Magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych szansą dla stabilnych dostaw prądu
W Polsce powstaną nowe elektrownie szczytowo-pompowe, a już istniejące zostaną gruntownie zmodernizowane, co znacznie poprawi bilans energetyczny kraju. Wspólne działania na rzecz rozwoju w pełni ekologicznych magazynów energii podejmą Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGE Polska Grupa Energetyczna.
- Data: 27.10.2021
Benchmarking efektywności energetycznej. Kontynuacja zagadnienia
W poprzednim artykule dotyczącym benchmarkingu efektywności energetycznej omówione zostało, że jednym z jego ważniejszych elementów jest etap zbierania danych. W tym celu tworzone są i wykorzystywane kwestionariusze zbierania danych. W dalszej części przedstawione zostaną przykładowe kwestionariusze odnoszące się do procesu przemysłowego jak i mające zastosowanie do procesu nieprzemysłowego.
- Data: 08.09.2021
Metodologia benchmarkingu efektywności energetycznej
Omawiana norma została stworzona aby dać możliwość organizacjom na tworzenie i wykorzystywanie metodologii zbierania i analizowania danych o energii, która pozwoli na ustalenie i porównywanie efektywności energetycznej między podmiotami lub wewnątrz podmiotów. Takie rozwiązanie może pozwolić na zmniejszenie całkowitego zużycia energii dzięki wskazywaniu możliwości poprawy, co w dalszej perspektywie może przyczynić się do zmniejszenia kosztów oraz obniżenia emisji dwutlenku węgla.
- Data: 07.09.2021
Opracowywania sprawozdań z badania rurki ciepła dla zastosowań energii słonecznej
W kolejnym artykule skupimy się na problemie poprawnego opracowywania sprawozdań z badania rurki ciepła dla zastosowań energii słonecznej do wytwarzania ciepła. W pierwszej części zawrzeć należy postanowienia ogólne, do których należą: numer referencyjny rurki ciepła, podmiot lub osobę, przez którą badanie zostało wykonane oraz dane kontaktowe, takie jak adres, telefon, fax oraz datę.
- Data: 17.08.2021
PN-IEC 61400-02 Przydomowe elektrownie wiatrowe
Zgodnie z przepisami przydomowe elektrownie wiatrowe to urządzenia zaliczane do mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Nie dotyczą ich obostrzenia zawarte w ustawie zwanej „wiatrakową”, która obejmuje rozwiązania z większymi generatorami, zwykle wchodzącymi w skład farm wiatrowych (omówione w poprzedniej aktualizacji „Instalacji elektrycznych w praktyce”). W tekście przedstawiono regulacje prawne dotyczące wznoszenia przydomowych elektrowni wiatrowych. Opisano także wpływ ukształtowania terenu na efektywność takich siłowni i sposób szacowania ilości energii, jaką można uzyskać z przydomowego „wiatraka”. Zaprezentowano stosowane rozwiązania techniczne.
- Data: 01.07.2021
Wady i zalety hydroenergetyki
Zielona energia pozyskiwana z elektrowni wodnych pozwala zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery, zmniejszyć zużycie topniejących paliw kopalnych i zredukować koszty wytwarzania energii. Jest to źródło 30% energii pozyskiwanej na świecie. W Polsce – zaledwie 2%. Po wojnie doszło bowiem do likwidacji i niszczenia większości z hydroinstalacji na rzecz spalania węgla.
- Data: 01.07.2021