
Co oznaczają symbole na bezpiecznikach topikowych?
Na bezpiecznikach topikowych, oprócz nazwy producenta, znajdują się również bardzo istotne dane, które dotyczą bezpośrednio typu bezpieczna oraz jego przeznaczenia. Większość danych cyfrowych jesteśmy w stanie rozpoznać, ale czy każdy z nas wie, co oznaczają znaczniki literowe?
- Data: 03.10.2023

Budowa bezpiecznika nadprądowego typu ES i jego znaczenie w ochronie obwodów
Bezpieczniki nadprądowe typu ES, znane również jako bezpieczniki elektrodynamiczne, stanowią kluczowy element w zapewnieniu bezpieczeństwa w instalacjach elektrycznych. Zrozumienie ich budowy i działania jest niezwykle istotne w dziedzinie elektrotechniki. Przedstawiamy teraz szczegółowy opis budowy bezpiecznika nadprądowego typu ES oraz jego roli w zapobieganiu awariom i uszkodzeniom w obwodach elektrycznych.
- Data: 02.10.2023

Wymagania dla przewodów ochronnych w obwodzie elektrycznym
Przekrój każdego przewodu ochronnego wchodzącego w skład obwodu elektrycznego powinien spełniać warunki, jakie stawia przed nim specyfika jego pracy oraz potrzeba odporności na prąd zwarciowy lub przeciążenia, które mogą mieć miejsce w danym obwodzie elektrycznym.
- Data: 02.10.2023

Układy sieci. Co oznaczają litery z konkretnego typu układu
Jak wiadomo, instalacje elektryczne są zasilane przez konkretny układ sieci. Każdy typ układu ma konkretne zadanie i jest determinowany przez konkretne warunki. Ale każdy z nas - z pewnością - nie raz zastanawiał się nad tym, co oznacza konkretna litera w danym typie układu sieci.
- Data: 27.09.2023

Instalacje inteligentne. Czym są, z czego się składają oraz co obejmują?
Instalacje inteligentne to przede wszystkim zbiór urządzeń, które współpracują ze sobą i w pełni automatyzują przestrzeń mieszkaniową, czy biurową. Zautomatyzowany może zostać prawie każdy element instalacji elektrycznej: oświetlenie, kamery, system alarmowy, czujniki ruchu, systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, bramy, czy urządzenia AGD. Zarządzanie wszystkimi tymi elementami możliwe jest przez wspólny interfejs, obsługiwany przykładowo przez tablet lub telefon. Zapewnia to użytkownikowi wygodny, nieograniczony dostęp do sterowania i kontroli.
- Data: 26.09.2023

Jak wygląda sprawdzanie i konserwacja systemów alarmowych?
W jaki sposób sprawdzać i konserwować systemy alarmowe? To pytanie często pojawia się w przypadku posiadania już instalacji alarmowej. W mniejszym stopniu dotyczy to instalacji nowych. Jednak należy mieć na uwadze, że każda instalacja powinna być poddawana regularnemu sprawdzeniu i nie inaczej jest w przypadku instalacji alarmowej.
- Data: 19.09.2023

Technologia zwielokrotniania kanałów telefonicznych
PN-E-04700:1998 omawia zagadnienia dotyczące urządzeń energetycznej telefonii nośnej. Przypomnijmy zatem, że cyfrowe urządzenia energetycznej telefonii nośnej służą do realizacji łączy pomiędzy stacjami elektroenergetycznymi z wykorzystaniem linii wysokiego napięcia.
- Data: 15.09.2023

Podstawy informacyjne dotyczące kanałów technologicznych i ich usytuowania w praktyce elektryka
Ciągiem kanału technologicznego zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie, elektrycy powinni nazywać odcinek ułożonych jeden za drugim i połączonych ze sobą elementów kanału technologicznego, zakopanych w ziemi lub umieszczonych w konstrukcjach drogowych obiektów inżynierskich, który jest położony między sąsiednimi studniami kablowymi lub zasobnikami kablowymi.
- Data: 13.09.2023

Czym jest światło przeszkadzające? Czy da się go uniknąć?
Światłem przeszkadzającym lub zanieczyszczającym środowisko nazywa się światło sztuczne, emitowane przez jego źródła poza obszar przeznaczenia, co może być szkodliwe dla użytkowników danych pomieszczeń i konkretnych źródeł światła.
- Data: 16.08.2023
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »

Koncepcyjny schemat blokowy odbiornika telewizji cyfrowej
Na wstępie działu 4 omawiana norma określa, że odbiorniki telewizji cyfrowej zwykle umożliwiają odbiór sygnałów telewizji cyfrowej na wiele sposobów. Na przykład bezpośredni odbiór transmisji naziemnych za pomocą anteny lub odbiór poprzez sieć kablową w pasmach VHF/UHF i odbiór transmisji satelitarnych z wykorzystaniem zespołu zewnętrznego i tunera DBS.
- Data: 12.10.2023

Jak wygląda sprawdzanie i konserwacja systemów alarmowych?
W jaki sposób sprawdzać i konserwować systemy alarmowe? To pytanie często pojawia się w przypadku posiadania już instalacji alarmowej. W mniejszym stopniu dotyczy to instalacji nowych. Jednak należy mieć na uwadze, że każda instalacja powinna być poddawana regularnemu sprawdzeniu i nie inaczej jest w przypadku instalacji alarmowej.
- Data: 19.09.2023

Pomiary odbiorników telewizji cyfrowej
B ędąca przedmiotem niniejszego om ówienia norma IEC 62028 dotyczy standardowych warunków i metod pomiaru odbiorników telewizji cyfrowej przeznaczonych do odbioru transmisji cyfrowej telewizji programowej, a tak ż e wyznaczania parametrów u ż ytkowych urz ą dze ń. Om ówiono w niej parametry przydatne do sporz ą dzania specyfikacji i przedstawiono jednolite metody ich pomiaru, co umo żliwia por ównywanie urz ądzeń. Nie sprecyzowano natomiast wymagań dotyczących parametr ów u ż ytkowych, poniewa ż s ą one okre ś lane przez inne mi ę dzynarodowe, regionalne lub krajowe normy dotycz ą ce systemów transmisji.
- Data: 18.09.2023

PN-HD 60364-6 Sprawdzanie instalacji elektrycznych niskiego napięcia
Instalacje elektryczne niskiego napięcia otaczają nas na co dzień i stanowią niezbędny i bardzo istotny element budynku, w tym także budynków mieszkalnych. Instalacja niskiego napięcia to cała infrastruktura, która jest odpowiedzialna za dystrybucję energii elektrycznej do urządzeń zasilanych napięciem 230V lub 400V, będących jej odbiornikami.
- Data: 03.07.2023

Statystyczne zachowanie wyładowań zupełnych
Jeżeli prawdopodobieństwo p wystąpienia wyładowania zupełnego przy określonej procedurze probierczej zależy tylko od napięcia probierczego U, zachowanie się badanego obiektu można określić funkcją p(U), wyznaczoną przez zjawiska fizyczne związane z rozwojem wyładowania.
- Data: 17.05.2023

Te zagadnienia musi znać każdy elektryk
Prawo Budowlane to zbiór zagadnień, które w sposób pośredni lub bezpośredni określają właściwość wykonania prac elektrycznych. Specyfika tego prawa związana jest z jego częstym aktualizowaniem, dlatego też wręcz konieczne jest aby być na bieżąco z konkretnymi punktami tychże przepisów.
- Data: 28.06.2024

Czy deweloper może oddać nowo wybudowane domy bez prądu?
Dzisiejsza publikacja będzie miała charakter praktycznych wyjaśnień związanych z zagadnieniem, które dość często występuje w przestrzeni szeroko rozumianych aspektów prawa budowlanego i prawa energetycznego. Chodzi o odpowiedź na pytanie – czy deweloper może oddać nowo wybudowane domy bez prądu?
- Data: 21.06.2024

Problematyczne słupy energetyczny. Co możemy zrobić, gdy na naszej działce lub na działce, której zakupem jesteśmy zainteresowani, znajdują się słupy energetyczne?
W dzisiejszej publikacji poruszymy temat związany z problematycznymi słupami energetycznymi z punktu widzenia praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne w życiu codziennym zarówno inwestora prywatnego oraz inwestora instytucjonalnego (dużego podmiotu działającego na rynku inwestycji budowlanych).
- Data: 20.06.2024