
W jaki sposób odpowiednio dobierać oprawy oświetleniowe?
W przygotowaniu oświetlenia danego pomieszczenia nie wystarczy jedynie doprowadzić dany przewodów oraz założyć planowane źródło światła. Dodatkowo należy się również zastanowić nad tym, czy wybrana przeze mnie lampa (oprawa oświetleniowa) będzie spełniać wszystkie wymagania, zależne od warunków panujących w tymże pomieszczeniu.
- Data: 07.08.2023

Maty, przewody, taśmy, folie. Co wiemy o elementach elektrycznych grzejnych?
Przewody grzejne (grzewcze) nie stanowią jedynej formy podgrzewania elementów wrażliwych w budownictwie, takich jak instalacje wod-kan., spusty dachowe, podjazdy, czy elementy wewnętrzne mieszkań i domów. To również ogromny wybór mat czy nawet folii grzewczych. Praktycznie każdy z tych elementów posiada swoje odpowiednie zastosowanie.
- Data: 18.07.2023

Układy solarne w budynkach jednorodzinnych. Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kolektorach słonecznych
Układy solarne coraz częściej są wykorzystywane do ogrzewania wody i/lub pomieszczeń. W naszym klimacie powinny jednak być wspomagane odpowiednio dobranym kotłem grzewczym. W takim układzie stanowią bardzo dobre rozwiązanie do wspomagania domu w odnawialne źródła energii.
- Data: 06.07.2023

Jakie wymagania oświetleniowe występują w konkretnych pomieszczeniach i budynkach?
Każde pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, tak samo jak ciągi komunikacyjne w blokach itp. mają swoje konkretne wymagania dotyczące oświetlenia. W każdym z nich musi być zachowana odpowiednia ilość lumenów, promień badania światła oraz rodzaj montowanej oprawy oświetleniowej. W artykule dokładnie opisujemy jak powinno to być wykonane we właściwy sposób.
- Data: 25.05.2023

Statystyczne zachowanie wyładowań zupełnych
Jeżeli prawdopodobieństwo p wystąpienia wyładowania zupełnego przy określonej procedurze probierczej zależy tylko od napięcia probierczego U, zachowanie się badanego obiektu można określić funkcją p(U), wyznaczoną przez zjawiska fizyczne związane z rozwojem wyładowania.
- Data: 17.05.2023

Serce każdej instalacji elektrycznej. Warto sięgać po produkty mniej popularnych firm?
Tablica mieszkaniowa to praktycznie najważniejszy punkt całej instalacji elektrycznej w domu, mieszkaniu, lokalu usługowym itd. To skupisko wszystkich obwodów elektrycznych, zabezpieczeń, sterowań i elementów dodatkowych, które ułatwiają nam codzienne życie. Decydując się na zakup takiej rozdzielni często zadajemy sobie pytanie, czy sięgnąć po zaufaną markę, czy może jednak wypróbować coś mniej popularnego?
- Data: 12.05.2023

Nowa instalacja w remontowanym budynku. Ma działać czy wyglądać?
Najlepszym rozwiązaniem podczas wykonywania instalacji elektrycznych, jest rozpoczynanie prac w nowych i świeżych budynkach mieszkaniowych lub użytkowych. To co często potrafi przerosnąć nawet najwytrwalszego i najzdolniejszego elektromontera, to totalny remont instalacji w budynku, który lata swojej świetności ma już wiele dekad za sobą.
- Data: 04.05.2023

Elementy pomp ciepła. Budowa, działanie, zasilanie oraz właściwy montaż
Do podstawowych elementów pompy ciepła należą: sprężarka, parownik, skraplacz oraz zawór dławiący. Między tymi elementami odbywa się transport ciepła przy wykorzystaniu nośnika ciepła, jakim jest czynnik roboczy znajdujący się w przewodzie. Aby lepiej przybliżyć funkcję każdego z tych elementów przygotowany został uproszczony opis działania pompy ciepła. Ciepło z otoczenia jest pobierane z wykorzystaniem czynnika roboczego, który następnie transportuje je do parownika.
- Data: 26.04.2023

Jak dobierać przewody do konkretnych instalacji. Jakich zaleceń się trzymać
Każda wykonywana przez nas instalacja elektryczna musi składać się z konkretnych przewodów. W zależności od tego, do czego będzie służyć dany człon instalacji, tak musimy dobierać przewody, aby spełniały wszystkie wskazane wytyczne, które zawarliśmy w tym tekście.
- Data: 12.04.2023

Pompy ciepła. Co wiemy o tych urządzeniach?
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które wykorzystują zarówno energię pobraną ze środowiska, jak i doprowadzoną do nich energię elektryczną. Głównie wykorzystywane są zasoby naturalne, których procent użycia wynosi około 75%, natomiast pozostałe 25 % stanowi prąd.
- Data: 05.04.2023
- « pierwsza
- «
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- »
- ostatnia »

Czy w instalacji PV można prowadzić razem przewody AC z przewodami DC?
Tego typu pytanie nie dotyczy jedynie tematyki związanej z instalacjami fotowoltaicznymi, ale również wszystkich innych zagadnień z dziedziny instalacji elektrycznych, w których ciągnie się przy sobie przewody nisko i wysokoprądowe. Jest to często spotykany przypadek na budowach, dlatego bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, która norma i w jaki sposób odnosi się do tego zagadnienia.
- Data: 31.07.2023

Niezawodność, plany awaryjne i odtwarzalność sztucznej inteligencji w automobilności
Niniejszy raport wskazuje, że wymogi odnoszące się do powtarzalności, niezawodności i odtwarzalności zautomatyzowanych i autonomicznych systemów jazdy należy uwzględnić w wyżej wymienionych testach certyfikacji bezpieczeństwa dla wszystkich funkcjonalności. Zarazem wskazano, że łatwiej je zapewnić w testach symulacyjnych i fizycznych na zamkniętych torach natomiast trudniejsze i bardziej wymagające jest testowanie w rzeczywistych warunkach drogowych.
- Data: 20.03.2023

Bezpieczniki topikowe. Co o nich wiemy, gdzie je stosujemy, jakie są ich wady i zalety
Bezpieczniki topikowe są szeroko stosowane w instalacjach przemysłowych. Zabezpieczają przewody i urządzenia elektryczne przed skutkami zwarć i w ograniczonym zakresie również przed skutkami przeciążeń.
- Data: 06.03.2023

EN 60060-1:2010 Wytyczne dotyczące implementacji dopasowania krzywej bazowej
Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie normy WYSOKONAPIĘCIOWA TECHNIKA PROBIERCZA – Część 1: Ogólne definicje i wymagania probiercze, która zakresem objęła badania probiercze mające zastosowanie do prób izolacji napięciem: stałym, przemiennym, udarowym i kombinacja powyższych rodzajów napięć. W artykule tym omówiono załącznik C normy.
- Data: 09.01.2023

Co powinna zawierać dokumentacja modernizacji instalacji elektrycznej w budynku?
Tytułowe pytanie towarzyszy elektrykom praktycznie za każdym razem, kiedy są proszeni o wykonanie remontu instalacji elektrycznej w danej inwestycji. Poniższa odpowiedź z pewnością pomoże we właściwym przygotowaniu się do rozmów z potencjalnym inwestorem.
- Data: 18.06.2024

Czasookresy sprawdzeń instalacji elektrycznych. Jakich terminów należy pilnować
Terminy przeprowadzania badań okresowych zależą od charakteru instalacji elektrycznych oraz od warunków środowiskowych, w jakich pracują. Część tych czasookresów wynika z przepisów prawa, część jest tylko zalecana. Mimo to każdy elektryk powinien zapoznać się z tymi wytycznymi aby mieć na uwadze to, kiedy i w jaki sposób należy badać konkretne instalacje.
- Data: 11.06.2024

Jakie są podstawowe zasady właściwego wykonywania i użytkowania instalacji elektrycznych?
Głównymi wzorcami prezentującymi właściwe wykonywanie i obsługę instalacji elektrycznych są normy wydawane przez Komitet Normalizacyjny. Jednak można przedstawić kilka ogólnie przyjętych zasad, które powinny być bezwzględnie przestrzegane podczas wykonawstwa oraz korzystania z instalacji i urządzeń elektrycznych.
- Data: 09.06.2024