
Instalacje i urządzenia elektryczne dźwigów osobowych. Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym
Niniejszy artykuł kontynuuje serię poświęconą normie EN 81-20:2014. Zawiera on omówienie obszernego działu 5.9 poświęconego zespołowi napędowo-sterującemu dźwigu i wyposażeniu towarzyszącemu. Ponadto częściowo omówiony został dział 5.10 „Instalacje i urządzenia elektryczne” ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym.
- Data: 29.07.2021

PN-EN 62020:2005 Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym
Urządzenia RCM w swojej budowie oraz po instalacji i przyłączeniu do przewodów jak do normalnego użytkowania powinny zapewniać brak dostępu do ich części czynnych. W normalnych warunkach zasilania prąd ciągły w przewodzie ochronnym nie powinien przekroczyć 1 mA. Za część dostępną uznaje się taką, którą można dotknąć znormalizowanym palcem probierczym.
- Data: 29.07.2021

Czy ograniczniki przepięć chroniące przed przepięciami atmosferycznymi chronią tak samo instalacje w przypadku wystąpienia przepięć sieciowych?
Ograniczniki przepięć chroniące przed przepięciami pochodzenia atmosferycznego nie zapewniają ochrony przed przepięciami o częstotliwości sieciowej.
- Data: 23.07.2021

Odzież i sprzęt ochrony osobistej montera elektryka
Do niezbędnego wyposażenia elektroinstalatora należą odpowiednia odzież i sprzęt ochrony osobistej. Ułatwiają pracę i stanowią zabezpieczenie przed urażeniami czy poważniejszymi wypadkami. Ich stosowanie chroni też przed problemami prawnymi lub kłopotami z wypłatą odszkodowania w razie nieszczęścia.
- Data: 23.07.2021

PN-EN 60695-1-21 Badanie zagrożenia ogniowego
Każdy element elektryczny, z jakim możemy mieć do czynienia, niesie za sobą ryzyko pożaru. Bierzemy je pod uwagę podczas projektowania obwodu składowego urządzenia, a także przy doborze materiałów. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka pożaru w warunkach normalnego użytkowania, a także uszkodzenia czy wadliwego działania.
- Data: 23.07.2021

Połączenia wyrównawcze w instalacjach niskiego napięcia
Wykonywanie połączeń wyrównawczych ma na celu uniknięcie zagrożenia porażeniem, które może być spowodowane znaczną różnicą potencjałów pomiędzy dostępnymi częściami przewodzącymi. Ochronne połączenia wyrównawcze stanowią jeden ze środków ochrony przy uszkodzeniu.
- Data: 23.07.2021

Problemy, błędy i uchybienia spotykane w instalacjach odgromowych
W zewnętrzne urządzenie piorunochronne jest wyposażonych wiele obiektów budowlanych. Musi ono zapewnić bezpieczne odprowadzenie prądu piorunowego dla obiektu, urządzeń w nim zainstalowanych, a także przebywających w nim ludzi. Nie może również stwarzać zagrożenia dla osób przebywających w bliskiej odległości od obiektu.
- Data: 23.07.2021

Czy w domach jednorodzinnych istnieje konieczność stosowania ochrony przepięciowej?
Odpowiedź: Próbując zagłębić się w kwestie dotyczące ochrony przepięciowej w kontekście budynków jednorodzinnych, można wyciągnąć wnioski, że nie jest to sprawa jednoznaczna i oczywista. Wręcz przeciwnie, jest to problem bardzo dyskusyjny i pomimo tego, że duża część instalatorów stosuje wspomniane systemy w budynkach jednorodzinnych, nie jest pewne, czy istnieje obowiązek korzystania z tego typu rozwiązań.
- Data: 21.07.2021

IEC 62305 Ochrona odgromowa i uszkodzenia fizyczne
Trzecia część normy IEC 62305 jest podstawowym arkuszem dla osób zajmujących się projektowaniem i wykonywaniem urządzeń piorunochronnych. Dotyczy ochrony rozpatrywanego obiektu oraz jego otoczenia od szkód fizycznych i od porażenia istot żywych napięciami dotykowymi i krokowymi, wywołanymi uderzeniem pioruna.
- Data: 21.07.2021
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »

Odstęp separacyjny w ochronie odgromowej – krótki przewodnik - część 1
Wynikający z Polskich Normach nakaz zapewnienia odstępu separacyjnego „s” pomiędzy przewodami zewnętrznego LPS a innymi instalacjami budynku nie zawsze jest dobrze rozumiany przez projektantów i wykonawców. W tekście przedstawimy informacje na temat wymagań normy PN-EN 62305 (oraz wcześniejszej Polskiej Normy PN- E-05003) dotyczących odstępów separujących oraz zasad ich określania.
- Data: 28.06.2021

Odstęp separacyjny w ochronie odgromowej – krótki przewodnik − część 3: przykłady obliczeń według PN-EN 62304-3 oraz PN-86 E-05003/01
Normy nakazują zapewnienie odstępu separacyjnego „s” pomiędzy przewodami zewnętrznego LPS a innymi instalacjami budynku. Odstęp należy wyliczyć zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polskich Normach. W części 1. przedstawiliśmy zalecenia PN-EN 62305 (oraz wcześniejszej Polskiej Normy PN-E-05003) dotyczące odstępów separujących, natomiast w części 2. wzory i współczynniki używane w obliczeniach według PN-EN 62304-3 oraz PN-86 E-05003/01. W tym tekście prezentujemy przykłady obliczeń.
- Data: 28.06.2021

PN-EN 50522 Uziemienie instalacji elektroenergetycznych prądu przemiennego o napięciu wyższym niż 1 kV
W artykule zostaną przybliżone kwestie związane z projektowaniem, montażem oraz konserwacją instalacji uziemiającej. Ta bowiem powinna działać niezależnie od warunków, a także zapewniać bezpieczeństwo ludzi we wszystkich miejscach, do których dozwolony jest ich dostęp. Instalacja oraz urządzenia, które są z nią połączone, muszą być odporne na wiele czynników zewnętrznych, które będą na nie wpływać.
- Data: 23.07.2021

PN-EN-50522 Procedura projektowania instalacji uziemiającej
Projektowanie instalacji uziemiającej w każdym przypadku niesie za sobą sporo wyzwań. Nie inaczej jest w momencie, kiedy spotykamy się z instalacjami elektrycznymi powyżej 1 kV. Gdy jednak spełnimy kilka podstawowych wytycznych zgodnych z normą PN-EN-50522, będziemy w stanie bez problemu poradzić sobie z tym zagadnieniem.
- Data: 23.07.2021

Systemy sygnalizacji pożarowej. Czujki płomienia i czujki punktowe
Prezentowany artykuł omawia normę PN-EN 54-10:2005 Systemy sygnalizacji pożarowej. Część10: Czujki płomienia. Czujki punktowe. W praktyce jego zasadniczą treść stanowi Załącznik (informacyjny) ZA. W dokumencie tym określono wymagania, metody badań oraz kryteria zadziałania punktowych, kasowalnych czujek płomienia, które działają z wykorzystaniem promieniowania płomienia (czujki podczerwieni IR, czujki nadfioletu UV i czujki wielopasmowe), przeznaczonych do stosowania w systemach sygnalizacji pożarowej, instalowanych w budynkach. Zdefiniowano też 7 terminów. Niniejsza zmiana do normy została przygotowana przez KT nr 264 ds. Systemów Sygnalizacji Pożarowej i zatwierdzona przez Prezesa PKN dnia 28 września 2006 r. Jest tłumaczeniem angielskiej wersji Zmiany do Normy Europejskiej EN 54-10:2002/A1:2005. We wspomnianym Załączniku informacyjnym ZA podano informacje dotyczące powiązania z dyrektywami UE.
- Data: 29.06.2022

Metody klasyfikacji przestrzeni potencjalnie zagrożonych wybuchem
Klasyfikację przestrzeni potencjalnie zagrożonych wybuchem atmosfer gazowych przeprowadza się na bazie Normy PN-EN 60079-10-1. We wrześniu 2021 r. ukazała się jej nowa edycja, w której wprowadzono zmiany porządkowe i techniczne, istotnie wpływające na postępowanie klasyfikacyjne. Podano też wiele przykładów postępowań klasyfikacyjnych wyjaśniających zalecenia Normy.
- Data: 24.06.2022

Polskie Normy przywołane do warunków technicznych dla budynków: ochrona przed skutkami oddziaływania cieplnego
Stosowanie norm dotyczących elektryki i przywołanych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest obowiązkowe. Prezentowana tu norma PN-EN 60364-4-42 o ochronie przed oddziaływaniem cieplnym instalacji elektrycznej jest przywołana w § 98 ust. 2 oraz § 180 rozporządzenia.
- Data: 03.06.2022