
Sprzęt elektroinstalacyjny. Urządzenia monitorujące różnicowoprądowe do użytku domowego i podobnego RCM
W tym artykule skupimy się nad urządzeniami monitorującymi oraz ich zadaniem, czyli kontrolą instalacji elektrycznych lub obwodu tak, aby możliwe było wykrycie niesymetrycznego prądu zakłóceniowego doziemnego, a następnie za pomocą alarmu wskazanie takiego prądu różnicowego, którego wartość przekroczyła określony wcześniej poziom.
- Data: 29.07.2021

Urządzenia sterujące, łączniki krańcowe i uprzywilejowania
Niniejszy artykuł omawia problematykę Normy EN 81-20:2014. Zawiera dodatkowo omówienie działu 5.12 wspomnianej normy, który poświęcony jest całkowicie problematyce urządzeń sterujących, łączników krańcowych i uprzywilejowania.
- Data: 29.07.2021

Weryfikacja wymagań bezpieczeństwa i/lub środków ochronnych
Opisywana norma określa, że w celu ułatwienia weryfikacji – opisanej poniżej − powinna być dostarczona dokumentacja techniczna. Dokumentacja techniczna powinna zawierać informacje niezbędne do ustalenia, czy części składowe dźwigu zostały prawidłowo zaprojektowane i czy instalacja jest zgodna z tą Normą Europejską.
- Data: 29.07.2021

Wymiarowanie linii ze względu na wytrzymałość cieplną
Prądy zwarciowe w liniach napowietrznych zależą głównie od parametrów oraz typu całego systemu elektroenergetycznego. Dlatego też i właściwości powinny określać przedsiębiorstwa sieciowe. Ze względu na tak zwany rozpływ prądu doziemienia pomiędzy elementy układu uziemiającego każdy z tych elementów wymiaruje się, uwzględniając jedynie część prądu, która przez niego przepływa.
- Data: 29.07.2021

Zawieszania, mocowania i środki nastawy opraw oświetleniowych
Problematyce zawieszeń, mocowań i połączeń mechanicznych poświęcony został dział 4.13 normy PN-EN 60598-1:2015-04. Na wstępie zawarte zostało ogólne zalecenie, aby elementy te miały odpowiednie współczynniki bezpieczeństwa.
- Data: 29.07.2021

Planowanie systemu ochrony: jak określać zagrożenia i dobrać odpowiednie środki zabezpieczające
Ochrona obiektu to nie tylko alarm sygnalizujący np. włamanie. System ochrony składa się ze środków ochrony technicznej (zabezpieczenia mechaniczne, budowlane i elektroniczne) oraz ochrony fizycznej, prawnej i organizacyjnej.
- Data: 29.07.2021

Eksperci odpowiadają na pytania Czytelników: O audycie energetycznym przedsiębiorstwa mówi ustawa o efektywności energetycznej
PYTANIE: Dostałem zapytanie o wycenę wykonania audytu energetycznego (konkretnie chodzi o sklep w galerii handlowej). Pytający wypunktował, że powinny być wykonane pomiary elektryczne, podane rezultaty i rekomendację, wykonana dokumentacja oraz zawiadomienie do URE. Nie widzę sensu robienia czegoś takiego dla sklepów o powierzchni około 100 m kw. Większość z nich już przeszła na oświetlenie ledowe (może klika jeszcze pracuje na metalohalogenach), a takie urządzenia jak pompy ciepła/ klimatyzacja przeważnie są „zalecane” z góry przez galerię. Proszę o informację, czy taki audyt ma sens, kto może go wykonać (jakie uprawnienia) i w razie możliwości o jakiś konkretny przykład lub wzór do wglądu. ODPOWIEDŹ: Prawdopodobnie chodzi o audyt energetyczny przedsiębiorstwa w myśl ustawy z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 831) – tak wynika z zapytania, ponieważ pisze Pan o konieczności zgłoszenia do URE. Kolejna sprawa to zakres prac. Audytem objęte są duże przedsiębiorstwa spełniające któreś z kryteriów:
- Data: 28.07.2021

Rodzaje enkoderów (przetworników położenia) i ich zastosowania
Enkodery to przetworniki obrotowo-impulsowe lub liniowe umożliwiające precyzyjne określenie położenia części maszyny, kąta jej obrotu, prędkości obrotowej, przyspieszenia, kierunku ruchu oraz, w ruchu liniowym, odległości. Enkodery przekształcają ruch mechaniczny (obrotowy lub liniowy) na sygnały elektryczne i przesyłają informacje zwrotne do układu sterowania maszyny lub do licznika. Pozwalają na określenie pozycji względnej przez zliczanie impulsów.
- Data: 28.07.2021
- « pierwsza
- «
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- »
- ostatnia »

Instalacje elektryczne niskiego napięcia
Niniejszy artykuł kontynuuje serię poświęconą omówieniu polskiej normy PN-HD 60364-8-1 Instalacje elektryczne niskiego napięcia Część 8-1: Aspekty funkcjonalne Efektywność energetyczna. Została ona zatwierdzona przez Prezesa PKN w dniu 11 lipca 2019 r., zaś komitetem krajowym odpowiedzialnym za normę i jej tłumaczenie jest KT nr 55 ds. Instalacji Elektrycznych i Ochrony Odgromowej Obiektów Budowlanych. Norma ta wprowadza normy HD 60364-8-1:2019, IDT oraz IEC 60364-8-1:2019, IDT zastępując – z kolei – normę PN-HD 60364-8-1:2015-03. W poprzednich artykułach zawarto omówienie wstępnych fragmentów tego, obszernego dokumentu, w szczególności jego zakres, kwestie definicyjne, powołania normatywne oraz szereg kwestii ogólnych wiążących się z tym dokumentem. Następnie, z racji częstego odsyłania w tej wstępnej części do treści Załącznika B niniejszej normy, odstąpiono od kolejności wyznaczanej przez autorów normy i omówiono także treść tego Załącznika. Poczynając od tematyki wymagań projektowych, niniejszy artykuł kontynuuje omówienie zasadniczej treści rozpatrywanej normy.
- Data: 02.11.2021

Działanie w sytuacji awaryjnej dźwigu osobowego
W odniesieniu do układu hamulcowego norma określa jedynie, że dźwig powinien być wyposażony w układ hamulcowy, który działa automatycznie w przypadku zaniku napięcia zasilania oraz napięcia zasilania obwodów sterowania. Ponadto układ hamulcowy powinien mieć hamulec elektromechaniczny (typu ciernego), ale może mieć inne dodatkowe środki hamowania (np. elektryczne).
- Data: 29.07.2021

EN 81-20:2014 Zderzaki w dźwigach osobowych
Przy kontynuacji omawiania zawartych w dziale 5 zagadnień bezpieczeństwa i środków ochronnych w poszczególnych elementach dźwigów, warto pamiętać, że zawiera zarazem dokończenie omówienia rozdziału 5.7 tegoż dokumentu, a zatem problematyki prowadnic, oraz omawia w całości rozdział 5.8 tej normy, który został poświęcony wielu zagadnieniom dotyczącym zderzaków w dźwigach osobowych itp.
- Data: 29.07.2021

EN 81-20:2014 Zespół napędowo-sterujący dźwigu i wyposażenie towarzyszące
Zagadnienia funkcjonowania zespołów napędowo-sterujących dźwigu i wyposażenia towarzyszącego określa rozdział 5.9 niniejszej normy. Na wstępie określa on, iż każdy dźwig powinien mieć co najmniej jeden własny zespół napędowy.
- Data: 29.07.2021

Instalacja oświetleniowa na poddaszu. Jak powinna wyglądać, w jaki sposób montować przewody
Dla wielu elektryków wykonanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub w budynku wielorodzinnym posiadającym użytkowe poddasze, praktycznie nie sprawia żadnych trudności. Wszystko zależy od doświadczenia zdobytego przez lata pracy w tym zawodzie. Jednak niekiedy nawet doświadczony elektryk potrafi zatrzymać się i zastanowić, w jaki sposób montować przewody tam, gdzie na razie nie ma stropu i sufitu, a konstrukcji pod karton gipsy jeszcze nie ma.
- Data: 02.03.2023

Podstawowe wymagania dla instalacji elektrycznej w nowo budowanym budynku mieszkalnym
Artykuł przedstawia warunki techniczne, które musi spełniać instalacja elektryczna zgodnie z przepisami Prawa budowlanego oraz rozporządzeń. Są to więc wymagania, które należy obligatoryjnie uwzględniać przy projektowaniu instalacji elektrycznej.
- Data: 16.02.2023

Pompy ciepła. Co o nich wiemy i jak możemy na nich realnie zaoszczędzić?
Pompy ciepła to coraz popularniejsze źródła ogrzewania domów oraz bieżącej wody. Rozwój tej technologii sprawia, że stają się coraz tańsze w eksploatacji oraz w samym zakupie, chociaż ta druga kwestia jeszcze nie do końca spełnia wymogi większości konsumentów. Dobrą praktyką staje się również wspieranie pomp ciepła alternatywnymi źródłami energii, takimi jak panele fotowoltaiczne.
- Data: 26.01.2023