Planowanie systemu ochrony: jak określać zagrożenia i dobrać odpowiednie środki zabezpieczające
Ochrona obiektu to nie tylko alarm sygnalizujący np. włamanie. System ochrony składa się ze środków ochrony technicznej (zabezpieczenia mechaniczne, budowlane i elektroniczne) oraz ochrony fizycznej, prawnej i organizacyjnej.
- Data: 29.07.2021
Analiza i ochrona dźwigów osobowych przed skutkami defektów elektrycznych
Niniejszy artykuł kontynuuje serię poświęconą Normie EN 81-20:2014. Zawiera on zarazem ciąg dalszy omówienia działu 5.10 tegoż dokumentu, który całkowicie jest poświęcony problematyce instalacji i urządzeń elektrycznych oraz omawia dział 5.11, a zatem zagadnienia ochrony przed skutkami defektów elektrycznych, analizę uszkodzeń i elektryczne urządzenia zabezpieczające.
- Data: 29.07.2021
Działanie w sytuacji awaryjnej dźwigu osobowego
W odniesieniu do układu hamulcowego norma określa jedynie, że dźwig powinien być wyposażony w układ hamulcowy, który działa automatycznie w przypadku zaniku napięcia zasilania oraz napięcia zasilania obwodów sterowania. Ponadto układ hamulcowy powinien mieć hamulec elektromechaniczny (typu ciernego), ale może mieć inne dodatkowe środki hamowania (np. elektryczne).
- Data: 29.07.2021
Instalacje i urządzenia elektryczne dźwigów osobowych. Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym
Niniejszy artykuł kontynuuje serię poświęconą normie EN 81-20:2014. Zawiera on omówienie obszernego działu 5.9 poświęconego zespołowi napędowo-sterującemu dźwigu i wyposażeniu towarzyszącemu. Ponadto częściowo omówiony został dział 5.10 „Instalacje i urządzenia elektryczne” ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym.
- Data: 29.07.2021
Rozdzielnice i sterownice na placu budowy
W niniejszym tekście podejmiemy temat rozdzielnic i sterownic niskonapięciowych, a dokładniej ich zestawów przeznaczonych do montowania na placu budowy. Taki zestaw według normy PN-EN 61439-4 powinien składać się z jednego lub więcej transformatorów lub łączników elektrycznych niskiego napięcia, do których dołączone są współpracujące wyposażenie: sterownicze, pomiarowe, sygnalizacyjne, zabezpieczające i regulacyjne.
- Data: 29.07.2021
Sprzęt elektroinstalacyjny. Urządzenia monitorujące różnicowoprądowe do użytku domowego i podobnego RCM
W tym artykule skupimy się nad urządzeniami monitorującymi oraz ich zadaniem, czyli kontrolą instalacji elektrycznych lub obwodu tak, aby możliwe było wykrycie niesymetrycznego prądu zakłóceniowego doziemnego, a następnie za pomocą alarmu wskazanie takiego prądu różnicowego, którego wartość przekroczyła określony wcześniej poziom.
- Data: 29.07.2021
- « pierwsza
- «
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- »
- ostatnia »
Shanghai Electric zaprezentuje rozwiązania z zakresu inteligentnej energii i produkcji
Shanghai Electric poinformowała, że począwszy od dnia 1 października, zaprezentuje odwiedzającym Pawilon Chiński na Expo 2020 w Dubaju, szereg innowacji w dziedzinie inteligentnej energii i zaawansowanej produkcji.
- Data: 08.10.2021
Prace pod napięciem. Terminologia dotycząca narzędzi, urządzeń i sprzętu
Niniejszy artykuł rozpoczyna omówienie normy PN-EN-60743:2014 „Prace pod napięciem – Terminologia dotycząca narzędzi, urządzeń i sprzętu”. Norma ta dotyczy terminologii i ma na celu ustalenie terminów i definicji dla większości narzędzi, urządzeń i sprzętu stosowanych podczas prac pod napięciem. Zawiera też przykładowe ich ilustracje.
- Data: 17.08.2021
Procedury probiercze. Próby napięcia wytrzymywanego
Rozdział 7.3. normy omawia procedury probiercze. I tak zalecana procedura probiercza zależy od właściwości badanego obiektu. Właściwy Komitet Techniczny powinien określić, którą procedurę należy zastosować. Wskazuje się także, że w opisanych poniżej procedurach A, B i C napięcie doprowadzone do badanego obiektu jest określone wartością znamionowego napięcia wytrzymywanego, natomiast w procedurze D należy doprowadzić napięcie o kilku poziomach wartości. Zarazem autorzy normy zwrócili uwagę, że statystyczna dokładność procedur jest różna, ale dla koordynacji izolacji przyjmuje się, że wynik prób jest równoważny.
- Data: 17.08.2021
Pompy ciepła. Co o nich wiemy i jak możemy na nich realnie zaoszczędzić?
Pompy ciepła to coraz popularniejsze źródła ogrzewania domów oraz bieżącej wody. Rozwój tej technologii sprawia, że stają się coraz tańsze w eksploatacji oraz w samym zakupie, chociaż ta druga kwestia jeszcze nie do końca spełnia wymogi większości konsumentów. Dobrą praktyką staje się również wspieranie pomp ciepła alternatywnymi źródłami energii, takimi jak panele fotowoltaiczne.
- Data: 26.01.2023
Oświetlenie awaryjne. Badania okresowe - przepisy i wskazania
Oświetlenie awaryjne to jedna z bardziej specyficznych części instalacji elektrycznych. Z jednej strony podlega pod całość instalacji elektrycznej budynku, jednak z drugiej strony stanowi ścisłą część instalacji przeciwpożarowej.
- Data: 03.01.2023
Jakie wymagania powinna spełniać instalacja elektryczna w nowym budownictwie? Porady i przepisy
Często spotykany problem, jaki odnosi się do instalacji elektrycznych, jest taki, że tak naprawdę znają się na nich praktycznie tylko osoby ściśle zajmujące się nimi na budowach - czyli elektrycy. Często bywa również, że nawet osoby odpowiedzialne za budowę nie mają pojęcia o prawidłowym wykonawstwie tejże instalacji. Dodatkowo jest ona przeważnie schowana w zabudowach i pod tynkiem, dlatego też nie mamy możliwości dokładnej jej weryfikacji, chyba że, wykonawca udostępnił jej zdjęcia. Dlatego warto jest znać podstawowe zasady weryfikacji chociażby punktów instalacyjnych oraz możliwie przystępne formy prowadzenia przewodów.
- Data: 23.12.2022