Elementy kanałów technologicznych oraz instalacje z nimi związane
Kanały technologiczne budować należy i przebudowywać mając na względzie warunki określone w przepisach techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Zatem każdy elektryk budowlany wiedzieć powinien , że jednym z podstawowych aktów prawnych w tym zakresie jest Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z 26 05 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie , oraz ustawa o drogach publicznych.
- Data: 11.12.2023
Kanały technologiczne przepustowe - KTp
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji z 26 05 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1039) kanały technologiczne przepustowe elektrycy powinni oznaczać symbolem KTp
- Data: 06.12.2023
Kanały technologiczne uliczne - KTu
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji z 26 05 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie, kanały technologiczne uliczne należy identyfikować symbolem Ktu, co stanowić powinno standard w praktyce elektryków.
- Data: 04.12.2023
Zasilanie energią elektryczną
Zgodnie z § 180 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, instalacje i urządzenia elektryczne, przy zachowaniu przepisów powinny zapewniać wszystkie niezbędne wymagania stawiane powyższym podmiotom.
- Data: 30.11.2023
Prowadzenie przewodów elektrycznych na podstawie przepisów prawa
Zgodnie z § 187 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przewody i kable elektryczne elektrycy powinni prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku. Dopuszcza się prowadzenie przewodów elektrycznych wtynkowych, pod warunkiem pokrycia ich warstwą tynku o grubości co najmniej 5 mm.
- Data: 22.11.2023
Montaż kondensatora służącego kompensacji mocy biernej transformatora
Odpowiednio dobrany kondensator służący kompensacji mocy biernej transformatora jest montowany po jego stronie wtórnej. Kondensator podłączany jest zwykle bezpośrednio do wyprowadzeń transformatora lub do szyn głównych rozdzielnicy niskiego napięcia, jeszcze przed jej wyłącznikiem czy też rozłącznikiem. Po drodze nie są stosowane żadne dodatkowe zabezpieczenia.
- Data: 07.11.2023
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »
Koncepcyjny schemat blokowy odbiornika telewizji cyfrowej
Na wstępie działu 4 omawiana norma określa, że odbiorniki telewizji cyfrowej zwykle umożliwiają odbiór sygnałów telewizji cyfrowej na wiele sposobów. Na przykład bezpośredni odbiór transmisji naziemnych za pomocą anteny lub odbiór poprzez sieć kablową w pasmach VHF/UHF i odbiór transmisji satelitarnych z wykorzystaniem zespołu zewnętrznego i tunera DBS.
- Data: 12.10.2023
Jak wygląda sprawdzanie i konserwacja systemów alarmowych?
W jaki sposób sprawdzać i konserwować systemy alarmowe? To pytanie często pojawia się w przypadku posiadania już instalacji alarmowej. W mniejszym stopniu dotyczy to instalacji nowych. Jednak należy mieć na uwadze, że każda instalacja powinna być poddawana regularnemu sprawdzeniu i nie inaczej jest w przypadku instalacji alarmowej.
- Data: 19.09.2023
Z jakiej normy korzystać przy projektowaniu linii napowietrznych na napięcia poniżej 1 kV jeżeli norma sugerowana jest nieaktualna?
Nie ma aktualnej Polskiej Normy dla linii do 1 kV z przewodami nieizolowanymi, czyli gołymi. Wprawdzie zgodnie z art. 4 ustawy o normalizacji stosowanie norm nie jest obligatoryjne, niemniej jednak wiedza techniczna w nich zawarta jest niezbędna zarówno przy projektowaniu, jak i w trakcie realizacji robót.
- Data: 26.10.2023
W jaki sposób mierzyć temperaturę silników elektrycznych?
Podczas eksploatacji często występuje podwyższona temperatura powierzchni zewnętrznych i uzwojeń silników elektrycznych. Może to świadczyć o obniżeniu napięcia zasilania, nadmiernym obciążeniu momentem na wale silnika, złym chłodzeniu, czy częstych rozruchach silnika nieprzystosowanego do pracy przerywanej. W takim wypadku należy wiedzieć w jaki sposób kontrolować pracę silnika elektrycznego za pomocą pomiaru jego temperatury.
- Data: 23.10.2023
Układy sieci. Co oznaczają litery z konkretnego typu układu
Jak wiadomo, instalacje elektryczne są zasilane przez konkretny układ sieci. Każdy typ układu ma konkretne zadanie i jest determinowany przez konkretne warunki. Ale każdy z nas - z pewnością - nie raz zastanawiał się nad tym, co oznacza konkretna litera w danym typie układu sieci.
- Data: 27.09.2023
Czy deweloper może oddać nowo wybudowane domy bez prądu?
Dzisiejsza publikacja będzie miała charakter praktycznych wyjaśnień związanych z zagadnieniem, które dość często występuje w przestrzeni szeroko rozumianych aspektów prawa budowlanego i prawa energetycznego. Chodzi o odpowiedź na pytanie – czy deweloper może oddać nowo wybudowane domy bez prądu?
- Data: 21.06.2024
Problematyczne słupy energetyczny. Co możemy zrobić, gdy na naszej działce lub na działce, której zakupem jesteśmy zainteresowani, znajdują się słupy energetyczne?
W dzisiejszej publikacji poruszymy temat związany z problematycznymi słupami energetycznymi z punktu widzenia praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne w życiu codziennym zarówno inwestora prywatnego oraz inwestora instytucjonalnego (dużego podmiotu działającego na rynku inwestycji budowlanych).
- Data: 20.06.2024
Co powinna zawierać dokumentacja modernizacji instalacji elektrycznej w budynku?
Tytułowe pytanie towarzyszy elektrykom praktycznie za każdym razem, kiedy są proszeni o wykonanie remontu instalacji elektrycznej w danej inwestycji. Poniższa odpowiedź z pewnością pomoże we właściwym przygotowaniu się do rozmów z potencjalnym inwestorem.
- Data: 18.06.2024