Co powinna zawierać dokumentacja modernizacji instalacji elektrycznej w budynku?
Tytułowe pytanie towarzyszy elektrykom praktycznie za każdym razem, kiedy są proszeni o wykonanie remontu instalacji elektrycznej w danej inwestycji. Poniższa odpowiedź z pewnością pomoże we właściwym przygotowaniu się do rozmów z potencjalnym inwestorem.
- Data: 18.06.2024
Ustawy i rozporządzenia o pomiarach elektrycznych
Przeprowadzanie regularnych badań instalacji elektrycznych jest nie tylko wymagane przez polskie prawo, ale przede wszystkim pomaga uniknąć wielu wypadków dzięki wczesnemu wykryciu zagrożeń. Przy wykonywaniu pomiarów trzeba pamiętać o środkach bezpieczeństwa, byśmy nie odczuli ewentualnych uszkodzeń instalacji na własnej skórze.
- Data: 15.06.2024
Jakie są podstawowe zasady właściwego wykonywania i użytkowania instalacji elektrycznych?
Głównymi wzorcami prezentującymi właściwe wykonywanie i obsługę instalacji elektrycznych są normy wydawane przez Komitet Normalizacyjny. Jednak można przedstawić kilka ogólnie przyjętych zasad, które powinny być bezwzględnie przestrzegane podczas wykonawstwa oraz korzystania z instalacji i urządzeń elektrycznych.
- Data: 09.06.2024
Powstaje nowy zawód w kształceniu branżowym. Technik elektromobilności
Od nowego roku szkolnego 2024/2025 będzie możliwe kształcenie w nowym zawodzie, a mianowicie - technika elektromobilności. Przewidziano także zmiany wiążące się z funkcjonowaniem branżowego centrum umiejętności. Co jeszcze nowego słychać w kształceniu branżowym? Czy warto jest zainteresować się tego typu zawodem?
- Data: 11.04.2024
Ochrona przed hałasem miejsca pracy elektryka
Obowiązkiem pracodawcy zatrudniającym elektryka do wykonywania przez niego powierzonych prac jest ochrona przed hałasem występującym w je go miejscu pracy, jak również w pomieszczeniach przez które przechodzi, aby dojść do swojego miejsca pracy. Sprawa z pozoru błaha, jednak często pomijana w obecnych czasach.
- Data: 13.02.2024
Jak pompa ciepła, to tylko sprawdzona
Pompy ciepła zdobywają coraz większą popularność, ze względu na swoją wydajność przy dobrze zmodernizowanym budynku oraz w połączeniu z instalacjami OZE. Jednak tak samo jak w przypadku najdrobniejszych urządzeń i ten popularny już emiter ciepła ma na rynku wiele odpowiedników i podróbek.
- Data: 26.01.2024
Podstawowa zasada ochrony przed porażeniem elektrycznym
Przypomnijmy na początku, że przepisy i zasady dotyczące ochrony przed porażeniem elektrycznym ustalane były wraz rozpowszechnianiem się elektryczności i zmieniały wraz z wiedzą wynikającą z badań naukowych związanych z budową oraz eksploatacją urządzeń , instalacji i sieci elektroenergetycznych. Zgodnie z art. 5.1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane [Dz.U. 1994 r. nr 89 poz. 414 z późn, zm.] – obiekty budowlane (w tym również elementy budowlane urządzeń technicznych elektrowni, sieci i stacje elektroenergetyczne, należy projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno – budowlanych, zapewniając m.in. odpowiedni poziom bezpieczeństwa elektrycznego w czasie ich użytkowania.
- Data: 21.06.2023
Nowe zasady potwierdzania kwalifikacji zawodowych. Co czeka elektryków?
Od lipca 2022 r. zostało wprowadzone nowe rozporządzenie dotyczące świadectw kwalifikacyjnych dla elektryków. Zmianie uległy przede wszystkim warunki, na jakich kandydat mógł się ubiegać o dokument potwierdzający dane kwalifikacje. Jednak to nie jedyna zmiana jaka została wprowadzona.
- Data: 06.09.2022
Czy w domach jednorodzinnych istnieje konieczność stosowania ochrony przepięciowej?
Odpowiedź: Próbując zagłębić się w kwestie dotyczące ochrony przepięciowej w kontekście budynków jednorodzinnych, można wyciągnąć wnioski, że nie jest to sprawa jednoznaczna i oczywista. Wręcz przeciwnie, jest to problem bardzo dyskusyjny i pomimo tego, że duża część instalatorów stosuje wspomniane systemy w budynkach jednorodzinnych, nie jest pewne, czy istnieje obowiązek korzystania z tego typu rozwiązań.
- Data: 21.07.2021
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
Czym się różni kabel od przewodu – kluczowe różnice
W dzisiejszym świecie, gdzie technologia jest nieodłączną częścią naszego życia codziennego, terminologia związana z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi często może sprawiać zamieszanie. Jednym z podstawowych zagadnień, które mogą wprowadzać niejasności, jest różnica między kablem a przewodem. Pomimo, że oba te terminy są używane zamiennie, istnieją subtelne różnice, które musisz zrozumieć jako przyszły elektryk lub majsterkowicz, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie dla potrzeb swoich lub twoich przyszłych klientów.
- Data: 23.07.2024
Co musisz wiedzieć zaczynając przygodę z prądem elektrycznym?
Prąd elektryczny jest jednym z fundamentalnych pojęć w dziedzinie elektryki i elektroniki, które odgrywa kluczową rolę we współczesnym świecie. Od oświetlenia naszych domów po napędzanie maszyn w przemyśle, prąd elektryczny jest niezbędny do wielu codziennych czynności. W tym artykule zgłębimy tajemnice prądu elektrycznego, jego właściwości oraz zastosowania, aby lepiej zrozumieć tę istotną dziedzinę.
- Data: 22.07.2024
Odczucia i reakcje organizmu człowieka spowodowane porażeniem prądem stałym i zmiennym
Prąd elektryczny jest nieodłącznym elementem naszego życia codziennego, używamy go do zasilania naszych urządzeń elektrycznych i oświetlania naszych domów. Jednakże, niebezpieczeństwo porażenia prądem zawsze istnieje, szczególnie gdy nieprawidłowo korzystamy z elektrycznych urządzeń lub pracujemy w bliskim kontakcie z przewodami elektrycznymi. Porażenie prądem elektrycznym może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka.
- Data: 22.07.2024
W jaki sposób prowadzić instalację elektryczną w towarzystwie instalacji gazowej?
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75 z 2002 r. poz. 690 z późn. zm.) nakazuje prowadzić instalację elektryczną i rozmieszczać urządzenia elektryczne w budynku tak, aby zapewnić bezkolizyjność z innymi instalacjami.
- Data: 01.07.2024
Termomodernizacja starego domu jednorodzinnego. Co trzeba wiedzieć i czy to się opłaca?
W dobie transformacji energetycznej naszego kraju każdy z nas zastanawia się nad poprawą stanu własnego portfela, ale również nad tym, w jaki sposób nadążyć nad zmianami, które nas otaczają i bezpośrednio dotykają.
- Data: 30.06.2024
Jak lutować przewody elektryczne? – praktyczny przewodnik
Lutowanie przewodów elektrycznych jest kluczowym procesem w wielu projektach elektrycznych, począwszy od naprawy prostych urządzeń po budowę zaawansowanych układów elektronicznych. W tym praktycznym przewodniku krok po kroku omówimy proces lutowania przewodów elektrycznych oraz różnice między lutowaniem przewodów a kablami elektrycznymi.
- Data: 29.06.2024