Projektor multimedialny. Popularne urządzenie ze skomplikowaną instalacją?
Już od wielu lat projektory multimedialne nie są domeną jedynie sal wykładowych. Coraz częściej wykorzystywane są w restauracjach, pubach, a także w domach prywatnych i mieszkaniach, jako uatrakcyjnienie imprez lub codziennego życia. Jednak nie zawsze jest oczywiste jak powinna wyglądać instalacja elektryczna do prawidłowego funkcjonowania projektora.
- Data: 03.02.2023
Pompy ciepła. Co o nich wiemy i jak możemy na nich realnie zaoszczędzić?
Pompy ciepła to coraz popularniejsze źródła ogrzewania domów oraz bieżącej wody. Rozwój tej technologii sprawia, że stają się coraz tańsze w eksploatacji oraz w samym zakupie, chociaż ta druga kwestia jeszcze nie do końca spełnia wymogi większości konsumentów. Dobrą praktyką staje się również wspieranie pomp ciepła alternatywnymi źródłami energii, takimi jak panele fotowoltaiczne.
- Data: 26.01.2023
EN 60060-1:2010 Wytyczne dotyczące implementacji dopasowania krzywej bazowej
Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie normy WYSOKONAPIĘCIOWA TECHNIKA PROBIERCZA – Część 1: Ogólne definicje i wymagania probiercze, która zakresem objęła badania probiercze mające zastosowanie do prób izolacji napięciem: stałym, przemiennym, udarowym i kombinacja powyższych rodzajów napięć. W artykule tym omówiono załącznik C normy.
- Data: 09.01.2023
Instalacje RTV. Jak prawidłowo wykonać i podłączyć instalacje
W obecnym budownictwie instalacje RTV to nic nowego. Wykonuje się ją praktycznie w każdym bloku, domu jednorodzinnym oraz we wszelakich lokalach usługowych. Jednak pomimo swojej popularności nadal może stanowić zagadkę, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie wyobrazić sobie prawidłową kolejność oprzewodowania wraz z towarzyszącym osprzętem (rozgałęźniki, wzmacniacze, multiswitche).
- Data: 05.01.2023
Oświetlenie awaryjne. Badania okresowe - przepisy i wskazania
Oświetlenie awaryjne to jedna z bardziej specyficznych części instalacji elektrycznych. Z jednej strony podlega pod całość instalacji elektrycznej budynku, jednak z drugiej strony stanowi ścisłą część instalacji przeciwpożarowej.
- Data: 03.01.2023
Jakie wymagania powinna spełniać instalacja elektryczna w nowym budownictwie? Porady i przepisy
Często spotykany problem, jaki odnosi się do instalacji elektrycznych, jest taki, że tak naprawdę znają się na nich praktycznie tylko osoby ściśle zajmujące się nimi na budowach - czyli elektrycy. Często bywa również, że nawet osoby odpowiedzialne za budowę nie mają pojęcia o prawidłowym wykonawstwie tejże instalacji. Dodatkowo jest ona przeważnie schowana w zabudowach i pod tynkiem, dlatego też nie mamy możliwości dokładnej jej weryfikacji, chyba że, wykonawca udostępnił jej zdjęcia. Dlatego warto jest znać podstawowe zasady weryfikacji chociażby punktów instalacyjnych oraz możliwie przystępne formy prowadzenia przewodów.
- Data: 23.12.2022
Nowoczesne szafy serwerowe. Innowacyjność dopasowana do rozwoju rynku
Rosnąca skala wykorzystania Internetu Rzeczy w różnych branżach, gwałtowny wzrost znaczenia aplikacji mobilnych i tych związanych właśnie z IoT, coraz większa popularność usług strumieniowych online czy rewolucja technologiczna związana z elektromobilnością powodują zwiększenie rynku brzegowych centrów danych w perspektywie ośrodków obsługujących przetwarzanie danych na krawędzi sieci (edge computing).
- Data: 13.12.2022
Ochrona przed oddziaływaniem linii elektroenergetycznych
Wielokrotnie spotyka się przypadek, kiedy linie wysokiego napięcia przechodzą obok lub wręcz nad budynkami mieszkalnymi. Jest to sytuacja niepożądana, jednak w momencie, kiedy nie da się tego uniknąć, wówczas muszą być spełnione wszystkie wymagania stawiane przez konkretne normy.
- Data: 07.12.2022
Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach teletechnicznych
Badanie ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach teletechnicznych jest bardziej skomplikowane niż sprawdzenie instalacji wysokoprądowych. Dodatkowo ten aspekt jest często pomijany, ponieważ przyjmuje się, że w instalacjach o niskim napięciu nie ma za wielu zagrożeń. Taka praktyka jest zwyczajnie błędna i może doprowadzić do wielu niepożądanych skutków.
- Data: 02.12.2022
Wymagania dla instalacji niskiego i bardzo niskiego napięcia. Jaka norma określa wspomniane instalacje wraz z zespołem prądotwórczym?
Wymagania, które muszą spełniać instalacje niskiego napięcia i bardzo niskiego napięcia, w których zastosowano zespoły prądotwórcze, podaje PN-IEC 60364–5–551:2003 i mimo tego, że została wydana ponad dwadzieścia lat temu nadal obowiązuje. Nie zmieniły tego również dodatkowe aktualizacje.
- Data: 02.11.2022
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »
Rozumienie "sceny" przez pojazdy autonomiczne. Skąd wiedzą gdzie jechać?
W rzeczywistości najbardziej złożone zadania, z którymi muszą sobie radzić pojazdy autonomiczne, aby osiągnąć wysoki poziom automatyzacji (tj. lokalizacja, zrozumienie sceny, planowanie, sterowanie i interakcja z użytkownikiem), są realizowane przy użyciu wielu złożonych, wzajemnie powiązanych systemów sztucznej inteligencji.
- Data: 17.10.2022
Jak znakowane są kable światłowodowe i o czym mówią te oznaczenia? Czy jesteśmy pewni pochodzenia danego przewodu?
W związku z dużą różnorodnością rodzajów, budowy i pochodzenia kabli światłowodowych konieczne jest używanie odpowiedniego ich znakowania nazywanego „nomenklaturą kabli”. Stosowane są trzy systemy oznakowania kabli światłowodowych. Czasami to co wydaje się oczywiste, takie w rzeczywistości nie jest. Dlatego warto jest zwracać szczególniejszą uwagę na znakowania przewodów, aby być pewnym towaru, w który inwestuje się prywatne środki.
- Data: 14.10.2022
Terminologia pojazdów autonomicznych
Jak wskazano w raporcie, aby dokładnie wiedzieć, co mamy na myśli, gdy mówimy o autonomicznym lub zautomatyzowanym pojeździe, musimy zapewnić wyższy poziom szczegółowości, tj. funkcje automatyzacji jazdy i poziomy automatyzacji. Mimo to, przydatne jest wyjaśnienie kryteriów rozróżnienia różnych sposobów powszechnego odnoszenia się do automatyzacji jazdy, zwłaszcza gdy rozważa się pojazd jako całość, a nie jego poszczególne cechy, co jest powszechnym podejściem pomimo wysiłków zmierzających do skupienia automatyzacji na jeździe, a nie na samych pojazdach.
- Data: 03.10.2022
Bezpieczniki topikowe. Co o nich wiemy, gdzie je stosujemy, jakie są ich wady i zalety
Bezpieczniki topikowe są szeroko stosowane w instalacjach przemysłowych. Zabezpieczają przewody i urządzenia elektryczne przed skutkami zwarć i w ograniczonym zakresie również przed skutkami przeciążeń.
- Data: 06.03.2023
EN 60060-1:2010 Wytyczne dotyczące implementacji dopasowania krzywej bazowej
Niniejszy artykuł kontynuuje omówienie normy WYSOKONAPIĘCIOWA TECHNIKA PROBIERCZA – Część 1: Ogólne definicje i wymagania probiercze, która zakresem objęła badania probiercze mające zastosowanie do prób izolacji napięciem: stałym, przemiennym, udarowym i kombinacja powyższych rodzajów napięć. W artykule tym omówiono załącznik C normy.
- Data: 09.01.2023
Ogrzewanie i wentylacja w miejscu pracy elektryka. Temat ważny zwłaszcza w zimie
W pomieszczeniach pracy elektryka pracodawca powinien zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej przez niego pracy (stosowanie metody pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 ○C (287 K), chyba że ze względu na dostępną technologię można ją wykonywać bez strat energetycznych i cieplnych. W pomieszczeniu pracy elektryka, w których wykonuje on lekką pracę fizyczną, i w pomieszczeniu biurowym temperatura nie może być niższa niż 18 ○C (291 K).
- Data: 01.02.2024
Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 2
Opublikowany w maju 2022 roku raport bada głównie cyfrowe rozwiązania w zakresie elastyczności, które wykorzystują istniejącą infrastrukturę, natomiast nie obejmuje specjalnie zaprojektowanych, niecyfrowych rozwiązań zapewniających elastyczność, takich jak baterie na skalę przemysłową i elektrownie gazowe.
- Data: 19.01.2024
Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 1
Niniejszy raport, opracowany i napisany przez szereg instytucji i autorów we w spółpracy w ramach Centrum Ekspertyz ds. Transformacji Energetycznej (EnTEC) pod auspicjami Unii Europejskiej skupia się na tematach związanych z transformacją energetyczną i na potencjalnych rozwiązaniach umożliwiających stworzenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, który będzie przede wszystkim – i w możliwie największym stopniu - cyfrowy.
- Data: 17.01.2024