Specyfikacja Techniczna CLC/TS. Weryfikacja techniczna poszczególnych elementów
Na wstępie załącznika H omawianej specyfikacji, znalazło się generalne zalecenie przeprowadzenia weryfikacji technicznej, aby potwierdzić, że spełnione są wymagania zawarte we wstępnym projekcie systemu oraz aby określić dokładną lokalizację każdego elementu systemu i poprowadzenia przewodów połączeń wewnętrznych, w przypadku gdy użyte są połączenia wewnętrzne przewodowe. Ponadto zaleca się, aby weryfikacja techniczna także wskazywała wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na niezawodną pracę I&HAS. Przykłady tych czynników opisane są zaś poniżej.
- Data: 18.05.2022
Telewizja satelitarna. Alternatywa dla tv naziemnej
W poprzednim artykule omówiona została instalacja telewizji kablowej. Na ten moment jednak naziemny odbiór telewizji jest często zastępowany przez telewizję satelitarną. Przy użyciu jednego nadajnika można przesyłać sygnał na bardzo duży obszar, co pozwala również na dotarcie sygnału w takie miejsca, gdzie nie ma możliwości budowy nadajników naziemnych. Odbiór sygnału z nadajnika telewizji satelitarnej następuje poprzez anteny z konwerterem i odbiornik satelitarny, który połączony jest z telewizorem.
- Data: 11.05.2022
Czynniki wpływające na I&HAS występujące w obszarze miejsca chronionego
W Załączniku D (CLC/TS 50131-7:2010S) niniejszej specyfikacji technicznej wskazano, że istnieje wiele czynników występujących wewnątrz miejsca chronionego, które mogą mieć wpływ na pracę I&HAS. Czynniki te zaleca się wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju urządzeń, w szczególności czujek, uwzględniając ich rozmieszczenie i regulację. Ponadto zakłada się, że użytkownik ma możliwość zarządzania czynnikami występującymi w obszarze miejsca chronionego i zaleca się, aby zadbał o wyeliminowanie niekorzystnego wpływu tych czynników na pracę poszczególnych urządzeń lub całego I&HAS. Przykłady takich czynników, które mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę I&HAS są następujące.
- Data: 06.05.2022
Jak prawidłowo wykonać instalację TV?
Rozwój technologii telewizyjnej i telekomunikacyjnej sprawia, że obecnie mamy możliwość korzystania z trzech rodzajów instalacji: naziemnej, kablowej oraz satelitarnej. Obowiązujące przepisy prawa budowlanego zakładają konieczność projektowania instalacji telewizyjnych tylko w przypadku budynków wielorodzinnych. Zapisy prawne znajdują się w rozporządzeniu Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki morskiej z dnia 6 listopada 2012 roku.
- Data: 27.04.2022
Zabezpieczanie przewodów ppoż w strefach zagrożenia
W poprzednich artykułach zostały omówione już istniejące przepisy dotyczące instalacji przeciwpożarowych oraz ich przykładowe rodzaje i sposób użytkowania, a także przybliżone zostało działanie przeciwpożarowego wyłącznika prądu. Stosowanie wszystkich istniejących przepisów ma za zadanie zapewnienie dostarczenia energii elektrycznej o odpowiednich parametrach do odbiorników, ochronę przed porażeniami, przepięciami, pożarem, czy wybuchem oraz prawidłowe działanie instalacji i urządzeń zasilających urządzenia przeciwpożarowe, oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne. Takie instalacje nie mogłyby istnieć i poprawnie funkcjonować bez kabli wraz z systemami nośnymi. Ich zadaniem jest dostarczenie energii do źródeł zasilania urządzeń przeciwpożarowych. Bardzo istotne jest więc bezpieczeństwo takich kabli, szczególnie w strefach zagrożonych pożarem.
- Data: 26.04.2022
Obwody pomiarowe
Norma PN-EN IEC 61010-2-030 Wymagania bezpieczeństwa dotyczące elektrycznych przyrządów pomiarowych, automatyki i urządzeń laboratoryjnych m a status Polskiej Normy. Ta część standardu IEC 61010 określa wymagania bezpieczeństwa dla sprzętu posiadającego obwody testujące lub pomiarowe, które są podłączone w celach testowych lub pomiarowych do urządzeń lub obwodów poza samym sprzętem pomiarowym. Należą do nich obwody pomiarowe, które są częścią elektrycznego sprzętu testowego i pomiarowego, sprzętu laboratoryjnego lub sprzętu do kontroli procesu. Istnienie tych obwodów w sprzęcie wymaga dodatkowych środków ochronnych pomiędzy obwodem, a operatorem.
- Data: 22.04.2022
Konserwacja i naprawa I&HAS
W dziale 13 omawianej normy, wedle intencji autorów specyfikacji technicznej opisano jak konserwować i naprawiać I&HAS, aby zapewnić utrzymanie poziomu jego funkcjonalności zamierzonego na etapie projektowania. Czytamy na wstępie, że klient jest odpowiedzialny za zapewnienie właściwej konserwacji (a zatem w szczególności przeglądów i serwisowania) oraz, gdy zajdzie taka potrzeba, naprawy I&HAS. Zaleca się zawarcie umowy między klientem, a właściwą organizacją, w sprawie konserwacji i napraw I&HAS.
- Data: 21.04.2022
Instalacje wytwórcze. Przyłączenie i rozpoczęcie wytwarzania energii elektrycznej
Rozdział 4.10 rozpoczyna omawianej normy od stwierdzenia, że przyłączenie i rozpoczęcie wytwarzania energii elektrycznej jest możliwe tylko wtedy, gdy napięcie i częstotliwość mieszczą się w dozwolonych zakresach napięcia i częstotliwości przez co najmniej określony czas obserwacji. Uchylenie tych warunków nie powinno być możliwe. W tych zakresach częstotliwości i napięcia, instalacja wytwórcza powinna być zdolna do przyłączenia i rozpoczęcia wytwarzania energii elektrycznej.
- Data: 15.04.2022
Instalowanie systemu alarmowego
W intencji autorów specyfikacji technicznej w dziale 9 podane są wskazówki dotyczące zagadnień, które pojawiają się w trakcie instalowania I&HAS. Założeniem tego rozdziału jest zapewnienie, że I&HAS jest poprawnie zainstalowany, jak to zostało określone na etapie projektowania. W rozdziale zaleca się, aby system był zainstalowany i skonfigurowany zgodnie ze wstępnym projektem systemu. Zaleca się także pisemne uzgodnienie z klientem wszelkich różnic z wstępnym projektem systemu.
- Data: 12.04.2022
Niededykowane połączenia wewnętrzne przewodowe sygnalizacji alarmowych
W podpunkcie 7.3.3.2 wskazano, że przy wyborze niededykowanych połączeń wewnętrznych przewodowych, oprócz wymagań zawartych powyżej w punkcie 7.3.3.1, zaleca się rozważenie wpływu, jaki inne systemy używające wspólnych połączeń wewnętrznych mogą mieć na pracę I&HAS. Może to mieć szczególne znaczenie w przypadku gdy w tym innym systemie wystąpiłoby uszkodzenie.
- Data: 07.04.2022
- « pierwsza
- «
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- »
- ostatnia »
Specyfikacja Techniczna CLC/TS. Weryfikacja techniczna poszczególnych elementów
Na wstępie załącznika H omawianej specyfikacji, znalazło się generalne zalecenie przeprowadzenia weryfikacji technicznej, aby potwierdzić, że spełnione są wymagania zawarte we wstępnym projekcie systemu oraz aby określić dokładną lokalizację każdego elementu systemu i poprowadzenia przewodów połączeń wewnętrznych, w przypadku gdy użyte są połączenia wewnętrzne przewodowe. Ponadto zaleca się, aby weryfikacja techniczna także wskazywała wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na niezawodną pracę I&HAS. Przykłady tych czynników opisane są zaś poniżej.
- Data: 18.05.2022
Wymagania dotyczące prądu zwarciowego w instalacjach wytwórczych
Na wstępie punktu 4.7.4 niniejsza norma stwierdza, że w poniższych podpunktach opisano wymagany udział prądu zwarciowego w instalacjach wytwórczych, z uwzględnieniem technologii połączeń jednostek wytwórczych. Jednostki wytwórcze sklasyfikowane jako jednostki typu B, zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM KOMISJI 2016/631, powinny być zgodne z wymaganiami podanymi w punktach 4.7.4.2 i 4.7.4.3.
- Data: 03.03.2022
Wymagania dla instalacji wytwórczych przeznaczonych do równoległego przyłączania do publicznych sieci dystrybucyjnych
Instalacje wytwórcze przeznaczone do równoległego przyłączania do publicznych sieci dystrybucyjnych powinny spełniać wymagania kompatybilności elektromagnetycznej zgodnie z dyrektywą kompatybilności elektromagnetycznej EMC 2014/30/UE lub 2014/53/UE. W odpowiedni sposób powinno być także zapewnione zabezpieczenie przyłącza. Zastosowane powinny zostać środki zapewniające automatyczne przełączanie, które pozwolą na odłączenie instalacji wytwórczej od sieci dystrybucyjnej jeżeli nastąpi utrata zasilania, czy odchylenia napięcia lub częstotliwości na zaciskach zasilających.
- Data: 13.12.2021
PN-EN 50549-1 Wymagania dotyczące instalacji wytwórczych
Na wstępie autorzy normy wskazują, że w niniejszym rozdziale określono wymagania dotyczące instalacji wytwórczych, które mają pracować równolegle z siecią dystrybucyjną. Tam gdzie nastawy lub zakres konfigurowalności są zapewnione i zgodne z ramami prawnymi, OSD może dostarczyć konfiguracje i nastawy. Tam gdzie OSD nie zapewnia żadnych nastaw, powinny być zastosowane określone nastawy domyślne; jeżeli nie podano żadnych nastaw domyślnych, wytwórca powinien zaproponować nastawy i poinformować OSD.
- Data: 09.12.2021
Co oznaczają symbole na bezpiecznikach topikowych?
Na bezpiecznikach topikowych, oprócz nazwy producenta, znajdują się również bardzo istotne dane, które dotyczą bezpośrednio typu bezpieczna oraz jego przeznaczenia. Większość danych cyfrowych jesteśmy w stanie rozpoznać, ale czy każdy z nas wie, co oznaczają znaczniki literowe?
- Data: 03.10.2023
Budowa bezpiecznika nadprądowego typu ES i jego znaczenie w ochronie obwodów
Bezpieczniki nadprądowe typu ES, znane również jako bezpieczniki elektrodynamiczne, stanowią kluczowy element w zapewnieniu bezpieczeństwa w instalacjach elektrycznych. Zrozumienie ich budowy i działania jest niezwykle istotne w dziedzinie elektrotechniki. Przedstawiamy teraz szczegółowy opis budowy bezpiecznika nadprądowego typu ES oraz jego roli w zapobieganiu awariom i uszkodzeniom w obwodach elektrycznych.
- Data: 02.10.2023