
Elementy pomp ciepła. Budowa, działanie, zasilanie oraz właściwy montaż
Do podstawowych elementów pompy ciepła należą: sprężarka, parownik, skraplacz oraz zawór dławiący. Między tymi elementami odbywa się transport ciepła przy wykorzystaniu nośnika ciepła, jakim jest czynnik roboczy znajdujący się w przewodzie. Aby lepiej przybliżyć funkcję każdego z tych elementów przygotowany został uproszczony opis działania pompy ciepła. Ciepło z otoczenia jest pobierane z wykorzystaniem czynnika roboczego, który następnie transportuje je do parownika.
- Data: 26.04.2023

Jak dobierać przewody do konkretnych instalacji. Jakich zaleceń się trzymać
Każda wykonywana przez nas instalacja elektryczna musi składać się z konkretnych przewodów. W zależności od tego, do czego będzie służyć dany człon instalacji, tak musimy dobierać przewody, aby spełniały wszystkie wskazane wytyczne, które zawarliśmy w tym tekście.
- Data: 12.04.2023

Pompy ciepła. Co wiemy o tych urządzeniach?
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które wykorzystują zarówno energię pobraną ze środowiska, jak i doprowadzoną do nich energię elektryczną. Głównie wykorzystywane są zasoby naturalne, których procent użycia wynosi około 75%, natomiast pozostałe 25 % stanowi prąd.
- Data: 05.04.2023

Niezawodność, plany awaryjne i odtwarzalność sztucznej inteligencji w automobilności
Niniejszy raport wskazuje, że wymogi odnoszące się do powtarzalności, niezawodności i odtwarzalności zautomatyzowanych i autonomicznych systemów jazdy należy uwzględnić w wyżej wymienionych testach certyfikacji bezpieczeństwa dla wszystkich funkcjonalności. Zarazem wskazano, że łatwiej je zapewnić w testach symulacyjnych i fizycznych na zamkniętych torach natomiast trudniejsze i bardziej wymagające jest testowanie w rzeczywistych warunkach drogowych.
- Data: 20.03.2023

Bezpieczniki topikowe. Co o nich wiemy, gdzie je stosujemy, jakie są ich wady i zalety
Bezpieczniki topikowe są szeroko stosowane w instalacjach przemysłowych. Zabezpieczają przewody i urządzenia elektryczne przed skutkami zwarć i w ograniczonym zakresie również przed skutkami przeciążeń.
- Data: 06.03.2023

Instalacja oświetleniowa na poddaszu. Jak powinna wyglądać, w jaki sposób montować przewody
Dla wielu elektryków wykonanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub w budynku wielorodzinnym posiadającym użytkowe poddasze, praktycznie nie sprawia żadnych trudności. Wszystko zależy od doświadczenia zdobytego przez lata pracy w tym zawodzie. Jednak niekiedy nawet doświadczony elektryk potrafi zatrzymać się i zastanowić, w jaki sposób montować przewody tam, gdzie na razie nie ma stropu i sufitu, a konstrukcji pod karton gipsy jeszcze nie ma.
- Data: 02.03.2023

Podstawowe wymagania dla instalacji elektrycznej w nowo budowanym budynku mieszkalnym
Artykuł przedstawia warunki techniczne, które musi spełniać instalacja elektryczna zgodnie z przepisami Prawa budowlanego oraz rozporządzeń. Są to więc wymagania, które należy obligatoryjnie uwzględniać przy projektowaniu instalacji elektrycznej.
- Data: 16.02.2023

Projektor multimedialny. Popularne urządzenie ze skomplikowaną instalacją?
Już od wielu lat projektory multimedialne nie są domeną jedynie sal wykładowych. Coraz częściej wykorzystywane są w restauracjach, pubach, a także w domach prywatnych i mieszkaniach, jako uatrakcyjnienie imprez lub codziennego życia. Jednak nie zawsze jest oczywiste jak powinna wyglądać instalacja elektryczna do prawidłowego funkcjonowania projektora.
- Data: 03.02.2023

Pompy ciepła. Co o nich wiemy i jak możemy na nich realnie zaoszczędzić?
Pompy ciepła to coraz popularniejsze źródła ogrzewania domów oraz bieżącej wody. Rozwój tej technologii sprawia, że stają się coraz tańsze w eksploatacji oraz w samym zakupie, chociaż ta druga kwestia jeszcze nie do końca spełnia wymogi większości konsumentów. Dobrą praktyką staje się również wspieranie pomp ciepła alternatywnymi źródłami energii, takimi jak panele fotowoltaiczne.
- Data: 26.01.2023
- « pierwsza
- «
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- »
- ostatnia »

Projektor multimedialny. Popularne urządzenie ze skomplikowaną instalacją?
Już od wielu lat projektory multimedialne nie są domeną jedynie sal wykładowych. Coraz częściej wykorzystywane są w restauracjach, pubach, a także w domach prywatnych i mieszkaniach, jako uatrakcyjnienie imprez lub codziennego życia. Jednak nie zawsze jest oczywiste jak powinna wyglądać instalacja elektryczna do prawidłowego funkcjonowania projektora.
- Data: 03.02.2023

Instalacje RTV. Jak prawidłowo wykonać i podłączyć instalacje
W obecnym budownictwie instalacje RTV to nic nowego. Wykonuje się ją praktycznie w każdym bloku, domu jednorodzinnym oraz we wszelakich lokalach usługowych. Jednak pomimo swojej popularności nadal może stanowić zagadkę, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie wyobrazić sobie prawidłową kolejność oprzewodowania wraz z towarzyszącym osprzętem (rozgałęźniki, wzmacniacze, multiswitche).
- Data: 05.01.2023

Nowoczesne szafy serwerowe. Innowacyjność dopasowana do rozwoju rynku
Rosnąca skala wykorzystania Internetu Rzeczy w różnych branżach, gwałtowny wzrost znaczenia aplikacji mobilnych i tych związanych właśnie z IoT, coraz większa popularność usług strumieniowych online czy rewolucja technologiczna związana z elektromobilnością powodują zwiększenie rynku brzegowych centrów danych w perspektywie ośrodków obsługujących przetwarzanie danych na krawędzi sieci (edge computing).
- Data: 13.12.2022

EN 60060-1:2010 Wytyczne dotyczące implementacji dopasowania krzywej bazowej
Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie normy WYSOKONAPIĘCIOWA TECHNIKA PROBIERCZA – Część 1: Ogólne definicje i wymagania probiercze, która zakresem objęła badania probiercze mające zastosowanie do prób izolacji napięciem: stałym, przemiennym, udarowym i kombinacja powyższych rodzajów napięć. W artykule tym omówiono załącznik C normy.
- Data: 09.01.2023

Ochrona przed oddziaływaniem linii elektroenergetycznych
Wielokrotnie spotyka się przypadek, kiedy linie wysokiego napięcia przechodzą obok lub wręcz nad budynkami mieszkalnymi. Jest to sytuacja niepożądana, jednak w momencie, kiedy nie da się tego uniknąć, wówczas muszą być spełnione wszystkie wymagania stawiane przez konkretne normy.
- Data: 07.12.2022

Jakie są podstawowe zasady właściwego wykonywania i użytkowania instalacji elektrycznych?
Głównymi wzorcami prezentującymi właściwe wykonywanie i obsługę instalacji elektrycznych są normy wydawane przez Komitet Normalizacyjny. Jednak można przedstawić kilka ogólnie przyjętych zasad, które powinny być bezwzględnie przestrzegane podczas wykonawstwa oraz korzystania z instalacji i urządzeń elektrycznych.
- Data: 09.06.2024

Jak prawidłowo ustalić odległość od linii energetycznych przy budowie domu
Rozpoczęcie budowy domu w pobliżu linii energetycznych może być atrakcyjne z powodu niższych cen działek, ale wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na przepisy dotyczące odległości od linii wysokiego napięcia. Ten artykuł pomoże ci zrozumieć kluczowe aspekty regulacji i zaplanować inwestycję zgodnie z obowiązującymi normami, tak by zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z prawem.
- Data: 20.05.2024

Czym jest jakość energii elektrycznej i w jaki sposób możemy ją sprawdzić?
Jakość energii elektrycznej bywa często traktowana przez pomiarowców jak wiedza tajemna dostępna dla nielicznych, co oczywiście nie jest prawdą. W artykule przedstawiono podstawowe informacje dotyczące parametrów charakteryzujących w sposób dogłębny jakość energii elektrycznej. Omówiono także zapisy normatywne dla wybranych parametrów, wskazując, jakie obostrzenia mają być spełnione, aby mówić, że sieć zasilająca nie ma problemów z jakością energii elektrycznej.
- Data: 15.05.2024