Jak wygląda sprawdzanie i konserwacja systemów alarmowych?
W jaki sposób sprawdzać i konserwować systemy alarmowe? To pytanie często pojawia się w przypadku posiadania już instalacji alarmowej. W mniejszym stopniu dotyczy to instalacji nowych. Jednak należy mieć na uwadze, że każda instalacja powinna być poddawana regularnemu sprawdzeniu i nie inaczej jest w przypadku instalacji alarmowej.
- Data: 19.09.2023
Technologia zwielokrotniania kanałów telefonicznych
PN-E-04700:1998 omawia zagadnienia dotyczące urządzeń energetycznej telefonii nośnej. Przypomnijmy zatem, że cyfrowe urządzenia energetycznej telefonii nośnej służą do realizacji łączy pomiędzy stacjami elektroenergetycznymi z wykorzystaniem linii wysokiego napięcia.
- Data: 15.09.2023
Podstawy informacyjne dotyczące kanałów technologicznych i ich usytuowania w praktyce elektryka
Ciągiem kanału technologicznego zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać kanały technologiczne i ich usytuowanie, elektrycy powinni nazywać odcinek ułożonych jeden za drugim i połączonych ze sobą elementów kanału technologicznego, zakopanych w ziemi lub umieszczonych w konstrukcjach drogowych obiektów inżynierskich, który jest położony między sąsiednimi studniami kablowymi lub zasobnikami kablowymi.
- Data: 13.09.2023
Czym jest światło przeszkadzające? Czy da się go uniknąć?
Światłem przeszkadzającym lub zanieczyszczającym środowisko nazywa się światło sztuczne, emitowane przez jego źródła poza obszar przeznaczenia, co może być szkodliwe dla użytkowników danych pomieszczeń i konkretnych źródeł światła.
- Data: 16.08.2023
W jaki sposób odpowiednio dobierać oprawy oświetleniowe?
W przygotowaniu oświetlenia danego pomieszczenia nie wystarczy jedynie doprowadzić dany przewodów oraz założyć planowane źródło światła. Dodatkowo należy się również zastanowić nad tym, czy wybrana przeze mnie lampa (oprawa oświetleniowa) będzie spełniać wszystkie wymagania, zależne od warunków panujących w tymże pomieszczeniu.
- Data: 07.08.2023
Maty, przewody, taśmy, folie. Co wiemy o elementach elektrycznych grzejnych?
Przewody grzejne (grzewcze) nie stanowią jedynej formy podgrzewania elementów wrażliwych w budownictwie, takich jak instalacje wod-kan., spusty dachowe, podjazdy, czy elementy wewnętrzne mieszkań i domów. To również ogromny wybór mat czy nawet folii grzewczych. Praktycznie każdy z tych elementów posiada swoje odpowiednie zastosowanie.
- Data: 18.07.2023
Układy solarne w budynkach jednorodzinnych. Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kolektorach słonecznych
Układy solarne coraz częściej są wykorzystywane do ogrzewania wody i/lub pomieszczeń. W naszym klimacie powinny jednak być wspomagane odpowiednio dobranym kotłem grzewczym. W takim układzie stanowią bardzo dobre rozwiązanie do wspomagania domu w odnawialne źródła energii.
- Data: 06.07.2023
Jakie wymagania oświetleniowe występują w konkretnych pomieszczeniach i budynkach?
Każde pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, tak samo jak ciągi komunikacyjne w blokach itp. mają swoje konkretne wymagania dotyczące oświetlenia. W każdym z nich musi być zachowana odpowiednia ilość lumenów, promień badania światła oraz rodzaj montowanej oprawy oświetleniowej. W artykule dokładnie opisujemy jak powinno to być wykonane we właściwy sposób.
- Data: 25.05.2023
Statystyczne zachowanie wyładowań zupełnych
Jeżeli prawdopodobieństwo p wystąpienia wyładowania zupełnego przy określonej procedurze probierczej zależy tylko od napięcia probierczego U, zachowanie się badanego obiektu można określić funkcją p(U), wyznaczoną przez zjawiska fizyczne związane z rozwojem wyładowania.
- Data: 17.05.2023
Serce każdej instalacji elektrycznej. Warto sięgać po produkty mniej popularnych firm?
Tablica mieszkaniowa to praktycznie najważniejszy punkt całej instalacji elektrycznej w domu, mieszkaniu, lokalu usługowym itd. To skupisko wszystkich obwodów elektrycznych, zabezpieczeń, sterowań i elementów dodatkowych, które ułatwiają nam codzienne życie. Decydując się na zakup takiej rozdzielni często zadajemy sobie pytanie, czy sięgnąć po zaufaną markę, czy może jednak wypróbować coś mniej popularnego?
- Data: 12.05.2023
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »
Projektor multimedialny. Popularne urządzenie ze skomplikowaną instalacją?
Już od wielu lat projektory multimedialne nie są domeną jedynie sal wykładowych. Coraz częściej wykorzystywane są w restauracjach, pubach, a także w domach prywatnych i mieszkaniach, jako uatrakcyjnienie imprez lub codziennego życia. Jednak nie zawsze jest oczywiste jak powinna wyglądać instalacja elektryczna do prawidłowego funkcjonowania projektora.
- Data: 03.02.2023
Instalacje RTV. Jak prawidłowo wykonać i podłączyć instalacje
W obecnym budownictwie instalacje RTV to nic nowego. Wykonuje się ją praktycznie w każdym bloku, domu jednorodzinnym oraz we wszelakich lokalach usługowych. Jednak pomimo swojej popularności nadal może stanowić zagadkę, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie wyobrazić sobie prawidłową kolejność oprzewodowania wraz z towarzyszącym osprzętem (rozgałęźniki, wzmacniacze, multiswitche).
- Data: 05.01.2023
Przerwy w dostawie energii elektrycznej? Każda minuta to strata wielu tysięcy złotych
Regularna konserwacja produktów oraz zasobów w zakładzie jest kluczowa dla zapewnienia ich trwałości, sprawności i bezpieczeństwa użytkowania. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do awarii, co z kolei przekłada się na kosztowne naprawy i przestoje produkcji.
- Data: 27.07.2023
Zasilacze UPS. Rodzaje, sposoby wykorzystania, zasady działania
W obecnych rozwiązaniach technicznych i instalacyjnych, wykorzystanie zasilaczy UPS nie jest niczym nadzwyczajnym. Rodzaje, możliwości oraz sposoby instalacji UPS-ów sprawiają, że są w wielu newralgicznych miejscach wręcz nieodzowne. Dlatego bardzo istotne jest aby zapoznać się z tego typu zasilaczami, ponieważ nawet w zwyczajnym budownictwie mieszkaniowym może zajść potrzeba ochrony instalacji poprzez rezerwowe źródła zasilania.
- Data: 24.07.2023
PN-HD 60364-6 Parametry, narzędzia pomiarowe i czynniki zewnętrzne
W poprzednim artykule przedstawione zostały procedury sprawdzenia odbiorczego i sprawdzenia okresowego instalacji elektrycznych niskiego napięcia. Wyszczególnione zostały rodzaje prób, jakie należy przeprowadzić, a także ich sugerowana częstotliwość, czy wyniki. Obecny artykuł ma za zadanie przybliżyć, jak dokładnie przeprowadza się dane próby oraz jakie wykorzystać do tego parametry, narzędzia pomiarowe, czy czynniki zewnętrzne.
- Data: 17.07.2023
Czym jest jakość energii elektrycznej i w jaki sposób możemy ją sprawdzić?
Jakość energii elektrycznej bywa często traktowana przez pomiarowców jak wiedza tajemna dostępna dla nielicznych, co oczywiście nie jest prawdą. W artykule przedstawiono podstawowe informacje dotyczące parametrów charakteryzujących w sposób dogłębny jakość energii elektrycznej. Omówiono także zapisy normatywne dla wybranych parametrów, wskazując, jakie obostrzenia mają być spełnione, aby mówić, że sieć zasilająca nie ma problemów z jakością energii elektrycznej.
- Data: 15.05.2024
Jakie obiekty budowlane nie potrzebują świadectwa charakterystyki energetycznej?
W dzisiejszej publikacji skupimy się na zagadnieniu związanym z praktycznym wyjaśnieniem kwestii związanej z określeniem, kiedy nie potrzebujemy przedkładać świadectwa charakterystyki energetycznej. Wyjaśnimy w stosunku do których obiektów budowlanych ten dokument nie jest potrzebny i organ nie może żądać jego przedłożenia.
- Data: 14.05.2024
10 kluczowych zmian w prawie budowlanym w 2024 roku, które koniecznie trzeba poznać
W 2024 roku w Polsce wejdą w życie ważne nowelizacje przepisów prawa budowlanego, które będą miały istotny wpływ na branżę budowlaną oraz prawną. W obliczu dynamicznie zmieniających się realiów urbanistycznych i społecznych, 1 kwietnia 2024 roku stanowi kluczową datę dla wszystkich zainteresowanych tematyką budownictwa, w tym również dla elektryków i elektromonterów.
- Data: 29.02.2024