
Opodatkowanie gruntów leśnych, nad którymi przebiegają linie elektroenergetyczne oraz wybrane kwestie prawne. Praktyczne wyjaśnienie zagadnienia.
Dzisiejsza publikacja porusza zagadnienie związane z wybranymi aspektami opodatkowania gruntów leśnych (lasów), nad którymi przebiegają linie elektroenergetyczne. Kwestie podatkowo-prawne co do zasady stanowią okoliczności, które wymagają wyjaśnienia, szczególnie jeżeli chodzi o wskazówki praktyczne związane z codziennym funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej.
- Data: 16.09.2024

Wymagania BHP pracy dotyczące miejsc pracy elektryka usytuowanych w budynkach oraz w obiektach poddawanych remontowi lub przebudowie.
Wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące elektryków w miejscach ich pracy, które są usytuowane w budynkach, oraz w obiektach, które zostały poddane remontowi lub przebudowie stanowią zagadnienie ochronne związane ściśle z przepisami dotyczącymi planowania i zabezpieczania inwestycji. Podstawą tychże wymagań jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
- Data: 19.08.2024

Elementy przemysłowych sieci elektroenergetycznych
W zakładach przemysłowych sieci elektroenergetyczne odgrywają kluczową rolę, zapewniając nieprzerwane zasilanie dla różnych procesów produkcyjnych. W zależności od wielkości zakładu, zarówno pod względem rozległości geograficznej, jak i zapotrzebowania na moc, sieć może być wielostopniowa. Wielostopniowość oznacza zastosowanie różnych poziomów napięć oraz wielu stacji rozdzielczych na tym samym poziomie napięcia. Przykładem może być duży zakład przemysłowy, zasilany z sieci wysokiego napięcia 110 kV, który dodatkowo posiada zakładową elektrociepłownię.
- Data: 16.08.2024

Wymiana i montaż liczników prądu. Kompleksowy przewodnik po zagadnieniu
Wymiana i montaż liczników prądu to kluczowe zagadnienia zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i lokatorów. Liczniki energii elektrycznej są integralną częścią instalacji elektrycznej, umożliwiając precyzyjny pomiar zużycia prądu. Ich prawidłowe działanie ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków za energię elektryczną. W trakcie użytkowania może zajść potrzeba wymiany liczników na nowe. Ważne jest, aby instalacją zajmowały się osoby upoważnione przez dystrybutora energii elektrycznej.
- Data: 08.07.2024

Jakie wymagania musi spełniać instalacja elektryczna?
Najważniejsze wymagania, jakie musi spełnić instalacja elektryczna, czy to w budynkach mieszkalnych czy też użytku publicznego, wynikają z ustawy Prawo budowlane oraz rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Rozszerzają i uszczegóławiają te wymagania normy z serii PN-HD 60364 Instalacje elektryczne niskiego napięcia.
- Data: 03.07.2024

Akty prawne, które musi znać każdy elektryk
Istnieje wiele aktów prawnych, które regulują praktycznie wszystkie dziedziny związane z budownictwem. Nie inaczej jest również z branżą elektryczną, czy energetyczną. Dlatego też bardzo ważne jest aby wiedzieć, które zapisy prawa dotyczą nas bezpośrednią, przed którymi przepisami prawa odpowiadamy oraz, które z nich w razie potrzeby mają nam służyć pomocą.
- Data: 02.07.2024

W jaki sposób prowadzić instalację elektryczną w towarzystwie instalacji gazowej?
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75 z 2002 r. poz. 690 z późn. zm.) nakazuje prowadzić instalację elektryczną i rozmieszczać urządzenia elektryczne w budynku tak, aby zapewnić bezkolizyjność z innymi instalacjami.
- Data: 01.07.2024

Termomodernizacja starego domu jednorodzinnego. Co trzeba wiedzieć i czy to się opłaca?
W dobie transformacji energetycznej naszego kraju każdy z nas zastanawia się nad poprawą stanu własnego portfela, ale również nad tym, w jaki sposób nadążyć nad zmianami, które nas otaczają i bezpośrednio dotykają.
- Data: 30.06.2024

Te zagadnienia musi znać każdy elektryk
Prawo Budowlane to zbiór zagadnień, które w sposób pośredni lub bezpośredni określają właściwość wykonania prac elektrycznych. Specyfika tego prawa związana jest z jego częstym aktualizowaniem, dlatego też wręcz konieczne jest aby być na bieżąco z konkretnymi punktami tychże przepisów.
- Data: 28.06.2024

Czy deweloper może oddać nowo wybudowane domy bez prądu?
Dzisiejsza publikacja będzie miała charakter praktycznych wyjaśnień związanych z zagadnieniem, które dość często występuje w przestrzeni szeroko rozumianych aspektów prawa budowlanego i prawa energetycznego. Chodzi o odpowiedź na pytanie – czy deweloper może oddać nowo wybudowane domy bez prądu?
- Data: 21.06.2024
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »

Działania związane z infrastrukturą telekomunikacyjną
Dnia 10.11.2024 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Celem tejże ustawy są działania związane z infrastrukturą telekomunikacyjną, z których mogą skorzystać między innymi elektrycy.
- Data: 07.11.2024

Publiczna infrastruktura techniczna
Publiczna infrastruktura techniczna to infrastruktura techniczna w przestrzeni publicznej, będąca własnością, albo też będąca w zarządzie tak zwanych jednostek samorządu terytorialnego, czy też jednostki organizacyjnej jednostki samorządu terytorialnego, czy też państwowej osoby prawnej.
- Data: 24.10.2024

Wewnątrzbudynkowa infrastruktura techniczna
Zgodnie z art. 2 ust 1 pkt 13 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, wewnątrzbudynkową infrastrukturą techniczną nazywamy infrastrukturę techniczną znajdującą się pomiędzy punktem styku, a zakończeniem sieci, jak również odcinek kanalizacji kablowej znajdujący się pomiędzy złączem rozgałęźnym poza budynkiem, a punktem styku i to w przypadku, kiedy punkt styku znajduje się w budynku.
- Data: 22.10.2024

Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 2
Opublikowany w maju 2022 roku raport bada głównie cyfrowe rozwiązania w zakresie elastyczności, które wykorzystują istniejącą infrastrukturę, natomiast nie obejmuje specjalnie zaprojektowanych, niecyfrowych rozwiązań zapewniających elastyczność, takich jak baterie na skalę przemysłową i elektrownie gazowe.
- Data: 19.01.2024

Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 1
Niniejszy raport, opracowany i napisany przez szereg instytucji i autorów we w spółpracy w ramach Centrum Ekspertyz ds. Transformacji Energetycznej (EnTEC) pod auspicjami Unii Europejskiej skupia się na tematach związanych z transformacją energetyczną i na potencjalnych rozwiązaniach umożliwiających stworzenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, który będzie przede wszystkim – i w możliwie największym stopniu - cyfrowy.
- Data: 17.01.2024

Rodzaje algorytmów sterowania stosowanych w przemiennikach częstotliwości
Przemienniki częstotliwości służą do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych, z którymi razem tworzą układy napędowe. W zależności od aplikacji wybiera się różne algorytmy sterowania: skalarne lub wektorowe.
- Data: 11.01.2024

Czy instalacja oświetlenia ewakuacyjnego stanowiąca urządzenie przeciwpożarowe, podlega przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym?
W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 września 2023 r., sygn. akt: II OSK 3054/20, podniesiona została kwestia tego czy doroczny przegląd techniczny instalacji obejmuje także pomiary natężenia awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego. Było to główne zagadnienie sporne, które wymagało oceny składu orzekającego.
- Data: 29.10.2024

Szybkie wiercenie w żelbetonie? Co potrafi wiertło Bosch SDS MAX-8X
Wiercenie i wykonywanie przewiertów to podstawa pracy każdego elektromontera. Dobór odpowiedniego osprzętu stanowi podstawę dobrze i szybko wykonanej pracy. Rozumiemy przez to tempo i przede wszystkim komfort pracy, ponieważ jak głosi słynne porzekadło: „pracuj mądrze a nie ciężko”.
- Data: 16.10.2024