Gniazda wtyczkowe i wtyczki do użytku domowego i podobnego, cz. 1
Na podstawie normy PN-IEC 60884-2-7 oraz jej wcześniejszych wersji zostaną przedstawione informacje dotyczące wtyczek i gniazd wtyczkowych stałych (czyli przewidzianych do połączenia z przewodami instalacji stałej) lub przenośnych (przeznaczonych do łączenia lub zespalania z przewodem giętkim, które może być łatwo przemieszczane po przyłączeniu do sieci zasilającej) z ograniczeniem dla prądu przemiennego, ze stykiem lub bez styku ochronnego, na napięcie znamionowe od 50V do 440V i prądzie znamionowym nie większym niż 32A. Uwzględniając ich przeznaczenie, jako do użytku domowego i podobnego, wewnątrz oraz na zewnątrz budynków.
- Data: 23.07.2021
Gniazda wtyczkowe i wtyczki do użytku domowego i podobnego, cz. 2
W poprzednim artykule została opisana budowa gniazd wtyczkowych stałych, dlatego tym razem pochylimy się nad budową wtyczek i gniazd wtyczkowych przenośnych. Nierozbieralne wtyczki lub gniazda wtyczkowe przenośne powinny mieć budowę, która zapewni, że przewód giętki nie będzie oddzielony od wyrobu bez trwałego uczynienia go bezużytecznym oraz, że nie będzie istniała możliwość otwarcie go ręcznie lub za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi, takich jak na przykład wkrętarka. Jako wyrób trwale bezużyteczny klasyfikujemy taki, który wymaga zastosowania części lub materiałów innych niż pierwotne do ponownego jego zamontowania.
- Data: 23.07.2021
Inteligentne liczniki w budynkach mieszkalnych. Czym są, czemu służą, jakie normy lub prawa je regulują
Inteligentne liczniki energii elektrycznej na bieżąco mierzą zużycie energii i kontaktują się z operatorem sieci. Dzięki temu użytkownik płaci za rzeczywiste zużycie energii, a nie prognozowane. Ich zastosowanie jest spójne z dyrektywami europejskimi, które stanowią podstawę prawną do ich stosowania.
- Data: 23.07.2021
Jaki wskaźnik można uznać za kluczowy przy konstruowaniu opraw oświetleniowych? Co w głównej mierze decyduje o ich przydatności i pełnieniu konkretnej funkcji?
Kluczową wytyczną podczas konstruowania opraw oświetleniowych jest palność materiałów. Jeżeli pokrywy, osłony lub części uważane za równorzędne nie spełniają funkcji izolacyjnej i nie wytrzymują próby rozżarzonym drutem do temperatury 650˚C to powinny być oddalone na odpowiednią odległość od wszelkich nagrzewających się części oprawy oświetleniowej, które mogłyby spowodować nagrzanie materiału do temperatury zapłonu.
- Data: 23.07.2021
Linie napowietrzne czy linie kablowe? Które z linii wysokiego napięcia opłaca się budować?
W wielu państwach można obserwować bardzo dynamiczny rozwój sieci elektroenergetycznej. W niektórych krajach rozwój ten ma szczególnie szybkie tempo, a inwestycje energetyczne budzą wręcz zachwyt. Dotyczy to zarówno budowy coraz dłuższych linii napowietrznych, jak i linii kablowych charakteryzujących się coraz wyższymi zdolnościami przesyłowymi.
- Data: 23.07.2021
N SEP-E-002:2003 Inteligentny budynek: system EIB/KNX – budowa i zasada działania
EIB/KNX jest dziś jednym z najpopularniejszych systemów nadzoru i zarządzania budynkami. Stosowany jest do zarządzania instalacjami w budynkach jednorodzinnych, w szkołach, szpitalach, budynkach biurowych, handlowych czy też obiektach przemysłowych.
- Data: 23.07.2021
Oddziaływanie linii elektroenergetycznych
Linie elektroenergetyczne prowadzone w sąsiedztwie budynków mieszkalnych, lasów czy użytków rolnych budzą wiele kontrowersji wśród pobliskich mieszkańców lub ekologów. Czy rzeczywiście te obawy są uzasadnione? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto dowiedzieć się, jak taka linia działa, co emituje, a także czy oddziałuje to w jakiś sposób na środowisko zewnętrzne.
- Data: 23.07.2021
Oznaczniki linii kablowych – jak powinno się z nich korzystać?
Oznaczanie linii kablowych, w tym linii napowietrznych, jest sprawą bardzo istotną. To dzięki znacznikom jest nam łatwiej rozpoznać konkretne kable w momencie konserwacji linii zasilających, napraw serwisowych lub wymuszonych przez siły natury. Prócz kwestii typowo praktycznych są również przestrogą dla osób niezajmujących się elektryką, aby wiedziały co może grozić zbytni kontakt z tego typu instalacjami.
- Data: 23.07.2021
PN-EN 50341 Przewody linii napowietrznych. Analiza rodzajów kabli
Linie napowietrzne i ich budowa są dość wymagające, dlatego do ich zrealizowania potrzebne są odpowiednie i trwałe materiały. W takim wypadku, warto jest zapoznać się z rodzajami kabli jakie powinny być stosowane w tego typu zasileniach.
- Data: 23.07.2021
- « pierwsza
- «
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- »
- ostatnia »
Cykl pracy w badaniu wydajności. Przykłady badań systemów magazynowania energii elektrycznej EES
Cykl pracy wykorzystuje się w celu określania wydajności systemu EES. Dla systemów należących do klasy A wykorzystuje się do tego znormalizowaną moc w odniesieniu do mocy znamionowej, w przeciągu 24 godzin.
- Data: 17.08.2021
Kontrola dostępu do pomieszczeń służbowych – jak prowadzić ją zgodnie z prawem?
Niektóre firmy wykorzystują do celów prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudniania pracowników duże budynki. Czasem firma dysponuje więc dużą liczbą pomieszczeń, w których mogą być przechowywane cenne przedmioty, ważne dokumenty albo niebezpieczne materiały. Aby zabezpieczyć je przed dostępem osób nieuprawnionych, pracodawca może opracować specjalny system kontroli dostępu do pomieszczeń służbowych.
- Data: 17.08.2021
Analiza i ochrona dźwigów osobowych przed skutkami defektów elektrycznych
Niniejszy artykuł kontynuuje serię poświęconą Normie EN 81-20:2014. Zawiera on zarazem ciąg dalszy omówienia działu 5.10 tegoż dokumentu, który całkowicie jest poświęcony problematyce instalacji i urządzeń elektrycznych oraz omawia dział 5.11, a zatem zagadnienia ochrony przed skutkami defektów elektrycznych, analizę uszkodzeń i elektryczne urządzenia zabezpieczające.
- Data: 29.07.2021
Działanie w sytuacji awaryjnej dźwigu osobowego
W odniesieniu do układu hamulcowego norma określa jedynie, że dźwig powinien być wyposażony w układ hamulcowy, który działa automatycznie w przypadku zaniku napięcia zasilania oraz napięcia zasilania obwodów sterowania. Ponadto układ hamulcowy powinien mieć hamulec elektromechaniczny (typu ciernego), ale może mieć inne dodatkowe środki hamowania (np. elektryczne).
- Data: 29.07.2021
EN 81-20:2014 Zderzaki w dźwigach osobowych
Przy kontynuacji omawiania zawartych w dziale 5 zagadnień bezpieczeństwa i środków ochronnych w poszczególnych elementach dźwigów, warto pamiętać, że zawiera zarazem dokończenie omówienia rozdziału 5.7 tegoż dokumentu, a zatem problematyki prowadnic, oraz omawia w całości rozdział 5.8 tej normy, który został poświęcony wielu zagadnieniom dotyczącym zderzaków w dźwigach osobowych itp.
- Data: 29.07.2021
Wykaz wymagań oświetleniowych
W dokumencie określono wymagania oświetleniowe dla osób w miejscach pracy we wnętrzach, gdzie spotykają się potrzeby komfortu widzenia i wydolności wzrokowej ludzi normalnie widzących. Rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejsc związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia. Dodatkowo podano zalecenia dla dobrej praktyki oświetlenia.
- Data: 16.09.2022
Jaki rodzaj i jakość oświetlenia powinna występować w konkretnym miejscu pracy
W artykule rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejscach związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia. Dodatkowo podano zalecenia dla dobrej praktyki oświetlenia.
- Data: 08.09.2022
Nowe zasady potwierdzania kwalifikacji zawodowych. Co czeka elektryków?
Od lipca 2022 r. zostało wprowadzone nowe rozporządzenie dotyczące świadectw kwalifikacyjnych dla elektryków. Zmianie uległy przede wszystkim warunki, na jakich kandydat mógł się ubiegać o dokument potwierdzający dane kwalifikacje. Jednak to nie jedyna zmiana jaka została wprowadzona.
- Data: 06.09.2022