Z jakiej normy korzystać przy projektowaniu linii napowietrznych na napięcia poniżej 1 kV jeżeli norma sugerowana jest nieaktualna?
Nie ma aktualnej Polskiej Normy dla linii do 1 kV z przewodami nieizolowanymi, czyli gołymi. Wprawdzie zgodnie z art. 4 ustawy o normalizacji stosowanie norm nie jest obligatoryjne, niemniej jednak wiedza techniczna w nich zawarta jest niezbędna zarówno przy projektowaniu, jak i w trakcie realizacji robót.
- Data: 26.10.2023
W jaki sposób mierzyć temperaturę silników elektrycznych?
Podczas eksploatacji często występuje podwyższona temperatura powierzchni zewnętrznych i uzwojeń silników elektrycznych. Może to świadczyć o obniżeniu napięcia zasilania, nadmiernym obciążeniu momentem na wale silnika, złym chłodzeniu, czy częstych rozruchach silnika nieprzystosowanego do pracy przerywanej. W takim wypadku należy wiedzieć w jaki sposób kontrolować pracę silnika elektrycznego za pomocą pomiaru jego temperatury.
- Data: 23.10.2023
W jakich przypadkach nie należy stosować różnicówek?
Wyłączniki różnicowoprądowe - zwane potocznie różnicówkami - to w obecnych instalacjach bardzo istotne urządzenia. Jednak zdarzają się instalacje, w których zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych nie jest wręcz wskazane. Nie zaleca się stosowania ich w instalacjach, w których niezawodność ciągłości zasilania ma znaczenie priorytetowe.
- Data: 18.10.2023
Koncepcyjny schemat blokowy odbiornika telewizji cyfrowej
Na wstępie działu 4 omawiana norma określa, że odbiorniki telewizji cyfrowej zwykle umożliwiają odbiór sygnałów telewizji cyfrowej na wiele sposobów. Na przykład bezpośredni odbiór transmisji naziemnych za pomocą anteny lub odbiór poprzez sieć kablową w pasmach VHF/UHF i odbiór transmisji satelitarnych z wykorzystaniem zespołu zewnętrznego i tunera DBS.
- Data: 12.10.2023
Co oznaczają symbole na bezpiecznikach topikowych?
Na bezpiecznikach topikowych, oprócz nazwy producenta, znajdują się również bardzo istotne dane, które dotyczą bezpośrednio typu bezpieczna oraz jego przeznaczenia. Większość danych cyfrowych jesteśmy w stanie rozpoznać, ale czy każdy z nas wie, co oznaczają znaczniki literowe?
- Data: 03.10.2023
Budowa bezpiecznika nadprądowego typu ES i jego znaczenie w ochronie obwodów
Bezpieczniki nadprądowe typu ES, znane również jako bezpieczniki elektrodynamiczne, stanowią kluczowy element w zapewnieniu bezpieczeństwa w instalacjach elektrycznych. Zrozumienie ich budowy i działania jest niezwykle istotne w dziedzinie elektrotechniki. Przedstawiamy teraz szczegółowy opis budowy bezpiecznika nadprądowego typu ES oraz jego roli w zapobieganiu awariom i uszkodzeniom w obwodach elektrycznych.
- Data: 02.10.2023
Wymagania dla przewodów ochronnych w obwodzie elektrycznym
Przekrój każdego przewodu ochronnego wchodzącego w skład obwodu elektrycznego powinien spełniać warunki, jakie stawia przed nim specyfika jego pracy oraz potrzeba odporności na prąd zwarciowy lub przeciążenia, które mogą mieć miejsce w danym obwodzie elektrycznym.
- Data: 02.10.2023
Układy sieci. Co oznaczają litery z konkretnego typu układu
Jak wiadomo, instalacje elektryczne są zasilane przez konkretny układ sieci. Każdy typ układu ma konkretne zadanie i jest determinowany przez konkretne warunki. Ale każdy z nas - z pewnością - nie raz zastanawiał się nad tym, co oznacza konkretna litera w danym typie układu sieci.
- Data: 27.09.2023
Instalacje inteligentne. Czym są, z czego się składają oraz co obejmują?
Instalacje inteligentne to przede wszystkim zbiór urządzeń, które współpracują ze sobą i w pełni automatyzują przestrzeń mieszkaniową, czy biurową. Zautomatyzowany może zostać prawie każdy element instalacji elektrycznej: oświetlenie, kamery, system alarmowy, czujniki ruchu, systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, bramy, czy urządzenia AGD. Zarządzanie wszystkimi tymi elementami możliwe jest przez wspólny interfejs, obsługiwany przykładowo przez tablet lub telefon. Zapewnia to użytkownikowi wygodny, nieograniczony dostęp do sterowania i kontroli.
- Data: 26.09.2023
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »
Pomiary odbiorników telewizji cyfrowej
B ędąca przedmiotem niniejszego om ówienia norma IEC 62028 dotyczy standardowych warunków i metod pomiaru odbiorników telewizji cyfrowej przeznaczonych do odbioru transmisji cyfrowej telewizji programowej, a tak ż e wyznaczania parametrów u ż ytkowych urz ą dze ń. Om ówiono w niej parametry przydatne do sporz ą dzania specyfikacji i przedstawiono jednolite metody ich pomiaru, co umo żliwia por ównywanie urz ądzeń. Nie sprecyzowano natomiast wymagań dotyczących parametr ów u ż ytkowych, poniewa ż s ą one okre ś lane przez inne mi ę dzynarodowe, regionalne lub krajowe normy dotycz ą ce systemów transmisji.
- Data: 18.09.2023
Czy w instalacji PV można prowadzić razem przewody AC z przewodami DC?
Tego typu pytanie nie dotyczy jedynie tematyki związanej z instalacjami fotowoltaicznymi, ale również wszystkich innych zagadnień z dziedziny instalacji elektrycznych, w których ciągnie się przy sobie przewody nisko i wysokoprądowe. Jest to często spotykany przypadek na budowach, dlatego bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, która norma i w jaki sposób odnosi się do tego zagadnienia.
- Data: 31.07.2023
Niezawodność, plany awaryjne i odtwarzalność sztucznej inteligencji w automobilności
Niniejszy raport wskazuje, że wymogi odnoszące się do powtarzalności, niezawodności i odtwarzalności zautomatyzowanych i autonomicznych systemów jazdy należy uwzględnić w wyżej wymienionych testach certyfikacji bezpieczeństwa dla wszystkich funkcjonalności. Zarazem wskazano, że łatwiej je zapewnić w testach symulacyjnych i fizycznych na zamkniętych torach natomiast trudniejsze i bardziej wymagające jest testowanie w rzeczywistych warunkach drogowych.
- Data: 20.03.2023
Technologia zwielokrotniania kanałów telefonicznych
PN-E-04700:1998 omawia zagadnienia dotyczące urządzeń energetycznej telefonii nośnej. Przypomnijmy zatem, że cyfrowe urządzenia energetycznej telefonii nośnej służą do realizacji łączy pomiędzy stacjami elektroenergetycznymi z wykorzystaniem linii wysokiego napięcia.
- Data: 15.09.2023
Podstawy informacyjne dotyczące kanałów technologicznych i ich usytuowania w praktyce elektryka
Ciągiem kanału technologicznego zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie, elektrycy powinni nazywać odcinek ułożonych jeden za drugim i połączonych ze sobą elementów kanału technologicznego, zakopanych w ziemi lub umieszczonych w konstrukcjach drogowych obiektów inżynierskich, który jest położony między sąsiednimi studniami kablowymi lub zasobnikami kablowymi.
- Data: 13.09.2023
Czasookresy sprawdzeń instalacji elektrycznych. Jakich terminów należy pilnować
Terminy przeprowadzania badań okresowych zależą od charakteru instalacji elektrycznych oraz od warunków środowiskowych, w jakich pracują. Część tych czasookresów wynika z przepisów prawa, część jest tylko zalecana. Mimo to każdy elektryk powinien zapoznać się z tymi wytycznymi aby mieć na uwadze to, kiedy i w jaki sposób należy badać konkretne instalacje.
- Data: 11.06.2024
Jakie są podstawowe zasady właściwego wykonywania i użytkowania instalacji elektrycznych?
Głównymi wzorcami prezentującymi właściwe wykonywanie i obsługę instalacji elektrycznych są normy wydawane przez Komitet Normalizacyjny. Jednak można przedstawić kilka ogólnie przyjętych zasad, które powinny być bezwzględnie przestrzegane podczas wykonawstwa oraz korzystania z instalacji i urządzeń elektrycznych.
- Data: 09.06.2024
Jak prawidłowo ustalić odległość od linii energetycznych przy budowie domu
Rozpoczęcie budowy domu w pobliżu linii energetycznych może być atrakcyjne z powodu niższych cen działek, ale wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na przepisy dotyczące odległości od linii wysokiego napięcia. Ten artykuł pomoże ci zrozumieć kluczowe aspekty regulacji i zaplanować inwestycję zgodnie z obowiązującymi normami, tak by zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z prawem.
- Data: 20.05.2024