
EN 60060-1:2010 Wytyczne dotyczące implementacji dopasowania krzywej bazowej
Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie normy WYSOKONAPIĘCIOWA TECHNIKA PROBIERCZA – Część 1: Ogólne definicje i wymagania probiercze, która zakresem objęła badania probiercze mające zastosowanie do prób izolacji napięciem: stałym, przemiennym, udarowym i kombinacja powyższych rodzajów napięć. W artykule tym omówiono załącznik C normy.
- Data: 09.01.2023

Instalacje RTV. Jak prawidłowo wykonać i podłączyć instalacje
W obecnym budownictwie instalacje RTV to nic nowego. Wykonuje się ją praktycznie w każdym bloku, domu jednorodzinnym oraz we wszelakich lokalach usługowych. Jednak pomimo swojej popularności nadal może stanowić zagadkę, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie wyobrazić sobie prawidłową kolejność oprzewodowania wraz z towarzyszącym osprzętem (rozgałęźniki, wzmacniacze, multiswitche).
- Data: 05.01.2023

Oświetlenie awaryjne. Badania okresowe - przepisy i wskazania
Oświetlenie awaryjne to jedna z bardziej specyficznych części instalacji elektrycznych. Z jednej strony podlega pod całość instalacji elektrycznej budynku, jednak z drugiej strony stanowi ścisłą część instalacji przeciwpożarowej.
- Data: 03.01.2023

Jakie wymagania powinna spełniać instalacja elektryczna w nowym budownictwie? Porady i przepisy
Często spotykany problem, jaki odnosi się do instalacji elektrycznych, jest taki, że tak naprawdę znają się na nich praktycznie tylko osoby ściśle zajmujące się nimi na budowach - czyli elektrycy. Często bywa również, że nawet osoby odpowiedzialne za budowę nie mają pojęcia o prawidłowym wykonawstwie tejże instalacji. Dodatkowo jest ona przeważnie schowana w zabudowach i pod tynkiem, dlatego też nie mamy możliwości dokładnej jej weryfikacji, chyba że, wykonawca udostępnił jej zdjęcia. Dlatego warto jest znać podstawowe zasady weryfikacji chociażby punktów instalacyjnych oraz możliwie przystępne formy prowadzenia przewodów.
- Data: 23.12.2022

Nowoczesne szafy serwerowe. Innowacyjność dopasowana do rozwoju rynku
Rosnąca skala wykorzystania Internetu Rzeczy w różnych branżach, gwałtowny wzrost znaczenia aplikacji mobilnych i tych związanych właśnie z IoT, coraz większa popularność usług strumieniowych online czy rewolucja technologiczna związana z elektromobilnością powodują zwiększenie rynku brzegowych centrów danych w perspektywie ośrodków obsługujących przetwarzanie danych na krawędzi sieci (edge computing).
- Data: 13.12.2022

Ochrona przed oddziaływaniem linii elektroenergetycznych
Wielokrotnie spotyka się przypadek, kiedy linie wysokiego napięcia przechodzą obok lub wręcz nad budynkami mieszkalnymi. Jest to sytuacja niepożądana, jednak w momencie, kiedy nie da się tego uniknąć, wówczas muszą być spełnione wszystkie wymagania stawiane przez konkretne normy.
- Data: 07.12.2022

Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach teletechnicznych
Badanie ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach teletechnicznych jest bardziej skomplikowane niż sprawdzenie instalacji wysokoprądowych. Dodatkowo ten aspekt jest często pomijany, ponieważ przyjmuje się, że w instalacjach o niskim napięciu nie ma za wielu zagrożeń. Taka praktyka jest zwyczajnie błędna i może doprowadzić do wielu niepożądanych skutków.
- Data: 02.12.2022

Wymagania dla instalacji niskiego i bardzo niskiego napięcia. Jaka norma określa wspomniane instalacje wraz z zespołem prądotwórczym?
Wymagania, które muszą spełniać instalacje niskiego napięcia i bardzo niskiego napięcia, w których zastosowano zespoły prądotwórcze, podaje PN-IEC 60364–5–551:2003 i mimo tego, że została wydana ponad dwadzieścia lat temu nadal obowiązuje. Nie zmieniły tego również dodatkowe aktualizacje.
- Data: 02.11.2022

Jakie wyłączniki nadprądowe powinno się stosować? Czym różnią się od siebie?
Wyłącznik nadprądowy to urządzenie elektryczne, którego stosowanie powinno być obligatoryjne ze względu na swoją wartość przy ochronie instalacje, ale również urządzeń elektrycznych. Ale z jakiego wyłącznika skorzystać? Jaka jest różnica między różnymi charakterystykami tych urządzeń? To pytania, na które warto znać odpowiedzi.
- Data: 19.10.2022

Jak znakowane są kable światłowodowe i o czym mówią te oznaczenia? Czy jesteśmy pewni pochodzenia danego przewodu?
W związku z dużą różnorodnością rodzajów, budowy i pochodzenia kabli światłowodowych konieczne jest używanie odpowiedniego ich znakowania nazywanego „nomenklaturą kabli”. Stosowane są trzy systemy oznakowania kabli światłowodowych. Czasami to co wydaje się oczywiste, takie w rzeczywistości nie jest. Dlatego warto jest zwracać szczególniejszą uwagę na znakowania przewodów, aby być pewnym towaru, w który inwestuje się prywatne środki.
- Data: 14.10.2022
- « pierwsza
- «
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- »
- ostatnia »

Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach teletechnicznych
Badanie ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach teletechnicznych jest bardziej skomplikowane niż sprawdzenie instalacji wysokoprądowych. Dodatkowo ten aspekt jest często pomijany, ponieważ przyjmuje się, że w instalacjach o niskim napięciu nie ma za wielu zagrożeń. Taka praktyka jest zwyczajnie błędna i może doprowadzić do wielu niepożądanych skutków.
- Data: 02.12.2022

Wymagania dla instalacji niskiego i bardzo niskiego napięcia. Jaka norma określa wspomniane instalacje wraz z zespołem prądotwórczym?
Wymagania, które muszą spełniać instalacje niskiego napięcia i bardzo niskiego napięcia, w których zastosowano zespoły prądotwórcze, podaje PN-IEC 60364–5–551:2003 i mimo tego, że została wydana ponad dwadzieścia lat temu nadal obowiązuje. Nie zmieniły tego również dodatkowe aktualizacje.
- Data: 02.11.2022

Rozumienie "sceny" przez pojazdy autonomiczne. Skąd wiedzą gdzie jechać?
W rzeczywistości najbardziej złożone zadania, z którymi muszą sobie radzić pojazdy autonomiczne, aby osiągnąć wysoki poziom automatyzacji (tj. lokalizacja, zrozumienie sceny, planowanie, sterowanie i interakcja z użytkownikiem), są realizowane przy użyciu wielu złożonych, wzajemnie powiązanych systemów sztucznej inteligencji.
- Data: 17.10.2022

Instalacje wytwórcze. Parametry sieci
W dalszej treści załącznika F dotyczącej parametrów sieci wskazano, że w sytuacjach pracy wyspowej pozostają one w dopuszczalnym zakresie, ze względu na istniejące urządzenia zabezpieczające jednostki wytwórcze w odniesieniu do częstotliwości sieci i napięcia zasilania. Nie zbadano natomiast odchylenia kąta między fazami (120°), współczynnika migotania światła i poziomów harmonicznych. Te ostatnie mogą powodować przetężenia, szczególnie w przypadku bezpośrednio podłączonych trójfazowych maszyn elektrycznych. Ponadto może pojawić się prawdopodobne uszkodzenie spowodowane większymi prądami upływu.
- Data: 03.08.2022

Wykaz wymagań krajowych dotyczących instalacji wytwórczych
Na wstępie D zawarto informację, że w niniejszym załączniku zamieszczono przegląd kolejnych wymagań i zaleceń krajowych dotyczących instalacji wytwórczych. Oczekuje się, że instalacje wytwórcze będą musiały spełniać te wymagania krajowe. Ponadto zwrócono uwagę, że niniejszy wykaz ma jedynie charakter informacyjny, nie jest kompletny i może być nieaktualny. Wytwórca jest odpowiedzialny za spełnienie wszystkich obowiązujących wymagań.
- Data: 02.08.2022

Czy stacje transformatorową można wtopić w otoczenie?
Elgór + Hansen S.A. (Grupa FAMUR) wkrótce poszerzy swoje portfolio o nowy produkt: lekką kontenerową stację transformatorową przeznaczoną dla farm fotowoltaicznych. Rozwiązanie wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju dzięki zastosowanym technologiom oraz dodatkowej usłudze #KlimatDlaStacji, czyli aranżacji obudowy stacji umożliwiającej wpisanie się obiektu w otoczenie.
- Data: 27.07.2022

Jakie obiekty budowlane nie potrzebują świadectwa charakterystyki energetycznej?
W dzisiejszej publikacji skupimy się na zagadnieniu związanym z praktycznym wyjaśnieniem kwestii związanej z określeniem, kiedy nie potrzebujemy przedkładać świadectwa charakterystyki energetycznej. Wyjaśnimy w stosunku do których obiektów budowlanych ten dokument nie jest potrzebny i organ nie może żądać jego przedłożenia.
- Data: 14.05.2024

10 kluczowych zmian w prawie budowlanym w 2024 roku, które koniecznie trzeba poznać
W 2024 roku w Polsce wejdą w życie ważne nowelizacje przepisów prawa budowlanego, które będą miały istotny wpływ na branżę budowlaną oraz prawną. W obliczu dynamicznie zmieniających się realiów urbanistycznych i społecznych, 1 kwietnia 2024 roku stanowi kluczową datę dla wszystkich zainteresowanych tematyką budownictwa, w tym również dla elektryków i elektromonterów.
- Data: 29.02.2024

Walka z patodeweloperką. Jak zmiany w przepisach budowlanych wpłyną na jakość życia mieszkańców?
W ostatnich latach patodeweloperka stała się poważnym problemem w branży budowlanej. Firmy budowlane dążące do maksymalizacji zysków często obniżają standardy budowlane, co ma negatywny wpływ na jakość życia klientów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło stawić czoła tej tendencji poprzez wprowadzenie nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków.
- Data: 28.02.2024