Polskie szkoły pionierami w transformacji energetycznej i efektywności energetycznej
Polscy przedstawiciele wkraczają w ostatni etap negocjacji dotyczących Dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która ma doprowadzić do renowacji na szeroką skalę zarówno budynków publicznych, jak i prywatnych. W naszym kraju można wyłonić kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji.
- Data: 28.11.2023
Jakie są przyczyny fałszywych alarmów czujek pożarowych?
Fałszywe alarmy pożarowe są niebezpieczne, gdyż powodują zbędne wzywanie straż pożarnej, mogą spowodować uruchomienie automatycznych systemów gaśniczych, wstrzymanie procesów technologicznych i ewakuację personelu, powodują obojętność pracowników na sygnalizację pożaru.
- Data: 20.11.2023
Idealny "elektryk" do roli kuriera
Wielozadaniowy i ekonomiczny elektryczny samochód dostawczy FOTON model eAmumark to pojazd idealny do wykorzystania w transporcie „ostatniej mili”, czyli dostarczenia ładunku do końcowego odbiorcy tam, gdzie obowiązują obostrzenia dotyczące wjazdu ze względu na ochronę środowiska naturalnego lub gdzie występuje strefa czystego parkowania.
- Data: 17.11.2023
Jak przygotować sieć dystrybucji energii na cyberzagrożenia?
Sieci energetyczne na całym świecie są nieustannie jednym z głównych celów cyberataków. Skalę zagrożeń zwiększyła wojna w Ukrainie. Według danych Check Point Research, w ciągu roku (2022 vs. 2023) liczba ataków na infrastrukturę użyteczności publicznej w Polsce zwiększyła się aż pięciokrotnie.
- Data: 16.11.2023
W jaki sposób czytać schematy elektryczne?
Schematy elektryczne to nieodzowna część pracy każdego elektryka i elektromontera. Są to dokumenty, które w sposób graficzny prezentują nam gdzie dokładnie mamy doprowadzić dany przewód oraz, w które miejsce ma zostać wpięta konkretna żyła tego przewodu. Ale to nie tylko to, o czym mówią nam schematy elektryczne.
- Data: 14.11.2023
Pierwszy na świecie projekt pływającej elektrowni wiatrowej na pełnym morzu
Zakończono pierwszy na świecie projekt morskiej energii odnawialnej, który łączy w sobie głębinową pływającą energię wiatrową i akwakulturę. Jest to znaczący krok naprzód dla chińskiego sektora energii wiatrowej.
- Data: 10.11.2023
Wymagania dotyczące oznaczania przeszkód, niebezpiecznych miejsc i dróg
Miejsca w zakładzie pracy, do których pracownicy w tym elektrycy mają dostęp podczas pracy, a w których istnieje ryzyko kolizji z przeszkodami, upadku lub spadania przedmiotów, powinny być oznakowane skośnymi pasami - na przemian żółtymi i czarnymi lub czerwonymi i białymi. Wymiary oznaczenia, powinny być odpowiednie do rozmiaru przeszkody lub niebezpiecznego miejsca. Żółte i czarne lub białe i czerwone pasy powinny być narysowane pod kątem około 45○ i powinny mieć zbliżone wymiary.
- Data: 02.11.2023
Praca za granicą jako elektryk. Kilka porad, co warto wiedzieć, o czym pamiętać i czym się kierować wybierając kierunek wyjazdu
Podjęcie pracy za granicą Polski jako elektryk może być fascynującym doświadczeniem, ale wymaga podjęcia konkretnych działań i decyzji. Dla osób, które miały już możliwość pracy za granicą wszystkie związane z tym procedury nie są niczym nowym. Jednakże, jeżeli po raz pierwszy zastanawiasz się nad takim wyjazdem, to zdecydowanie polecam zapoznanie się z tym artykułem.
- Data: 20.10.2023
Zmiany klimatyczne oczami Europejczyków. Co czeka nas w niedalekiej przyszłości?
Czy kolejne pokolenia mają szansę na dobre życie pomimo postępujących zmian klimatycznych? Jakie źródła pokryją w przyszłości rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną? Czy zmiana codziennych nawyków na bardziej proekologiczne jest istotna dla ochrony klimatu? Na te i inne pytania odpowiedzieli obywatele dziewięciu krajów europejskich, w tym Polski.
- Data: 17.10.2023
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »