
Sztuczna inteligencja AI w pojazdach autonomicznych. Jak dokładnie to wygląda?
Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie raportu Komisji Europejskiej, który został wydany w roku 2021 i ma na celu pogłębienie dyskusji na temat podstawowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, przy tworzeniu godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji (AI) w obszarze pojazdów autonomicznych (AV). Obecne postępy w tym obszarze nie byłyby możliwe bez postępów w systemach sztucznej inteligencji.
- Data: 19.08.2022

Czy sztucznej inteligencji w dziedzinie jazdy autonomicznej można zaufać?
Niniejszy raport został wydany w roku 2021 i ma na celu pogłębienie dyskusji na temat podstawowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji (AI) w obszarze pojazdów autonomicznych (AV). Obecne postępy w tym obszarze nie byłyby możliwe bez postępów w systemach sztucznej inteligencji. W rzeczywistości najbardziej złożone zadania, z którymi muszą sobie radzić pojazdy autonomiczne, aby osiągnąć wysoki poziom automatyzacji (tj. lokalizacja, zrozumienie sceny, planowanie, sterowanie i interakcja z użytkownikiem), są realizowane przy użyciu wielu złożonych, wzajemnie powiązanych systemów sztucznej inteligencji. Dlatego też, odnosząc się do godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji dla pojazdów autonomicznych, autorzy niniejszego raportu uznali za zasadne ekstrapolowanie tej koncepcji i nazywali także same pojazdy autonomiczne „godnymi zaufania pojazdami autonomicznymi”.
- Data: 18.08.2022

Instalacje wytwórcze. Parametry sieci
W dalszej treści załącznika F dotyczącej parametrów sieci wskazano, że w sytuacjach pracy wyspowej pozostają one w dopuszczalnym zakresie, ze względu na istniejące urządzenia zabezpieczające jednostki wytwórcze w odniesieniu do częstotliwości sieci i napięcia zasilania. Nie zbadano natomiast odchylenia kąta między fazami (120°), współczynnika migotania światła i poziomów harmonicznych. Te ostatnie mogą powodować przetężenia, szczególnie w przypadku bezpośrednio podłączonych trójfazowych maszyn elektrycznych. Ponadto może pojawić się prawdopodobne uszkodzenie spowodowane większymi prądami upływu.
- Data: 03.08.2022

Wykaz wymagań krajowych dotyczących instalacji wytwórczych
Na wstępie D zawarto informację, że w niniejszym załączniku zamieszczono przegląd kolejnych wymagań i zaleceń krajowych dotyczących instalacji wytwórczych. Oczekuje się, że instalacje wytwórcze będą musiały spełniać te wymagania krajowe. Ponadto zwrócono uwagę, że niniejszy wykaz ma jedynie charakter informacyjny, nie jest kompletny i może być nieaktualny. Wytwórca jest odpowiedzialny za spełnienie wszystkich obowiązujących wymagań.
- Data: 02.08.2022

Czy stacje transformatorową można wtopić w otoczenie?
Elgór + Hansen S.A. (Grupa FAMUR) wkrótce poszerzy swoje portfolio o nowy produkt: lekką kontenerową stację transformatorową przeznaczoną dla farm fotowoltaicznych. Rozwiązanie wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju dzięki zastosowanym technologiom oraz dodatkowej usłudze #KlimatDlaStacji, czyli aranżacji obudowy stacji umożliwiającej wpisanie się obiektu w otoczenie.
- Data: 27.07.2022

Oddawanie barwy. Oświetlenie miejsc pracy cz. 2
Punkt 4.7.3 normy EN 12464-1:2011 określa, że wydolność wzrokowa, odczuwanie komfortu i dobre samopoczucie wymagają, aby barwy w środowisku, przedmioty i ludzka skóra, były oddawane naturalnie, prawidłowo i w sposób, który nadaje ludziom atrakcyjny i zdrowy wygląd. Stosuje się przy tym obiektywny ogólny wskaźnik oddawania barw źródła światła Ra. Maksymalna wartość Ra wynosi 100.
- Data: 19.07.2022

Wymagania dotyczące tolerancji pojedynczych zakłóceń, dla układu zabezpieczeń przyłącza i łącznika przyłącza
Niniejsza norma określa, że jeżeli w punkcie 4.3.2 jest takie wymaganie, to układ zabezpieczeń przyłącza i łącznik przyłącza powinny spełniać wymagania dotyczące tolerancji pojedynczych zakłóceń. Z kolei pojedyncze zakłócenie nie powinno prowadzić do utraty funkcji bezpieczeństwa.
- Data: 14.07.2022

Kryteria projektowania oświetlenia
W dokumencie określono wymagania oświetleniowe dla osób w miejscach pracy we wnętrzach, gdzie spotykają się potrzeby komfortu widzenia i wydolności wzrokowej ludzi normalnie widzących. Rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejsc związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia.
- Data: 08.07.2022

Oświetlenie miejsc pracy. Część 1
Niniejsza norma została opracowana przez KT nr 4 ds. Techniki Świetlnej i zatwierdzona przez Prezesa PKN dnia 8 listopada 2012 r. Jest tłumaczeniem – bez jakichkolwiek zmian – angielskiej wersji Normy Europejskiej EN 12464-1:2011 i zastępuje normę PN-EN 12464-1:2011. W dokumencie określono wymagania oświetleniowe dla osób w miejscach pracy we wnętrzach, gdzie spotykają się potrzeby komfortu widzenia i wydolności wzrokowej ludzi normalnie widzących. Rozważane są wszystkie typowe zadania wzrokowe, łącznie ze sprzętem wyposażonym w monitory ekranowe. Określone wymagania dotyczą rozwiązań oświetlenia w większości miejsc pracy we wnętrzach i miejsc związanych, z uwzględnieniem ilościowych i jakościowych cech oświetlenia. Dodatkowo podano zalecenia dla dobrej praktyki oświetlenia.
- Data: 28.06.2022
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »

Sztuczna inteligencja AI. Cele i odbiorcy automobilności
Autorzy zwracają uwagę, że głównym celem niniejszego raportu jest przejście do ogólnych ram oceny wiarygodności systemów opartych na sztucznej inteligencji dla POJAZDÓW AUTONOMICZNYCH. Obecny stan, luki badawcze, wyzwania, wdrażanie i adekwatność, w odniesieniu do wszystkich kryteriów zawartych na liście ocen (ALTAI) opracowanej przez Grupę Ekspertów Wysokiego Szczebla ds. Sztucznej Inteligencji (AI HLEG), są w niniejszym raporcie uszczegółowione i omówione szczegółowo dla domeny POJAZDÓW AUTONOMICZNYCH.
- Data: 02.09.2022

Autonomiczność pojazdów w oparciu o sztuczną inteligencję AI. Kontekst polityczny i regulacyjny
Prawdopodobieństwo wystąpienia szkody będzie w dużej mierze zależeć od postępów poczynionych w rozwiązywaniu problemów w trzech opisanych powyżej wymiarach. W tej złożonej dziedzinie wysokiego ryzyka i ekosystemie wyzwań technicznych, politycznych i społecznych znaczenie wiarygodności, jak określono w dokumencie grupy ekspertów wysokiego szczebla ds. sztucznej inteligencji (AI HLEG) (AI HLEG, 2020), jest intuicyjnie bardzo jasne.
- Data: 29.08.2022

Różnorodność, niedyskryminacja i równoprawność AI
Omawiany raport wskazuje, że aby uniknąć dyskryminacji w procesie podejmowania decyzji, AV muszą unikać wszelkiego rodzaju szacowania opartego na potencjalnych wartościach społecznych niektórych grup względem innych i muszą być zaprojektowane tak, aby zachować ten sam poziom bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników dróg. W tym celu AV mogą reagować w różny sposób, aby skorygować nierówności w zakresie bezpieczeństwa wynikające z różnych zachowań użytkowników dróg.
- Data: 23.08.2022

PN-EN 50549-1 Zabezpieczenie nadnapięciowe
Zabezpieczenie powinno być zgodne z omówionym wcześniej standardem EN 60255-127. Dozwolona jest ocena wartości skutecznej lub wartości składowej podstawowej. Zabezpieczenie nadnapięciowe może być realizowane za pomocą dwóch całkowicie niezależnych progów zabezpieczenia, z których każdy może być aktywny lub nieaktywny. Standardowe nastawy zabezpieczeń są następujące.
- Data: 16.05.2022

Instalacje wytwórcze. Przyłączenie i rozpoczęcie wytwarzania energii elektrycznej
Rozdział 4.10 rozpoczyna omawianej normy od stwierdzenia, że przyłączenie i rozpoczęcie wytwarzania energii elektrycznej jest możliwe tylko wtedy, gdy napięcie i częstotliwość mieszczą się w dozwolonych zakresach napięcia i częstotliwości przez co najmniej określony czas obserwacji. Uchylenie tych warunków nie powinno być możliwe. W tych zakresach częstotliwości i napięcia, instalacja wytwórcza powinna być zdolna do przyłączenia i rozpoczęcia wytwarzania energii elektrycznej.
- Data: 15.04.2022

Wymagania dotyczące prądu zwarciowego w instalacjach wytwórczych
Na wstępie punktu 4.7.4 niniejsza norma stwierdza, że w poniższych podpunktach opisano wymagany udział prądu zwarciowego w instalacjach wytwórczych, z uwzględnieniem technologii połączeń jednostek wytwórczych. Jednostki wytwórcze sklasyfikowane jako jednostki typu B, zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM KOMISJI 2016/631, powinny być zgodne z wymaganiami podanymi w punktach 4.7.4.2 i 4.7.4.3.
- Data: 03.03.2022

Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 2
Opublikowany w maju 2022 roku raport bada głównie cyfrowe rozwiązania w zakresie elastyczności, które wykorzystują istniejącą infrastrukturę, natomiast nie obejmuje specjalnie zaprojektowanych, niecyfrowych rozwiązań zapewniających elastyczność, takich jak baterie na skalę przemysłową i elektrownie gazowe.
- Data: 19.01.2024

Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 1
Niniejszy raport, opracowany i napisany przez szereg instytucji i autorów we w spółpracy w ramach Centrum Ekspertyz ds. Transformacji Energetycznej (EnTEC) pod auspicjami Unii Europejskiej skupia się na tematach związanych z transformacją energetyczną i na potencjalnych rozwiązaniach umożliwiających stworzenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, który będzie przede wszystkim – i w możliwie największym stopniu - cyfrowy.
- Data: 17.01.2024

Pas technologiczny - czym jest i jak praktycznie odnieść się do zagadnienia
Tytułem wstępu należy wyjaśnić czym właściwie jest pas technologiczny, który często potocznie nazywany jest strefą ochronną, pasem ochronnym etc. W celach stricte porządkowych wyjaśniamy, że poniższa problematyka będzie analizowana w odniesieniu do zagadnień związanych z szeroko rozumianym prawem w odniesieniu do kwestii energetycznych.
- Data: 05.01.2024