Przykładowa instalacja w domu jednorodzinnym. Zobacz galerię!
Instalacja elektryczna w domu jaka jest, to praktycznie każdy elektryk wie. Jednak w ostatnim czasie otrzymałem sporo pytań od osób zainteresowanych tym tematem, a niekoniecznie zajmujących się instalacjami elektrycznymi na co dzień, jak powinny one wyglądać, w jaki sposób najlepiej je prowadzić i na co zwracać uwagę. Dlatego jeszcze raz chciałem zrobić ukłon w stronę zainteresowanych odbiorców.
- Data: 10.05.2023
Nowa instalacja w remontowanym budynku. Ma działać czy wyglądać?
Najlepszym rozwiązaniem podczas wykonywania instalacji elektrycznych, jest rozpoczynanie prac w nowych i świeżych budynkach mieszkaniowych lub użytkowych. To co często potrafi przerosnąć nawet najwytrwalszego i najzdolniejszego elektromontera, to totalny remont instalacji w budynku, który lata swojej świetności ma już wiele dekad za sobą.
- Data: 04.05.2023
Elementy pomp ciepła. Budowa, działanie, zasilanie oraz właściwy montaż
Do podstawowych elementów pompy ciepła należą: sprężarka, parownik, skraplacz oraz zawór dławiący. Między tymi elementami odbywa się transport ciepła przy wykorzystaniu nośnika ciepła, jakim jest czynnik roboczy znajdujący się w przewodzie. Aby lepiej przybliżyć funkcję każdego z tych elementów przygotowany został uproszczony opis działania pompy ciepła. Ciepło z otoczenia jest pobierane z wykorzystaniem czynnika roboczego, który następnie transportuje je do parownika.
- Data: 26.04.2023
Jak dobierać przewody do konkretnych instalacji. Jakich zaleceń się trzymać
Każda wykonywana przez nas instalacja elektryczna musi składać się z konkretnych przewodów. W zależności od tego, do czego będzie służyć dany człon instalacji, tak musimy dobierać przewody, aby spełniały wszystkie wskazane wytyczne, które zawarliśmy w tym tekście.
- Data: 12.04.2023
Pompy ciepła. Co wiemy o tych urządzeniach?
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które wykorzystują zarówno energię pobraną ze środowiska, jak i doprowadzoną do nich energię elektryczną. Głównie wykorzystywane są zasoby naturalne, których procent użycia wynosi około 75%, natomiast pozostałe 25 % stanowi prąd.
- Data: 05.04.2023
Niezawodność, plany awaryjne i odtwarzalność sztucznej inteligencji w automobilności
Niniejszy raport wskazuje, że wymogi odnoszące się do powtarzalności, niezawodności i odtwarzalności zautomatyzowanych i autonomicznych systemów jazdy należy uwzględnić w wyżej wymienionych testach certyfikacji bezpieczeństwa dla wszystkich funkcjonalności. Zarazem wskazano, że łatwiej je zapewnić w testach symulacyjnych i fizycznych na zamkniętych torach natomiast trudniejsze i bardziej wymagające jest testowanie w rzeczywistych warunkach drogowych.
- Data: 20.03.2023
Bezpieczniki topikowe. Co o nich wiemy, gdzie je stosujemy, jakie są ich wady i zalety
Bezpieczniki topikowe są szeroko stosowane w instalacjach przemysłowych. Zabezpieczają przewody i urządzenia elektryczne przed skutkami zwarć i w ograniczonym zakresie również przed skutkami przeciążeń.
- Data: 06.03.2023
Instalacja oświetleniowa na poddaszu. Jak powinna wyglądać, w jaki sposób montować przewody
Dla wielu elektryków wykonanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub w budynku wielorodzinnym posiadającym użytkowe poddasze, praktycznie nie sprawia żadnych trudności. Wszystko zależy od doświadczenia zdobytego przez lata pracy w tym zawodzie. Jednak niekiedy nawet doświadczony elektryk potrafi zatrzymać się i zastanowić, w jaki sposób montować przewody tam, gdzie na razie nie ma stropu i sufitu, a konstrukcji pod karton gipsy jeszcze nie ma.
- Data: 02.03.2023
Podstawowe wymagania dla instalacji elektrycznej w nowo budowanym budynku mieszkalnym
Artykuł przedstawia warunki techniczne, które musi spełniać instalacja elektryczna zgodnie z przepisami Prawa budowlanego oraz rozporządzeń. Są to więc wymagania, które należy obligatoryjnie uwzględniać przy projektowaniu instalacji elektrycznej.
- Data: 16.02.2023
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »
Nowoczesne szafy serwerowe. Innowacyjność dopasowana do rozwoju rynku
Rosnąca skala wykorzystania Internetu Rzeczy w różnych branżach, gwałtowny wzrost znaczenia aplikacji mobilnych i tych związanych właśnie z IoT, coraz większa popularność usług strumieniowych online czy rewolucja technologiczna związana z elektromobilnością powodują zwiększenie rynku brzegowych centrów danych w perspektywie ośrodków obsługujących przetwarzanie danych na krawędzi sieci (edge computing).
- Data: 13.12.2022
Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach teletechnicznych
Badanie ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach teletechnicznych jest bardziej skomplikowane niż sprawdzenie instalacji wysokoprądowych. Dodatkowo ten aspekt jest często pomijany, ponieważ przyjmuje się, że w instalacjach o niskim napięciu nie ma za wielu zagrożeń. Taka praktyka jest zwyczajnie błędna i może doprowadzić do wielu niepożądanych skutków.
- Data: 02.12.2022
Wymagania dla instalacji niskiego i bardzo niskiego napięcia. Jaka norma określa wspomniane instalacje wraz z zespołem prądotwórczym?
Wymagania, które muszą spełniać instalacje niskiego napięcia i bardzo niskiego napięcia, w których zastosowano zespoły prądotwórcze, podaje PN-IEC 60364–5–551:2003 i mimo tego, że została wydana ponad dwadzieścia lat temu nadal obowiązuje. Nie zmieniły tego również dodatkowe aktualizacje.
- Data: 02.11.2022
PN-HD 60364-6 Sprawdzanie instalacji elektrycznych niskiego napięcia
Instalacje elektryczne niskiego napięcia otaczają nas na co dzień i stanowią niezbędny i bardzo istotny element budynku, w tym także budynków mieszkalnych. Instalacja niskiego napięcia to cała infrastruktura, która jest odpowiedzialna za dystrybucję energii elektrycznej do urządzeń zasilanych napięciem 230V lub 400V, będących jej odbiornikami.
- Data: 03.07.2023
Statystyczne zachowanie wyładowań zupełnych
Jeżeli prawdopodobieństwo p wystąpienia wyładowania zupełnego przy określonej procedurze probierczej zależy tylko od napięcia probierczego U, zachowanie się badanego obiektu można określić funkcją p(U), wyznaczoną przez zjawiska fizyczne związane z rozwojem wyładowania.
- Data: 17.05.2023
Walka z patodeweloperką. Jak zmiany w przepisach budowlanych wpłyną na jakość życia mieszkańców?
W ostatnich latach patodeweloperka stała się poważnym problemem w branży budowlanej. Firmy budowlane dążące do maksymalizacji zysków często obniżają standardy budowlane, co ma negatywny wpływ na jakość życia klientów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło stawić czoła tej tendencji poprzez wprowadzenie nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków.
- Data: 28.02.2024
Instalacja w domu parterowym. Jak praktycznie podejść do zagadnienia. Zobacz galerię
Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym, to jedno z lepszych zleceń, jakie może trafić się elektrykowi. Jest to ograniczona przestrzeń, wszystko można logicznie poukładać oraz przeważnie w czasie swoich prac wykonuje się je w spokoju, bez udziału innych ekip. Ale to, co można określić jako jeszcze lepsze, to dom jednorodzinny, ale w zabudowie parterowej.
- Data: 23.02.2024
Ochrona przed hałasem miejsca pracy elektryka
Obowiązkiem pracodawcy zatrudniającym elektryka do wykonywania przez niego powierzonych prac jest ochrona przed hałasem występującym w je go miejscu pracy, jak również w pomieszczeniach przez które przechodzi, aby dojść do swojego miejsca pracy. Sprawa z pozoru błaha, jednak często pomijana w obecnych czasach.
- Data: 13.02.2024