Czym jest służebność przesyłu w odniesieniu do sieci elektroenergetycznych – wprowadzenie do zagadnienia. Odniesienia do ważnych postanowień Sądu Najwyższego.
Tytułem wstępu należy wyjaśnić czym jest służebność przesyłu na gruncie przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610) – zw. dalej: „k.c.”. Zgodnie bowiem z art. 3051 k.c. – nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 k.c., prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (jest to wówczas służebność przesyłu).
- Data: 06.02.2024
Ogrzewanie i wentylacja w miejscu pracy elektryka. Temat ważny zwłaszcza w zimie
W pomieszczeniach pracy elektryka pracodawca powinien zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej przez niego pracy (stosowanie metody pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 ○C (287 K), chyba że ze względu na dostępną technologię można ją wykonywać bez strat energetycznych i cieplnych. W pomieszczeniu pracy elektryka, w których wykonuje on lekką pracę fizyczną, i w pomieszczeniu biurowym temperatura nie może być niższa niż 18 ○C (291 K).
- Data: 01.02.2024
Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 2
Opublikowany w maju 2022 roku raport bada głównie cyfrowe rozwiązania w zakresie elastyczności, które wykorzystują istniejącą infrastrukturę, natomiast nie obejmuje specjalnie zaprojektowanych, niecyfrowych rozwiązań zapewniających elastyczność, takich jak baterie na skalę przemysłową i elektrownie gazowe.
- Data: 19.01.2024
Inteligentne sieci energetyczne - smart grids. Część 1
Niniejszy raport, opracowany i napisany przez szereg instytucji i autorów we w spółpracy w ramach Centrum Ekspertyz ds. Transformacji Energetycznej (EnTEC) pod auspicjami Unii Europejskiej skupia się na tematach związanych z transformacją energetyczną i na potencjalnych rozwiązaniach umożliwiających stworzenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, który będzie przede wszystkim – i w możliwie największym stopniu - cyfrowy.
- Data: 17.01.2024
Metoda pomiaru bitowej stopy błędu (BER)
Opisana w podrozdziale 7.4 IEC 62028 omawiane normy metoda dotyczy pomiaru bitowej stopy błędu (BER) w odniesieniu do sygnałów w.cz. z modulacją cyfrową PSK, QAM, OFDM lub VSB. Norma stwierdza, że bitowa stopa błędu BER jest głównym parametrem opisującym jakość źródła sygnału w.cz. i powinna być odnoszona do stosunku fali nośnej do szumu na wejściu odbiornika. Bitowa stopa błędu jest definiowana jako stosunek liczby błędnych bitów do całkowitej liczby transmitowanych bitów.
- Data: 12.01.2024
Rodzaje algorytmów sterowania stosowanych w przemiennikach częstotliwości
Przemienniki częstotliwości służą do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych, z którymi razem tworzą układy napędowe. W zależności od aplikacji wybiera się różne algorytmy sterowania: skalarne lub wektorowe.
- Data: 11.01.2024
Pas technologiczny - czym jest i jak praktycznie odnieść się do zagadnienia
Tytułem wstępu należy wyjaśnić czym właściwie jest pas technologiczny, który często potocznie nazywany jest strefą ochronną, pasem ochronnym etc. W celach stricte porządkowych wyjaśniamy, że poniższa problematyka będzie analizowana w odniesieniu do zagadnień związanych z szeroko rozumianym prawem w odniesieniu do kwestii energetycznych.
- Data: 05.01.2024
Zasady eksploatacji instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych według prawa
Zgodnie z § 52 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (t. j. Dz. U. Nr 74, poz. 836), instalacje elektryczne w domach jednorodzinnych powinny w okresie ich użytkowania zapewniać wszystkim możliwość do bezpiecznego korzystania z odbiorników energii elektrycznej, które są zgodne z ich przeznaczeniem oraz warunkami , które zostały założone w projekcie instalacji.
- Data: 03.01.2024
Przyłącze, sieć, instalacja – czym są? Które przepisy regulują przedmiotowe pojęcia?
Często spotykamy się z problemem poprawnego wyjaśnienia powszechnie występujących w życiu codziennym terminów (definicji). Przyłącze, sieć i instalacja właśnie do takich definicji z całą pewnością należą. W dalszej części publikacji skupimy się na precyzyjnym wyjaśnieniu tych terminów przez pryzmat obowiązujących przepisów prawa.
- Data: 29.12.2023
Dokumentacja projektowa instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym
Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego, oraz na podstawie przepisów prawa budowlanego dokumentacja projektowa, dokumentacja podwykonawcza, czy też książka obiektu budowlanego stanowią istotne zagadnienia dla wszystkich użytkowników domu jednorodzinnego.
- Data: 18.12.2023
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »
Elementy kanałów technologicznych oraz instalacje z nimi związane
Kanały technologiczne budować należy i przebudowywać mając na względzie warunki określone w przepisach techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Zatem każdy elektryk budowlany wiedzieć powinien , że jednym z podstawowych aktów prawnych w tym zakresie jest Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z 26 05 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie , oraz ustawa o drogach publicznych.
- Data: 11.12.2023
Kanały technologiczne przepustowe - KTp
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji z 26 05 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1039) kanały technologiczne przepustowe elektrycy powinni oznaczać symbolem KTp
- Data: 06.12.2023
Kanały technologiczne uliczne - KTu
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji z 26 05 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie, kanały technologiczne uliczne należy identyfikować symbolem Ktu, co stanowić powinno standard w praktyce elektryków.
- Data: 04.12.2023
Rodzaje algorytmów sterowania stosowanych w przemiennikach częstotliwości
Przemienniki częstotliwości służą do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych, z którymi razem tworzą układy napędowe. W zależności od aplikacji wybiera się różne algorytmy sterowania: skalarne lub wektorowe.
- Data: 11.01.2024
Montaż kondensatora służącego kompensacji mocy biernej transformatora
Odpowiednio dobrany kondensator służący kompensacji mocy biernej transformatora jest montowany po jego stronie wtórnej. Kondensator podłączany jest zwykle bezpośrednio do wyprowadzeń transformatora lub do szyn głównych rozdzielnicy niskiego napięcia, jeszcze przed jej wyłącznikiem czy też rozłącznikiem. Po drodze nie są stosowane żadne dodatkowe zabezpieczenia.
- Data: 07.11.2023
W jaki sposób prowadzić instalację elektryczną w towarzystwie instalacji gazowej?
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75 z 2002 r. poz. 690 z późn. zm.) nakazuje prowadzić instalację elektryczną i rozmieszczać urządzenia elektryczne w budynku tak, aby zapewnić bezkolizyjność z innymi instalacjami.
- Data: 01.07.2024
Termomodernizacja starego domu jednorodzinnego. Co trzeba wiedzieć i czy to się opłaca?
W dobie transformacji energetycznej naszego kraju każdy z nas zastanawia się nad poprawą stanu własnego portfela, ale również nad tym, w jaki sposób nadążyć nad zmianami, które nas otaczają i bezpośrednio dotykają.
- Data: 30.06.2024
Te zagadnienia musi znać każdy elektryk
Prawo Budowlane to zbiór zagadnień, które w sposób pośredni lub bezpośredni określają właściwość wykonania prac elektrycznych. Specyfika tego prawa związana jest z jego częstym aktualizowaniem, dlatego też wręcz konieczne jest aby być na bieżąco z konkretnymi punktami tychże przepisów.
- Data: 28.06.2024