
Montaż kondensatora służącego kompensacji mocy biernej transformatora
Odpowiednio dobrany kondensator służący kompensacji mocy biernej transformatora jest montowany po jego stronie wtórnej. Kondensator podłączany jest zwykle bezpośrednio do wyprowadzeń transformatora lub do szyn głównych rozdzielnicy niskiego napięcia, jeszcze przed jej wyłącznikiem czy też rozłącznikiem. Po drodze nie są stosowane żadne dodatkowe zabezpieczenia.
- Data: 07.11.2023

Z jakiej normy korzystać przy projektowaniu linii napowietrznych na napięcia poniżej 1 kV jeżeli norma sugerowana jest nieaktualna?
Nie ma aktualnej Polskiej Normy dla linii do 1 kV z przewodami nieizolowanymi, czyli gołymi. Wprawdzie zgodnie z art. 4 ustawy o normalizacji stosowanie norm nie jest obligatoryjne, niemniej jednak wiedza techniczna w nich zawarta jest niezbędna zarówno przy projektowaniu, jak i w trakcie realizacji robót.
- Data: 26.10.2023

W jaki sposób mierzyć temperaturę silników elektrycznych?
Podczas eksploatacji często występuje podwyższona temperatura powierzchni zewnętrznych i uzwojeń silników elektrycznych. Może to świadczyć o obniżeniu napięcia zasilania, nadmiernym obciążeniu momentem na wale silnika, złym chłodzeniu, czy częstych rozruchach silnika nieprzystosowanego do pracy przerywanej. W takim wypadku należy wiedzieć w jaki sposób kontrolować pracę silnika elektrycznego za pomocą pomiaru jego temperatury.
- Data: 23.10.2023

W jakich przypadkach nie należy stosować różnicówek?
Wyłączniki różnicowoprądowe - zwane potocznie różnicówkami - to w obecnych instalacjach bardzo istotne urządzenia. Jednak zdarzają się instalacje, w których zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych nie jest wręcz wskazane. Nie zaleca się stosowania ich w instalacjach, w których niezawodność ciągłości zasilania ma znaczenie priorytetowe.
- Data: 18.10.2023

Koncepcyjny schemat blokowy odbiornika telewizji cyfrowej
Na wstępie działu 4 omawiana norma określa, że odbiorniki telewizji cyfrowej zwykle umożliwiają odbiór sygnałów telewizji cyfrowej na wiele sposobów. Na przykład bezpośredni odbiór transmisji naziemnych za pomocą anteny lub odbiór poprzez sieć kablową w pasmach VHF/UHF i odbiór transmisji satelitarnych z wykorzystaniem zespołu zewnętrznego i tunera DBS.
- Data: 12.10.2023

Co oznaczają symbole na bezpiecznikach topikowych?
Na bezpiecznikach topikowych, oprócz nazwy producenta, znajdują się również bardzo istotne dane, które dotyczą bezpośrednio typu bezpieczna oraz jego przeznaczenia. Większość danych cyfrowych jesteśmy w stanie rozpoznać, ale czy każdy z nas wie, co oznaczają znaczniki literowe?
- Data: 03.10.2023
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »

Kanały technologiczne uliczne - KTu
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji z 26 05 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie, kanały technologiczne uliczne należy identyfikować symbolem Ktu, co stanowić powinno standard w praktyce elektryków.
- Data: 04.12.2023

Koncepcyjny schemat blokowy odbiornika telewizji cyfrowej
Na wstępie działu 4 omawiana norma określa, że odbiorniki telewizji cyfrowej zwykle umożliwiają odbiór sygnałów telewizji cyfrowej na wiele sposobów. Na przykład bezpośredni odbiór transmisji naziemnych za pomocą anteny lub odbiór poprzez sieć kablową w pasmach VHF/UHF i odbiór transmisji satelitarnych z wykorzystaniem zespołu zewnętrznego i tunera DBS.
- Data: 12.10.2023

Zasilacze UPS. Rodzaje, sposoby wykorzystania, zasady działania
W obecnych rozwiązaniach technicznych i instalacyjnych, wykorzystanie zasilaczy UPS nie jest niczym nadzwyczajnym. Rodzaje, możliwości oraz sposoby instalacji UPS-ów sprawiają, że są w wielu newralgicznych miejscach wręcz nieodzowne. Dlatego bardzo istotne jest aby zapoznać się z tego typu zasilaczami, ponieważ nawet w zwyczajnym budownictwie mieszkaniowym może zajść potrzeba ochrony instalacji poprzez rezerwowe źródła zasilania.
- Data: 24.07.2023

PN-HD 60364-6 Parametry, narzędzia pomiarowe i czynniki zewnętrzne
W poprzednim artykule przedstawione zostały procedury sprawdzenia odbiorczego i sprawdzenia okresowego instalacji elektrycznych niskiego napięcia. Wyszczególnione zostały rodzaje prób, jakie należy przeprowadzić, a także ich sugerowana częstotliwość, czy wyniki. Obecny artykuł ma za zadanie przybliżyć, jak dokładnie przeprowadza się dane próby oraz jakie wykorzystać do tego parametry, narzędzia pomiarowe, czy czynniki zewnętrzne.
- Data: 17.07.2023

PN-HD 60364-6 Sprawdzanie instalacji elektrycznych niskiego napięcia
Instalacje elektryczne niskiego napięcia otaczają nas na co dzień i stanowią niezbędny i bardzo istotny element budynku, w tym także budynków mieszkalnych. Instalacja niskiego napięcia to cała infrastruktura, która jest odpowiedzialna za dystrybucję energii elektrycznej do urządzeń zasilanych napięciem 230V lub 400V, będących jej odbiornikami.
- Data: 03.07.2023

W jaki sposób prowadzić instalację elektryczną w towarzystwie instalacji gazowej?
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75 z 2002 r. poz. 690 z późn. zm.) nakazuje prowadzić instalację elektryczną i rozmieszczać urządzenia elektryczne w budynku tak, aby zapewnić bezkolizyjność z innymi instalacjami.
- Data: 01.07.2024

Termomodernizacja starego domu jednorodzinnego. Co trzeba wiedzieć i czy to się opłaca?
W dobie transformacji energetycznej naszego kraju każdy z nas zastanawia się nad poprawą stanu własnego portfela, ale również nad tym, w jaki sposób nadążyć nad zmianami, które nas otaczają i bezpośrednio dotykają.
- Data: 30.06.2024

Te zagadnienia musi znać każdy elektryk
Prawo Budowlane to zbiór zagadnień, które w sposób pośredni lub bezpośredni określają właściwość wykonania prac elektrycznych. Specyfika tego prawa związana jest z jego częstym aktualizowaniem, dlatego też wręcz konieczne jest aby być na bieżąco z konkretnymi punktami tychże przepisów.
- Data: 28.06.2024