
Warunki eksploatacji anten TV oraz UKF/FM
Niniejsza norma określa, że warunki eksploatacji anteny powinny być przystosowane do pracy na otwartej przestrzeni w strefie zanieczyszczonej pyłem i substancjami chemicznymi oraz powinny spełniać warunki wytrzymałościowe przy obciążeniu wiatrem w I 7 III strefach wiatrowych według normy PN- B-02011: 1977 (PN-77/B-02011). Z kolei przystosowanie anten do pracy w warunkach specjalnych, takich jak chociażby w wysokich górach, na Górnym Śląsku lub na Wybrzeżu, powinno być przedmiotem odrębnych uzgodnień pomiędzy zamawiającym, a producentem. Ponadto w celu umożliwienia przeprowadzenia przeglądów i konserwacji, w antenach powinien być zapewniony dostęp do elementów układu zasilania, jednostek antenowych oraz instalacji oświetleniowej i odgromowej.
- Data: 21.06.2022

Nadawcze anteny telewizyjne i radiofoniczne UKF/FM
W przedmowie autorzy normy stwierdzają, że aktualny katalog norm i dokumentów ETSI (1994) nie zawiera żadnych pozycji dotyczących profesjonalnych anten dla telewizji i radiofonii UKF/FM, w związku z czym norma PN-T-84712 jest tylko luźno związana z dokumentami międzynarodowymi. Zarazem dokumenty techniczne o charakterze odpowiadającym niniejszej normie, istnieją w zasadzie we wszystkich krajach rozwiniętych. Mają one raczej charakter wymagań branżowych; tylko nieliczne są normami państwowymi. Zalecenia międzynarodowe o charakterze ogólnym z dziedziny radiofonii i telewizji (np. byłego CCIR) bardzo skąpo uwzględniają zaś sprawy anten.
- Data: 14.06.2022

Niestandardowe technologie magazynowania energii w układach zasilania gwarantowanego
Najpowszechniejszym sposobem magazynowania energii w układach zasilania gwarantowanego jest wykorzystanie akumulatorów kwasowo- ołowiowych. Nie zawsze to najlepsze rozwiązanie. Są bowiem sytuacje, które wymagają bardziej kreatywnego wyboru magazynu energii.
- Data: 08.06.2022

Sposoby sterowania oświetleniem
Oświetlenie elektryczne przez lata było włączane i wyłączane ręcznie. Obecnie coraz częściej, również w warunkach domowych, stosuje się inne metody sterowania światłem. Tekst jest przeglądem aktualnie wykorzystywanych sposobów włączania i wyłączania oświetlenia elektrycznego oraz sterowania jego natężeniem.
- Data: 26.05.2022

SEP-E-004 Badania i odbiory linii kablowych. Dokument uzupełniający lukę w polskim prawie normalizacyjnym
W zestawie Polskich Norm wydanych przez Polski Komitet Normalizacyjny brak jest od lat normy dotyczącej projektowania, budowy i sprawdzania linii kablowych. Powstałą lukę wypełnia norma wydana przez Centralny Ośrodek Szkolenia i Wydawnictw Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
- Data: 24.05.2022

Specyfikacja Techniczna CLC/TS. Weryfikacja techniczna poszczególnych elementów
Na wstępie załącznika H omawianej specyfikacji, znalazło się generalne zalecenie przeprowadzenia weryfikacji technicznej, aby potwierdzić, że spełnione są wymagania zawarte we wstępnym projekcie systemu oraz aby określić dokładną lokalizację każdego elementu systemu i poprowadzenia przewodów połączeń wewnętrznych, w przypadku gdy użyte są połączenia wewnętrzne przewodowe. Ponadto zaleca się, aby weryfikacja techniczna także wskazywała wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na niezawodną pracę I&HAS. Przykłady tych czynników opisane są zaś poniżej.
- Data: 18.05.2022

Telewizja satelitarna. Alternatywa dla tv naziemnej
W poprzednim artykule omówiona została instalacja telewizji kablowej. Na ten moment jednak naziemny odbiór telewizji jest często zastępowany przez telewizję satelitarną. Przy użyciu jednego nadajnika można przesyłać sygnał na bardzo duży obszar, co pozwala również na dotarcie sygnału w takie miejsca, gdzie nie ma możliwości budowy nadajników naziemnych. Odbiór sygnału z nadajnika telewizji satelitarnej następuje poprzez anteny z konwerterem i odbiornik satelitarny, który połączony jest z telewizorem.
- Data: 11.05.2022
- « pierwsza
- «
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- »
- ostatnia »

Sztuczna inteligencja AI w pojazdach autonomicznych. Jak dokładnie to wygląda?
Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie raportu Komisji Europejskiej, który został wydany w roku 2021 i ma na celu pogłębienie dyskusji na temat podstawowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, przy tworzeniu godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji (AI) w obszarze pojazdów autonomicznych (AV). Obecne postępy w tym obszarze nie byłyby możliwe bez postępów w systemach sztucznej inteligencji.
- Data: 19.08.2022

Czy sztucznej inteligencji w dziedzinie jazdy autonomicznej można zaufać?
Niniejszy raport został wydany w roku 2021 i ma na celu pogłębienie dyskusji na temat podstawowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji (AI) w obszarze pojazdów autonomicznych (AV). Obecne postępy w tym obszarze nie byłyby możliwe bez postępów w systemach sztucznej inteligencji. W rzeczywistości najbardziej złożone zadania, z którymi muszą sobie radzić pojazdy autonomiczne, aby osiągnąć wysoki poziom automatyzacji (tj. lokalizacja, zrozumienie sceny, planowanie, sterowanie i interakcja z użytkownikiem), są realizowane przy użyciu wielu złożonych, wzajemnie powiązanych systemów sztucznej inteligencji. Dlatego też, odnosząc się do godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji dla pojazdów autonomicznych, autorzy niniejszego raportu uznali za zasadne ekstrapolowanie tej koncepcji i nazywali także same pojazdy autonomiczne „godnymi zaufania pojazdami autonomicznymi”.
- Data: 18.08.2022

Czy nowe budynki wielorodzinne powinny być wyposażone w sieć telekomunikacyjną?
Nowe lub modernizowane budynki wielorodzinne powinny być wyposażone w sieć telekomunikacyjną umożliwiającą mieszkańcom korzystanie z usług dowolnie wybranego operatora telekomunikacyjnego. Przepisy takie zawiera rozdział 8a rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1065). Zapisane w nim postanowienia należy stosować w budynkach posiadających więcej niż dwa lokale mieszkalne.
- Data: 25.07.2022

Wymagania dla instalacji wytwórczych przeznaczonych do równoległego przyłączania do publicznych sieci dystrybucyjnych
Instalacje wytwórcze przeznaczone do równoległego przyłączania do publicznych sieci dystrybucyjnych powinny spełniać wymagania kompatybilności elektromagnetycznej zgodnie z dyrektywą kompatybilności elektromagnetycznej EMC 2014/30/UE lub 2014/53/UE. W odpowiedni sposób powinno być także zapewnione zabezpieczenie przyłącza. Zastosowane powinny zostać środki zapewniające automatyczne przełączanie, które pozwolą na odłączenie instalacji wytwórczej od sieci dystrybucyjnej jeżeli nastąpi utrata zasilania, czy odchylenia napięcia lub częstotliwości na zaciskach zasilających.
- Data: 13.12.2021

PN-EN 50549-1 Wymagania dotyczące instalacji wytwórczych
Na wstępie autorzy normy wskazują, że w niniejszym rozdziale określono wymagania dotyczące instalacji wytwórczych, które mają pracować równolegle z siecią dystrybucyjną. Tam gdzie nastawy lub zakres konfigurowalności są zapewnione i zgodne z ramami prawnymi, OSD może dostarczyć konfiguracje i nastawy. Tam gdzie OSD nie zapewnia żadnych nastaw, powinny być zastosowane określone nastawy domyślne; jeżeli nie podano żadnych nastaw domyślnych, wytwórca powinien zaproponować nastawy i poinformować OSD.
- Data: 09.12.2021

Jak stosuje się bezpieczniki topikowe?
Bezpieczniki topikowe są stosowane w przemyśle do zabezpieczania przed skutkami zwarć i w ograniczonym zakresie również przed skutkami przeciążeń. W poprzednich dwóch aktualizacjach opisaliśmy, jakie są rodzaje bezpieczników topikowych, jakie parametry je charakteryzują oraz jak odczytywać charakterystyki bezpieczników.
- Data: 30.11.2021

Zasady eksploatacji instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych według prawa
Zgodnie z § 52 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (t. j. Dz. U. Nr 74, poz. 836), instalacje elektryczne w domach jednorodzinnych powinny w okresie ich użytkowania zapewniać wszystkim możliwość do bezpiecznego korzystania z odbiorników energii elektrycznej, które są zgodne z ich przeznaczeniem oraz warunkami , które zostały założone w projekcie instalacji.
- Data: 03.01.2024

Przyłącze, sieć, instalacja – czym są? Które przepisy regulują przedmiotowe pojęcia?
Często spotykamy się z problemem poprawnego wyjaśnienia powszechnie występujących w życiu codziennym terminów (definicji). Przyłącze, sieć i instalacja właśnie do takich definicji z całą pewnością należą. W dalszej części publikacji skupimy się na precyzyjnym wyjaśnieniu tych terminów przez pryzmat obowiązujących przepisów prawa.
- Data: 29.12.2023

Dokumentacja projektowa instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym
Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego, oraz na podstawie przepisów prawa budowlanego dokumentacja projektowa, dokumentacja podwykonawcza, czy też książka obiektu budowlanego stanowią istotne zagadnienia dla wszystkich użytkowników domu jednorodzinnego.
- Data: 18.12.2023