Zasady eksploatacji instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych według prawa
Zgodnie z § 52 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (t. j. Dz. U. Nr 74, poz. 836), instalacje elektryczne w domach jednorodzinnych powinny w okresie ich użytkowania zapewniać wszystkim możliwość do bezpiecznego korzystania z odbiorników energii elektrycznej, które są zgodne z ich przeznaczeniem oraz warunkami , które zostały założone w projekcie instalacji.
- Data: 03.01.2024
Przyłącze, sieć, instalacja – czym są? Które przepisy regulują przedmiotowe pojęcia?
Często spotykamy się z problemem poprawnego wyjaśnienia powszechnie występujących w życiu codziennym terminów (definicji). Przyłącze, sieć i instalacja właśnie do takich definicji z całą pewnością należą. W dalszej części publikacji skupimy się na precyzyjnym wyjaśnieniu tych terminów przez pryzmat obowiązujących przepisów prawa.
- Data: 29.12.2023
Dziennik budowy i książka obiektu budowlanego w praktyce elektryka
Zgodnie z art. 47 b ust 1 i 2 ustawy z 7 7 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw ( t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1557), elektrycy powinni wiedzieć, iż dziennik budowy prowadzi się odrębnie dla każdego obiektu budowlanego, wymagającego pozwolenia na budowę, pozwolenia na rozbiórkę albo zgłoszenia.
- Data: 01.12.2023
Zasilanie energią elektryczną
Zgodnie z § 180 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, instalacje i urządzenia elektryczne, przy zachowaniu przepisów powinny zapewniać wszystkie niezbędne wymagania stawiane powyższym podmiotom.
- Data: 30.11.2023
Prowadzenie przewodów elektrycznych na podstawie przepisów prawa
Zgodnie z § 187 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przewody i kable elektryczne elektrycy powinni prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku. Dopuszcza się prowadzenie przewodów elektrycznych wtynkowych, pod warunkiem pokrycia ich warstwą tynku o grubości co najmniej 5 mm.
- Data: 22.11.2023
Wymagania dotyczące oznaczania przeszkód, niebezpiecznych miejsc i dróg
Miejsca w zakładzie pracy, do których pracownicy w tym elektrycy mają dostęp podczas pracy, a w których istnieje ryzyko kolizji z przeszkodami, upadku lub spadania przedmiotów, powinny być oznakowane skośnymi pasami - na przemian żółtymi i czarnymi lub czerwonymi i białymi. Wymiary oznaczenia, powinny być odpowiednie do rozmiaru przeszkody lub niebezpiecznego miejsca. Żółte i czarne lub białe i czerwone pasy powinny być narysowane pod kątem około 45○ i powinny mieć zbliżone wymiary.
- Data: 02.11.2023
Szczegółowe zasady stosowania znaków i sygnałów bezpieczeństwa
Pracodawca powinien zapewnić, aby pracownicy w tym elektrycy stosowali znaki lub sygnały bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie nie można zlikwidować zagrożenia środkami ochrony zbiorowej lub innymi środkami stosowanymi w organizacji pracy. Zatem w zależności od rodzaju stosowanego transportu na terenie zakładu pracy w której pracują elektrycy ,powinny być stosowane znaki i sygnały używane w transporcie drogowym, kolejowym, śródlądowym, morskim i powietrznym.
- Data: 24.10.2023
Drogi i przejścia komunikacyjne i transportowe, oraz ochrona przed elektrycznością statyczną
Pracodawca jest obowiązany zapewnić na terenie zakładu pracy wykonane i oznakowane, zgodnie z Polskimi Normami i właściwymi przepisami, drogi komunikacyjne i transportowe, zwane "drogami", drogi dla pieszych, zwane "przejściami", i dojazdy pożarowe oraz utrzymywać je w stanie niestwarzającym zagrożeń dla użytkowników w tym dla elektryków pracujących w zakładzie pracy. Drogi i przejścia oraz dojazdy pożarowe nie mogą prowadzić przez miejsca, w których występują zagrożenia dla ich użytkowników.
- Data: 13.10.2023
Wymagania BHP dla pomieszczeń, w których przebywa elektryk. Szatnie
Pracodawca zatrudniający do dwudziestu pracowników, wśród których znajdują się również elektrycy, powinien zapewnić im co najmniej ustępy i umywalki, a także warunki do higienicznego przechowywania odzieży własnej (domowej), roboczej i ochronnej oraz do higienicznego spożywania posiłków. Jeżeli w zakładzie pracy takiego pracodawcy nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia i prace brudzące lub nie występują szczególne wymagania sanitarne, miejsca do spożywania posiłków, przechowywania odzieży oraz umywalki mogą znajdować się w jednym pomieszczeniu.
- Data: 21.09.2023
Wymagania BHP dla pomieszczeń, w których przebywa elektryk. Ustępy i jadalnie
Zgodnie z § 25 . 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ustępy dla pracowników - w tym dla elektryków - powinny być zlokalizowane w odległości nie większej niż 75 m od stanowiska pracy. Odległość ta może być większa jedynie dla elektryków pracujących stale na otwartej przestrzeni, lecz nie powinna przekraczać 125 m od najdalszego stanowiska pracy.
- Data: 07.09.2023
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »