowe. Szafy mogą być wykonane jako wolnostojące lub przyścienne. Ich obudowy, podobnie jak obudowy pulpitów sterowniczych, z reguły wykonywane są ze stali lub z aluminium. Sposób zabezpieczenia przed korozją zależy od warunków, w których rozdzielnica ma być eksploatowana. Duże szafy oraz pulpity w miarę potrzeby dzielone są na odrębne przedziały. Ma to na celu zapewnienie ochrony przed dotykiem części czynnych w sąsiednim bloku funkcjonalnym.
- Data: 23.07.2021
Systemy zarządzania energią. Wymagania dla jednostek prowadzących audyty i certyfikację systemów zarządzania energią
Norma PN-ISO 50003:2017-01 określa wymagania w odniesieniu do audytów i certyfikacji systemów zarządzania energią (znanych jako SZE) jednostek świadczących te usługi, pod kątem wymagań w zakresie kompetencji, spójności i bezstronności.
- Data: 23.07.2021
W jakiej odległości od linii wysokiego napięcia można wybudować dom?
Jest to jedno z istotniejszych pytań w momencie zabierania się za budowę własnej inwestycji. Niestety bardzo często bagatelizuje się to zagadnienie, a powinno się nad nim dobrze zastanowić planując budowę własnego domu na zakupionej już działce lub jeszcze przed jej zakupem.
- Data: 23.07.2021
Czy dobór właściwego natężenia światła np. w łazience ma znaczenie
Odpowiedź: Dobór właściwego natężenia światła ma bardzo duże znaczenie. Jest to spowodowane dbałością nie tylko o ładny design konkretnego pomieszczenia, np. łazienki, ale również o wzrok użytkowników, gdyż właściwe naświetlenie chroni przed postępowaniem wad wzroku itp.
- Data: 21.07.2021
Czy w domach jednorodzinnych istnieje konieczność stosowania ochrony przepięciowej?
Odpowiedź: Próbując zagłębić się w kwestie dotyczące ochrony przepięciowej w kontekście budynków jednorodzinnych, można wyciągnąć wnioski, że nie jest to sprawa jednoznaczna i oczywista. Wręcz przeciwnie, jest to problem bardzo dyskusyjny i pomimo tego, że duża część instalatorów stosuje wspomniane systemy w budynkach jednorodzinnych, nie jest pewne, czy istnieje obowiązek korzystania z tego typu rozwiązań.
- Data: 21.07.2021
Ilustracja sytuacji w dziedzinie ochrony odgromowej
Dokonując przeglądu norm, należałoby zacząć od stwierdzenia, że norma jest zbiorem postanowień, zawierających minimalne wymagania, zapewniające prawidłowość rozwiązań przedmiotowych z priorytetem dla bezpieczeństwa ludzi i ich mienia. Każde inne rozwiązanie przedmiotowe może być uznane również za prawidłowe, pod warunkiem że wykazuje nie gorsze właściwości i gwarantuje nie mniejsze bezpieczeństwo niż rozwiązanie normatywne.
- Data: 21.07.2021
Jakie są wady i zalety źródeł światła LED?
Diody fotoluminescencyjne, zwane w skrócie LED (ang. Light Emitting Diode), znajdują zastosowanie w oświetleniu wnętrz i punktów zewnętrznych, w iluminacji obiektów, zarówno w dziedzinie mieszkalnictwa, jak i w przemysłowej. Na polskim rynku zyskały ogromną popularność, która ciągle rośnie, dzięki czemu coraz większa rzesza użytkowników skłania się ku tego typu oświetleniu. Jednak jak wiele innych rzeczy, posiada swoje zalety, jak i wady.
- Data: 21.07.2021
- « pierwsza
- «
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- »
- ostatnia »
PN - EN 60839-11-1 Systemy alarmowe i elektroniczne systemy zabezpieczeń. Wymagania dotyczące systemów i komponentów
W obecnym artykule zostanie przybliżony temat elektronicznych systemów kontroli dostępu, a w szczególności ich funkcjonalności, wymagań eksploatacyjnych oraz metod badań, których przeprowadzenie jest wymagane. Wszystkie przedstawiane charakterystyki odnoszą się do systemów i komponentów stosowanych w zabezpieczeniach w celu przyznawania dostępu i opisują między innymi wymagania związane z rejestracją zdarzeń, a także identyfikacją i sterowaniem informacją.
- Data: 17.08.2021
PN-EN-04700 Badania laboratoryjne przekaźników
Norma PN-EN-04700 określa w podpunkcie 8.16.10.1, że przekaźnik dla autotransformatora i transformatora o górnym napięciu 220 kV i wyższym oraz dla transformatora potrzeb własnych elektrowni powinien być przed zainstalowaniem zbadany w laboratorium.
- Data: 17.08.2021
EN 81-20:2014 Zespół napędowo-sterujący dźwigu i wyposażenie towarzyszące
Zagadnienia funkcjonowania zespołów napędowo-sterujących dźwigu i wyposażenia towarzyszącego określa rozdział 5.9 niniejszej normy. Na wstępie określa on, iż każdy dźwig powinien mieć co najmniej jeden własny zespół napędowy.
- Data: 29.07.2021
Instalacje i urządzenia elektryczne dźwigów osobowych. Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym
Niniejszy artykuł kontynuuje serię poświęconą normie EN 81-20:2014. Zawiera on omówienie obszernego działu 5.9 poświęconego zespołowi napędowo-sterującemu dźwigu i wyposażeniu towarzyszącemu. Ponadto częściowo omówiony został dział 5.10 „Instalacje i urządzenia elektryczne” ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym.
- Data: 29.07.2021
PN-E-04700 Transformatory – rodzaje, budowa, sposób działania. Część II
Niniejszy artykuł stanowi dokończenie treści z poprzedniego wydania „Przeglądu Norm Elektrycznych”. Dla przypomnienia należy dodać, że artykuł prezentuje rozdział 4.3 tytułowej normy, który skupia się na zagadnieniu transformatorów, ich budowie, działaniu, rodzajach oraz ich pomiarów i badaniu.
- Data: 29.07.2021
Instalacje elektryczne w częściach wspólnych budynku. Rodzaje i sposoby instalowania
W skład wyposażenia elektrycznego w częściach wspólnych budynku wielorodzinnego wchodzą elementy zasilania, pomiaru i rozdziału energii oraz instalacje odbiorcze w pomieszczeniach użytkowanych wspólnie oraz lokalach niemieszkalnych. Warto zwrócić szczególną uwagę jakie są to instalacje oraz w jaki sposób należy się z nimi obchodzić.
- Data: 31.08.2022
Czy można dodatkowo zabezpieczać ograniczniki przepięć za pomocą wyłączników nadmiarowo-prądowych?
W instalacji elektrycznej obiektu budowlanego ograniczniki przepięć klasy 1 należy instalować za głównymi zabezpieczeniami nadprądowymi, patrząc od strony zasilania. W takim układzie po zadziałaniu ograniczników, np. w przypadku bezpośredniego wyładowania piorunowego w obiekt lub w instalację elektryczną tego obiektu, przez zabezpieczenie nadprądowe główne popłynie część prądu piorunowego i prąd następczy. Przepływ tych prądów może spowodować zadziałanie, a nawet zniszczenie tych zabezpieczeń (zabezpieczeń głównych). Skutkiem tego będzie pozbawienie obiektu zasilania elektrycznego.
- Data: 26.07.2022
Oddawanie barwy. Oświetlenie miejsc pracy cz. 2
Punkt 4.7.3 normy EN 12464-1:2011 określa, że wydolność wzrokowa, odczuwanie komfortu i dobre samopoczucie wymagają, aby barwy w środowisku, przedmioty i ludzka skóra, były oddawane naturalnie, prawidłowo i w sposób, który nadaje ludziom atrakcyjny i zdrowy wygląd. Stosuje się przy tym obiektywny ogólny wskaźnik oddawania barw źródła światła Ra. Maksymalna wartość Ra wynosi 100.
- Data: 19.07.2022