Specyfikacja Techniczna CLC/TS. Klasyfikacja środowiskowa
Zaleca się, aby klasa środowiskowa każdego elementu systemu była określona w zależności od warunków środowiska, w którym dany element ma pracować. Zarazem autorzy specyfikacji technicznej zwrócili uwagę, że Klasy I, II, III i IV charakteryzują się rosnącą ostrością i dlatego elementy klasy IV mogą np. być eksploatowane w I&HAS klasy III.
- Data: 06.04.2022
Projektowanie, montaż oraz sprawdzanie instalacji elektrycznych
Polska Norma PN-HD 60364-1:2010 podaje podstawowe wymagania dotyczące projektowania i montażu oraz sprawdzania instalacji elektrycznych. Jest przywołana do § 98 ust. 2 rozporządzenia w w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
- Data: 29.03.2022
Instalacje domofonowe cz. 2. Okablowanie
Wszystkie rodzaje instalacji domofonowej wymagają przygotowania odpowiedniego okablowania. Ważne jest aby przewidzieć miejsce na poszczególne urządzenia, a także przygotować odpowiednie przewody i dobrać ich długości. Te elementy pozwolą na bezproblemową pracę urządzenia przez długi okres czasu, a także wpłyną pozytywnie na sprawność i szybkość ich pracy.
- Data: 25.03.2022
Instalacje domofonowe cz.1. Części składowe i charakterystyka
Instalacje domofonowe są powszechnie stosowane w budynkach mieszkalnych, jak i lokalach użytkowych zarówno nowego jak i starego typu. Pierwsze prototypy tego urządzenia pojawiły się w Europie około lat 60 XX wieku, w Polsce urządzenia zaczęły być stosowane na szerszą skalę w latach 80 i 90. Zalążkiem do powstania domofonów w obecnie znanej nam postaci był interkom, który wykorzystując instalację telefoniczną pozwalał na komunikowanie się między sobą specjalnych urządzeń z pominięciem centrali.
- Data: 22.03.2022
Systemy sygnalizacji włamania i napadu. Specyfikacja techniczna
Niniejsze wytyczne stosowania mają na celu pomóc przy projektowaniu, instalowaniu, obsłudze i konserwacji systemu alarmowego sygnalizacji włamania i napadu (I&HAS). Celem omawianego dokumentu jest zaś zapewnienie, na ile jest to praktycznie możliwe, wymaganej efektywności funkcjonowania I&HAS przy minimalnej liczbie niepożądanych alarmów.
- Data: 18.03.2022
Wymagania dotyczące prądu zwarciowego w instalacjach wytwórczych
Na wstępie punktu 4.7.4 niniejsza norma stwierdza, że w poniższych podpunktach opisano wymagany udział prądu zwarciowego w instalacjach wytwórczych, z uwzględnieniem technologii połączeń jednostek wytwórczych. Jednostki wytwórcze sklasyfikowane jako jednostki typu B, zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM KOMISJI 2016/631, powinny być zgodne z wymaganiami podanymi w punktach 4.7.4.2 i 4.7.4.3.
- Data: 03.03.2022
Nowa generacja łączników i gniazd elektrycznych
W tworzeniu nowej serii gniazd i łączników główną inspiracją były współczesne trendy aranżacji wnętrz. Osprzęt Sedna Design & Elements to wyjątkowy wzór, wysokiej jakości wykończenie i przystępna cena. Prezentowane rozwiązanie jest doceniane przez instalatorów za łatwość i bezpieczeństwo instalacji, szeroką i nowoczesną funkcjonalność. Atutem jest również wsparcie systemów Smart Home.
- Data: 02.03.2022
Inteligentny dom – sterowanie urządzeniami za pomocą pilotów
Nowoczesna technologia opanowuje niemal wszystkie dziedziny naszego życia. Dzięki innowacyjnym urządzeniom możemy pracować z każdego miejsca na ziemi, pozostawać w ciągłym kontakcie z bliskimi czy ułatwiać sobie codzienne obowiązki domowe. Rozwój zaawansowanych systemów automatyki budynkowej otworzył nowy rozdział w architekturze.
- Data: 22.02.2022
Okablowanie w instalacjach inteligentnych
Instalacje inteligentne do sprawnego i niezawodnego działania potrzebują odpowiedniego okablowania. Jest ono podstawą działania wszystkich systemów, zarówno przewodowych jak i, co warto podkreślić również bezprzewodowych, ponieważ aby ich praca była możliwa niezbędne jest ich stałe zasilanie. Przy chęci wprowadzania rozwiązań inteligentnych możemy mieć do czynienia zasadniczo z dwoma sytuacjami: realizacją rozwiązań w nowopowstających budynkach, gdzie odpowiednie okablowanie może zostać zaplanowane już na etapie projektowania i instalacji oraz z sytuacją, gdzie rozwiązania inteligentne chcemy wprowadzić w istniejącym już budynku, gdzie obecne okablowanie będzie trzeba dostosować do odpowiednich standardów.
- Data: 02.02.2022
Rezerwowe źródła energii w budynkach jednorodzinnych
Budynki jednorodzinne usytuowane poza większymi miastami są dużo częściej narażone na przerwy w dostawie energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznej niż obiekty w dużych aglomeracjach. Jednym ze źródeł awaryjnego zasilania mogą być w takich przypadkach panele fotowoltaiczne i/lub przydomowe elektrownie wiatrowe.
- Data: 24.01.2022
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »
Telewizja satelitarna. Alternatywa dla tv naziemnej
W poprzednim artykule omówiona została instalacja telewizji kablowej. Na ten moment jednak naziemny odbiór telewizji jest często zastępowany przez telewizję satelitarną. Przy użyciu jednego nadajnika można przesyłać sygnał na bardzo duży obszar, co pozwala również na dotarcie sygnału w takie miejsca, gdzie nie ma możliwości budowy nadajników naziemnych. Odbiór sygnału z nadajnika telewizji satelitarnej następuje poprzez anteny z konwerterem i odbiornik satelitarny, który połączony jest z telewizorem.
- Data: 11.05.2022
Czynniki wpływające na I&HAS występujące w obszarze miejsca chronionego
W Załączniku D (CLC/TS 50131-7:2010S) niniejszej specyfikacji technicznej wskazano, że istnieje wiele czynników występujących wewnątrz miejsca chronionego, które mogą mieć wpływ na pracę I&HAS. Czynniki te zaleca się wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju urządzeń, w szczególności czujek, uwzględniając ich rozmieszczenie i regulację. Ponadto zakłada się, że użytkownik ma możliwość zarządzania czynnikami występującymi w obszarze miejsca chronionego i zaleca się, aby zadbał o wyeliminowanie niekorzystnego wpływu tych czynników na pracę poszczególnych urządzeń lub całego I&HAS. Przykłady takich czynników, które mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę I&HAS są następujące.
- Data: 06.05.2022
Jak prawidłowo wykonać instalację TV?
Rozwój technologii telewizyjnej i telekomunikacyjnej sprawia, że obecnie mamy możliwość korzystania z trzech rodzajów instalacji: naziemnej, kablowej oraz satelitarnej. Obowiązujące przepisy prawa budowlanego zakładają konieczność projektowania instalacji telewizyjnych tylko w przypadku budynków wielorodzinnych. Zapisy prawne znajdują się w rozporządzeniu Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki morskiej z dnia 6 listopada 2012 roku.
- Data: 27.04.2022
Jak stosuje się bezpieczniki topikowe?
Bezpieczniki topikowe są stosowane w przemyśle do zabezpieczania przed skutkami zwarć i w ograniczonym zakresie również przed skutkami przeciążeń. W poprzednich dwóch aktualizacjach opisaliśmy, jakie są rodzaje bezpieczników topikowych, jakie parametry je charakteryzują oraz jak odczytywać charakterystyki bezpieczników.
- Data: 30.11.2021
Oznakowanie przeszkód lotniczych według aktualnych przepisów
Uznanie obiektów za przeszkody lotnicze jest związane nie tylko z ich wysokością, ale także z ich usytuowaniem w stosunku do tras przelotów. W styczniu 2021 r. zostało wydane rozporządzenie określające m.in. kwalifikację obiektów mogących stanowić przeszkody lotnicze oraz sposoby i rodzaje ich oznakowania.
- Data: 26.10.2021
Wymagania techniczne dla funkcji zabezpieczeń i zdolności operacyjne instalacji wytwórczych
Przedstawiona norma określa wymagania techniczne dla funkcji zabezpieczeń i zdolności operacyjne instalacji wytwórczych, które przeznaczone są do pracy równoległej z sieciami dystrybucyjnymi nN. Sieć dystrybucyjna jest to sieć elektryczna prądu przemiennego, wraz z zamkniętymi sieciami dystrybucyjnymi, służąca do dystrybucji energii elektrycznej z i do przyłączonych do niej stron trzecich, do i z sieci przesyłowej lub innej sieci dystrybucyjnej, za które odpowiedzialność ponosi OSD.
- Data: 25.10.2021
Wymagania dla przewodów ochronnych w obwodzie elektrycznym
Przekrój każdego przewodu ochronnego wchodzącego w skład obwodu elektrycznego powinien spełniać warunki, jakie stawia przed nim specyfika jego pracy oraz potrzeba odporności na prąd zwarciowy lub przeciążenia, które mogą mieć miejsce w danym obwodzie elektrycznym.
- Data: 02.10.2023
Instalacje inteligentne. Czym są, z czego się składają oraz co obejmują?
Instalacje inteligentne to przede wszystkim zbiór urządzeń, które współpracują ze sobą i w pełni automatyzują przestrzeń mieszkaniową, czy biurową. Zautomatyzowany może zostać prawie każdy element instalacji elektrycznej: oświetlenie, kamery, system alarmowy, czujniki ruchu, systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, bramy, czy urządzenia AGD. Zarządzanie wszystkimi tymi elementami możliwe jest przez wspólny interfejs, obsługiwany przykładowo przez tablet lub telefon. Zapewnia to użytkownikowi wygodny, nieograniczony dostęp do sterowania i kontroli.
- Data: 26.09.2023